Foto:EPA-EFE/JORGE SILVA / POOL

Armija hakera iz Severne Koreje ukrala je stotine miliona dolara tokom 2020. godine, a taj novac iskorišćen je za finansiranje programa za nuklearno oružje, otkriva izveštaj Ujedinjenih nacija.

Pročitajte još:

CNN je imao uvid u dokument u kojem se režim Kim Džong Una optužuje za sprovođenje „operacija protiv finansijskih institucija i virtuelnih menjačnica“ kako bi se obezbedila sredstva za razvoj nuklearnog programa Severne Koreje i održavanje ekonomije koja je u krizi.

Jedna neimenovana zemlja, članica UN, tvrdi da su severnokorejski hakeri ukrali od nje sredstva u iznosu od 316,4 miliona dolara između 2019. i novembra 2020. godine.

Severna Koreja godinama nastoji da razvije moćno nuklearno oružje i napredne balističke rakete, uprkos astronomski visokim troškovima i činjenici da je upravo zbog nuklearnog programa ekonomije Severne Koreje doživela kolaps.

CNN je došao u posed ovog izveštaja preko diplomatskog izvora u Savetu bezbednosti UN, a izveštaj je poverljiv i još uvek je nepoznato da li će on biti objavljen.

Severnokorejski lider Kim Džong Un pozvao je na jačanje vojne moći i nuklearnog naoružanja kao sredstva odvraćanja, početkom ove godine nakon završetka kongresa vladajuće komunističke stranke, koji je trajao osam dana.

BONUS VIDEO

Osmi partijski kongres održao se manje od dve nedelje od stupanja na dužnost Džoa Bajdena kao novog predsednika SAD i podužeg zastoja u pregovorima o okončanju severnokorejskog nuklearnog programa i programa balističkih projektila u zamenu za ublažavanje američkih sankcija.

Od kada je 2018. proglasio svojevrsni moratorijum na nuklearne eksperimente i testiranja interkontinentalnih balističkih projektila, vođa Kim je pozvao na nastavak proizvodnje nuklearnog oružja kao dela vojnog arsenala, lansirao je ceo niz manjih projektila i u oktobru priredio najveću paradu s interkontinentalnim balističkim projektilima.

Foto: EPA-EFE/KCNA

Komunistički hakeri

Severna Koreja, iako jedna od najizolovanijih zemalja u svetu, već nekoliko decenija ima prilično veliku „sajber jedinicu“ pri svojoj vojsci. Odeljenje 14, kako se zove ova jedinica, broji oko 4.500 pripadnika, koji su obučeni za razne vrste sajber napada, uništavanja mrežnih sistema i krađu podataka.

Početkom ove godine Gugl je saopštio kako veruje da su se hakeri koje podržava severnokorejska vlada predstavljali kao blogeri za računarsku bezbednost i koristili lažne naloge na društvenim mrežama dok su pokušavali da ukradu informacije od istraživača na terenu.

Foto: EPA-EFE/JEON HEON-KYUN

Pročitajte još:

Iako je Severna Koreja negirala da je umešana, nju povezuju sa velikim sajber napadima, uključujući kampanju iz 2013. godine koja je paralisala južnokorejske finansijske institucije, hakovanje kompanije Sony Pictures iz 2014. godine i napad zaraženim mejlovima na WannaCry iz 2017. godine.

Severna Koreja se sumnjiči i za napade na kompanije Microsoft, TSMC, Quanta Computer, Oracle i mnoge druge.

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija i 2019. godine procenio je da je Severna Koreja tokom nekoliko godina zaradila čak dve milijarde dolara nezakonitim sajberoperacijama usmerenim na razmene kriptovaluta i druge finansijske transakcije.

Takođe, stručnjaci smatraju da Severna Koreja poseduje oko 4.1 milijardi dolara u bitkoin valuti, te da zajedno sa Kinom imaju“ državne“ sisteme za stvaranje bitkoina.

Veruje se da su tako stvorili prihod kojem je teže ući u trag i nadoknadili kapital izgubljen zbog sankcija.

BONUS VIDEO

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar