Foto: SOPA Images Limited / Alamy / Alamy / Profimedia

Demonstranti u Mjanmaru nanizali su žensku odeću na žice razapete preko ulica kako bi usporili policiju i vojnike, jer se prolaženje ispod takvog veša tradicionalno smatra lošom srećom za muškarce. Na svakodnevne proteste u gradovima širom zemlje vojne vlasti odgovaraju sve većom upotrebom sile i masovnim hapšenjima. Snage bezbednosti ubile su do sada više od 50 demonstraata.

„Mlađa generacija danas više ne veruje u to, ali vojnici i dalje veruju i to je njihova slabost. Dakle, možda ćemo dobiti više vremena za trčanje ako nam priđu u slučaju nužde“, rekla je jedna učesnica protesta agenciji Rojters.

Video zapisi na društvenim mrežama pokazuju kako policija skida redove odeće pre nego što prođe ispod žica. Prema verovanju, prolaženje ispod predmeta koji se koriste za pokrivanje privatnih delova žena nije samo loša sreća već i sramota za muškarce.

Vojska Mjanmara 1. februara je preuzela vlast, smenila vladu i civilnu liderku Aung San Su Ći, uvela policijski čas u nekoliko gradova i zabranila okupljanja više od pet osoba.

Demonstranti traže puštanje izabranih vladinih čelnika, uključujući Aung San Su Ći, koja je svrgnuta i zadržana u pritvoru, i okončanje vojne vladavine.

Su Ći pozvala je iz pritvora na proteste nakon vojnog udara. Protiv nje su, u ponedeljak, 1. marta, podignute nove optužnice, mesec dana pošto je stavljena u kućni pritvor i dan nakon krvavih protesta protiv vojske, čime je zaustavljen gotovo deset godina dug period demokratizacije.

Na svakodnevne proteste vojne vlasti odgovaraju sve većom upotrebom sile i masovnim hapšenjima.

Snage bezbednosti ubile su do sada više od 50 demonstraata, a uhapšeno je šest novinara zbog izveštavanja sa demonstracija.

Preti im čak tri godine zatvora ako budu osuđeni jer je vojna hunta prošlog meseca izmenila zakon kako bi povećala maksimalnu zatvorsku kaznu na tri godine.

Specijalna izaslanica UN za Mjanmar Kristin Šraner Burgener pozvala Savet bezbednosti na snažnu osudu vojnog nasilja protv građana Mjanmara i podršku obnavljanju demokratskih institucija u zemlji.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar