Iako će čelnici EU kasnije u toku dana saopštiti koje ličnosti i kompanije povezane sa Rusijom se nalaze na spisku sankcionisanih zbog ukrajinske krize, britanski "Gardijan" je objavio konkretna imena, pozivajući se na izvore iz vrha Evropske unije.
Očekuje se da će ruski ministar odbrane Sergej Šojgu, glavnokomandujući ruskog vazduhoplovstva i Crnomorske flote, vodeći državni „propagandisti“, kao i 351 poslanik Dume biti meta sankcija EU.
Mere, koje moraju da potpišu ministri spoljnih poslova EU, išle bi dalje od onih koje su najavile SAD, i znatno dalje od sankcija Borisa Džonsona.
EU će uvesti zamrzavanje imovine i zabranu putovanja za 23 osobe, tri banke i ozloglašenu internet „fabriku trolova“ u Sankt Peterburgu, kao odgovor na odluku ruskog predsednika Vladimira Putina da prizna samoproglašene republike u Donjecku i Lugansku kao nezavisne država. Očekuje se i da će blok sankcionisati 351 poslanika ruske državne Dume koji je glasao za priznanje dve teritorije.
„Izgleda da su svi spremni za usvajanje sankcija“, rekao je za Gardijam visoko pozicionirani diplomata EU. Čelnici Unije imaju nekoliko sati da pošalju komentare, a očekuje se da će ministri odobriti sankcije u 15 sati po srednjeevropskom vremenu.
Na vrhu liste sankcija je Šojgu, jer je on „u krajnjoj liniji odgovoran za vojnu akciju protiv Ukrajine“, prema nacrtu liste u koju je Gardijan imao uvid. Njemu se pridružuju Anton Vaino, Putinov načelnik štaba, koji „igra aktivnu ulogu u donošenju odluka“, kao i Igor Osipov, glavnokomandujući Crnomorske flote, i Sergej Surovikin, glavnokomandujući Vazdušno-kosmičke snage Rusije.
Među ostalim najvišim zvaničnicima su zamenik premijera i predsednik državne banke VTB Dmitrij Grigorenko i Igor Šuvalov, predsednik ruske državne razvojne banke VEB, koja igra važnu ulogu u finansiranju svog sektora odbrane.
EU takođe cilja na ruske „propagandiste“, uključujući portparolku ministarstva spoljnih poslova Mariju Zaharovu i šeficu kanala RT Margaritu Simonjan, obe poznate po svojoj oštroj antizapadnoj retorici. Na listi je i Vladimir Solovjov, prokremljovski voditelj kanala Russia One.
Druge značajne ličnosti uključuju Jevgenija Prigožina, koji je poznat kao Putinov kuvar. Prigožin finansira Agenciju za internet istraživanje (IRA), koja je takođe dodata na listu sankcija EU.
Sa sedištem u Sankt Peterburgu, IRA je poznatija kao „fabrika trolova“, gde blogeri rade danonoćno kako bi preplavili globalni internet pro-putinovskim i antizapadnim stavovima.
Sankcionisane su i Banka Rusija, za koju zvaničnici EU veruju da je lična banka Putina i mnogih njegovih zvaničnika.
BONUS VIDEO Kristijan Versus – dopisnik ORF za Ukrajinu
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: