Oglas
Oksana Markarova, ukrajinska ambasadorka u SAD, optužila je Rusiju da koristi strogo zabranjeno termobarično oružje. Konkretno, pominjala je upotrebu "vakumskih bombi", koje usisavaju kiseonik iz okruženja. Šta je termobarično oružje i koliko je opasno po čovečanstvo?
Iako upotreba termoraričnog oružja, koje usisava kiseonik iz vazduha radi stvaranja eksplozije visoke temperature, još uvek nije zvanično potvrđena, snimci iz Ukrajine pokazuju termobarične raketne bacače na ruskim vozilima TOS-1.
Dr Markus Helijer, analitičar Australijskog instituta za stratešku politiku rekao je za „Gardijan“ da je izvesno da je Rusija ovo opasno oružje već rasporedila po Ukrajini, a da je samo pitanje vremena kada će početi masovno da ga koristi.
Termobarično oružje poznato je i kao aerosolna bomba ili vazdušni eksploziv.
Njegova upotreba proizvodi dve reakcije – prvo se distribuira aerosol sačinjen od goriva na bazi ugljenika do sitnih metalnih čestica, a zatim se upali oblak tog materijala koji stvara vatrenu loptu, proizvodi ogroman udarni talas i vakuum dok istovremeno usisava sav okolni kiseonik.
Eksplozivni talas može da traje znatno duže od konvencionalnog eksploziva i sposoban je da prouzrokuje oštećenja na ljudskim telima.
Takvo oružje se koristi u različite svrhe i postoji u različitim veličinama.
Helijer kaže da ono što možemo videti u Ukrajini jeste njegova upotreba i zarad razbijanja bunkera i direktno uništavanje odbrambenih pozicija.
Termobarično oružje ne samo da može da uništi bunkere, već i pećine i komplekse tunela.
Pročitajte još:
„Ova vrsta oružja nije nelegalna, iako njihov efekat može da bude prilično užasan. Pored toga što može da uništi čitave komplekse zgrada, zbog tog efekta stvaranja vakuuma može da isisa vazduh iz pluća branilaca“, rekao je Helijer.
Prvi put su ove bombe koristile ruske i zapadne snage od 1960-ih godina,
Sjedinjene Države su se na njih oslanjale u svojim pokušajima da eliminišu Al Kaidu u planinama u Avganistanu.
Analitičar Helijer rekao je ih je Rusija više puta koristila od Zapada.
„Rusija ima sisteme širokog spektra… od prilično malog taktičkog oružja, do ogromnih bombi koje se lansiraju iz vazduha. Inače, proruske snage koje je Rusija podržavala u Donbasu, ih koriste već godinama“, rekao je Helijer.
Organizacija Čuvari ljudskih prava osudila je njihovu upotrebu od strane Rusije u Čečeniji 2000. godine.
Opširnije o današnjim dešavanjima u Ukrajini pročitajte u našem blogu.
BONUS VIDEO: Snimak raketnog napada na Harkov
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare