Boris Džonson
Boris Džonson Foto: EPA-EFE/ANDY RAIN

Boris Džonson je preživeo glasanje o poverenju među poslanicima Torijevaca. To znači da je otklonio najozbiljniju pretnju svom rukovodstvu do sada.

Džonsonu je izglasano poverenje nakon što ga je veliki broj poslanika javno pozvao da podnese ostavku.

Za smenu Džonsona glasalo je 148 poslanika Konzervativne partije, dok je za njegov ostanak glasalo 211 poslanika. Ukupno je glasalo 359 poslanika.

Džonson je dobio 58,8 odsto podrške Konzervativne stranke, dok je 41,2 odsto bilo protv aktuelnog premijera, javio je BBC i dodao da su svi konzervativci glasali.

Do glasanja je došlo nakon izveštaja u kojem se detaljno opisuje kršenje mera i organizovanja zabava u premijerovoj rezidenciji u Dauning stritu, tokom strogog karantina uvedenog zbog pandemije koronavirusa.

Zbog toga je jedan broj konzervativnih poslanika izrazio zabrinutost može li Džonson (57) i dalje da upravlja Britanijom, koja je suočena s rizikom od recesije, rastom cene goriva i hrane, a trenutno i s saobraćajnim haosom u Londonu zbog štrajka.

S obzirom na to da je pobedio, Džonson će ostati na čelu partije i biti premijer Velike Britanije. Da je izgubio, unutar stranke bi se održali izbori za novog predsednika stranke, ali i premijera, a Džonsonu bi bilo zabranjeno da se kandiduje.

Tokom glasanje, državni sekretar Džon Lamont podneo je ostavku na to mesto jer je odlučio da glasa protiv Džonsona.

Četiri od šest škotskih konzervativnih poslanika glasala su protiv Džonsona. 

„Večeras sam, teška srca, doneo izuzetno tešku odluku da glasam protiv premijera. Nisam uopšte olako doneo odluku, već nakon što sam saslušao svoje birače. I dalje su razumljivo ljuti i uznemireni zbog onoga što se dogodilo, to je bio jedini izbor za dobro zemlje“, napisao je na Tviteru škotski poslanik Endrju Bouvi.

Bivša premijerka Tereza ​​Mej je odbila da kaže kako je glasala, prenosi Gardijan.

​​Mej je dobila glasanje o poverenju u decembru 2018, gde je obezbedila podršku 200 poslanika prema 117 – većinu od 83, što je predstavljalo podršku 63 odsto njene parlamentarne stranke.

Ali pet meseci kasnije najavila je ostavku, nakon što više puta nije uspela da usvoji svoj dogovor o Bregzitu u Parlamentu.

***

BONUS VIDEO: Kraljica Elizabeta – 70 godina na tronu Velike Britanije

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar