Foto: EPA-EFE/MIKHAIL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN / RDIF

Kada je u avgustu Rusija postala prva zemlja koja je odobrila vakcinu protiv koronavirusa, vesti su mnogi dočekali sa sumnjom. Vakcina - Sputnjik Ve - nije prošla standardna testiranja. Stručnjaci su upozoravali da bi žurba sa izbacivanjem vakcine mogla da potkopa poverenje javnosti u cepivo, a mediji su izveštavali o problemima u proizvodnji.

Pročitajte još:

Impresivni rezultati kasnih kliničkih testiranja koji su nedavno objavljeni u jednom od najprestižnijih medicinskih žurnala pružili su dugo očekivanu pohvalu naučne zajednice.

Vest da je ruska vakcina efikasna kao i zapadne dočekana je sa radošću u zemljama Bliskog istoka i Južne Amerike koje su već odobrile vakcinu, ali je istovremeno trn u oku EU zvaničnicima koji pokušavaju da zadrže koaliciju koja je žestoko ogorčena lošom strategijom vakcinacije i tromim planom imunizacije.

Dok zemlje poput Mađarske, Srbije pa čak i Nemačke dogovaraju nabavku ruskih vakcina, stanovnici EU žele odgovor na pitanje zašto njihovi lideri nisu sarađivali sa Moskvom od samog starta zarad javnog zdravlja svojih građana.

Studija u Lansetu

Studija objavljena u uglednom listu Lanset utvrdila je da je ruska vakcina ozbiljan konkurent Fajzerovoj ili Moderninoj sa efikasnošću od 92 posto. Ta cifra dobijena je poređenjem broja ljudi zaraženim koronavirusom u grupi vakcinisanih (14.964) sa kontrolnom grupom koja je dobila placebo (4.902).

Računanje broja zaraženih koronom počelo je po prijemu druge doze, 21 dan posle prve. Istraživači su registrovali 16 slučajeva simptomatičnog kovida 19 u grupi vakcinisanih u poređenju sa 62 u placebo grupi. Ono što je važnije, nije bilo „umerenih ili teških“ slučajeva infekcije virusom među vakcinisanima.

Ovi rezultati će ohrabriti zemlje na periferiji EU poput Srbije i Belorusije koje se uzdaju u rusku vakcinu. A Sputnik Ve već ima „kupca“ i u EU – Mađarsku koja je 22. januara odobrila vakcinu po hitnom postupku, bajpasujući pravilo da novi lekovi moraju da dobiju odobrenje Evropske agencije za lekove.

Foto: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

EU neće rusku vakcinu

Sajt Politiko kontaktirao je sva regulatorna tela u EU i Evropskoj ekonomskoj regiji i od onih koji su odgovorili – Belgija, Slovačka, Hrvatska, Letonija, Holandija, Estonija, Irska i Španija – niko nije imao bilo kakav kontakt sa Sputnikovim timom. Niti nameravaju da ih kontaktiraju.

„Za sada ne planiramo da nabavljamo Sputnjik Ve vakcinu“, rekla je Ivana Šišić Gavrilović, portparol hrvatske Agencije za lekove HALMED.

Pošto se ruska vakcina dobija biotehnološkim procesima „centralizovana procedura je obavezna kako bi dobila odobrenje za korišćenje u EU“, rekla je ona.

„Zbog toga ćemo pažljivo pratiti situaciju vezano za eventualnu autorizaciju vakcine kroz pomenutu proceduru koja obezbeđuje visok nivo bezbednosti za sve evropske građane“, rekla je Šišić Gavrilović.

Poslušaćemo EMA, rekao je Doni Potase, portparol holandske agencije MEB.

Foto: TANJUG/ STRAHINJA ACIMOVIC/ nr

Portparol Ruskog fonda za direktne investicije (RDIF), odgovornog za promovisanje vakcine u inostranstvu priča drugačiju priču: navodno Moskva ima bilateralne razgovore sa više zemalja EU – na istoku i zapadu – i da su na dobrom putu da dogovore isporuke vakcina.

Do danas, Mađarska je dobila samo jednu malu pošiljku vakcina za kliničko ispitivanje. Rojters je preneo da se prva pošiljka od 40.000 vakcina očekuje uskoro.

Dok je jedna grupa kritikovala usamljenički pristup Mađarske, drugi misle da je EU izgubila dragoceno vreme na politička pitanja umesto na borbu protiv virusa.

Jedan od tih je bavarski premijer Markus Zeder koji je proteklog vikenda rekao da bi EU regulatorna tela morala po hitnom potsupku da odobre rusku i kinesku vakcinu. Nemački ministar Jens Špan slično je komentarisao, navodeći da bi ove vakcine trebalo koristiti pod uslovom da su bezbedne. Kancelarka Angela Merkel razgovarala je sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom o eventualnoj proizvodnji Sputnjika u Nemačkoj.

Pitanje koje svima visi iznad glave je kada će EU odobriti vakcine. Portparol ruskog fonda rekao je da su pregovori sa EMA u toku i da je Sputnjikov tim poslao dokumentaciju i podatke evropskom regulatornom telu koje će kasnije ovog meseca saopštiti rezultate svog ispitivanja.

Foto:EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Ko će kupovati?

Sputnjik bi mogao da bude spas za mnoge zemlje. Ruska vakcina se prodaje za manje od 10 dolara po dozi i jeftinija je od vakcina Fajzera/Bionteka i Moderne, ali je i dalje skuplja od AstraZenekine vakcine koja košta između 4 i 5 dolara po dozi.

Ono što je važno znati je da Sputnjik vakcina koristi adenoiranu vektorsku tehnologiju, da je stabilna na 2-8 stepeni Celzijusa i logistički je lakša za upotrebu i distribuciju od mRNK vakcina koje moraju da se čuvaju na izuzetno niskim temperaturama. To bi mogao da bude mamac za siromašnije zemlje poput Bugarske koje ne žele skupe vakcine koje moraju da čuvaju u posebnim frižiderima.

Jedan ruski zvaničnik rekao je novinarima da je ruska vakcina i dizajnirana sa ciljem da bude lako dostupna, naročito jer infrastruktura neophodna za mRNK vakcine nije zagarantovana u nekim mestima poput Sibira, na primer.

Ako Bugarska prestigne svoje susede po broju vakcinisanih, dok se ostatak EU muči, Sputnjik vakcina bi mogla da bude neodoljiva zemljama u susedstvu koje imaju nešto toplije odnose sa Moskvom. A to će dodatno zakopati strategiju vakcinacije Evropske komisije.

Jedan bivši češki ministar zdravlja već je ocenio da je Češka pogrešila što je ignorisala Sputnjik i pozvao vlasti da razmotre nabavku vakcine za svoju populaciju.

Sve, međutim, zavisi od količine vakcina koju Rusi mogu da proizvedu. RDIF je, ne otkrivajući podatke, naveo da im je cilj da do kraja godine proizvedu milijardu doza, što je dovoljno za imunizaciju 500 miliona ljudi. Moskva ima dogovor o proizvodnji vakcine sa Indijom, Korejom i Brazilom. Proizvodnja u Kini trebalo bi da krene ovog meseca.

Simona Guađiardo, analitičar pri Evropskom centru za politiku upozorava da je važno razumeti težinu odobrenja EMA. „Procedura koju EMA sprovodi osmišljena je da stvori poverenje u vakcine. Nije mala stvar što je Evropa globalni epicentar oklevanja u vakcinaciji“, rekla je ona.

Vakcinacija protiv koronavirusa u Rusiji
Foto:EPA-EFE / SERGEY KISILEV / MOSCOW NEWS AGENCY

Iz sveta i regiona čitajte:

Globalne ambicije

Sve do sada, Sputnjik Ve – zajedno sa kineskim Sinovakom i Sinofarmom – jedina je nada za siromašne zemlje koje ne mogu da dogovore isporuke doza od velikih farmaceutskih kompanija, a Kovaks inicijativa je žestoko zakazala i koje će se na uštrb kvaliteta okrenuti Rusiji i Kini.

Činjenica da su uzele njihove vakcine pre nego što je efikasnost dokazana samo je pokazatelj očaja tih zemalja, rekla je Kejt Elder, savetnik za vakcinaciju pri Lekarima bez granica.

Tekst u Lansetu stoga će ponuditi neko olakšanje i tim zemljama i kliničarima poput Elderove koji žele fer raspodelu kvalitetnih vakcina za sve.

Tereza Falon, direktor Centra za ruske, evropske i azijske studije jasna je u svojoj proceni: Ruska vakcina je ušla u „prestižni klub tri globalne vakcine za koje je potvrđeno da su više od 90 procenata efikasne“.

„Konkurencija je dobra, čak i u vakcinaciji, a što pre program vakcinacije krene, to će se svet brže oporaviti od pandemije“, rekla je Falon.

BONUS VIDEO

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram