Aleksandar Vulin i Gordan Grlić Radman. Foto: Nenad Lazić/Nova.rs. ALEXANDROS MICHAILIDIS / Alamy / Alamy / Profimedia

"Srpski ministar unutrašnjih poslova promoviše poraženu velikosrpsku politiku i neutemeljeno prigovara Hrvatskoj koja nikada nije imala aspiracije na tuđu teritoriju, niti je tražila reviziju granica, rekao je ministar spoljnih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman.

Pročitajte još:

Nakon izložbe „Lica Evrope“ povodom Dana Evrope, šef hrvatske diplomatije komentisao je izjave Aleksandra Vulina koji je Hrvatsku i Kosovo nazvao „braćom po oružju“ i dodao kako bi Grlić Radman voleo da može da raspodeli „okupacijske snage na prostoru Srbije“, ali da će mu za to biti potrebno „mnogo više od onog što s Kurtijem može da smisli“.

„Vulin promoviše zapravo onu poraženu politiku Slobodana Miloševića, velikosrpsku politiku koja je osvajala, koja je tražila ono što joj ne pripada. Hrvatska nikada nije imala aspiracije ni na čijoj teritoriji, nikada nije tražila reviziju granica“, kazao je Grlić Radman novinarima, piše Jutarnji list.

Poslao upozorenje

Slične i vrlo oštre izjave o „braći po oružju“ dao je i predsednik Skupštine Ivica Dačić, a predsednik Aleksandar Vučić poručio da se varaju oni koji misle da će biti novih Oluja i pogroma.

„Vučić je 1995. u Glini rekao da Glina neće biti Hrvatska. Ko će o oružju nego baš on“, rekao je Grlić Radman.

Ocenio je da je prigovaranje Hrvatskoj „bežanje od sopstvene odgovornosti i skretanje s jedne teme, koja nije tema, od drugih problema s kojima je Srbija opterećena“.

„Srbija je svesna određenog međunarodnog pritiska kada je u pitanju priznanje Kosova, jer je to realnost, a onda određene frustracije žele da provociraju“, kazao je Grlić Radman.

Istakao je da je Hrvatska podržavala te da i dalje podržava evropski put Srbije, ali i upozorio da taj put „ide preko Hrvatske“.

Zapadni Balkan jedna je od dve glavne teme redovnog mesečnog sastanka ministara spoljnih poslova koji se sastaju u ponedeljak u Briselu, a o pitanjima proširenja EU-a i Procesu stabilizacije i pridruživanja, koji je osmišljen za zemlje nastale raspadom Jugoslavije i Albaniju raspravljaće se i u utorak na sastanku Veća za opšte poslove koje čine uglavnom ministri spoljnih poslova.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar