Otkako je Novak Đoković objavio da se povlači sa Rolan Garosa zbog povrede kolena, krenuo je da otkucava sat.
Taj sat meri dva vremena – prvo, koliko je ostalo do početka Olimpijskih igara u Parizu, a drugi koliko je Novaku ostalo da se oporavi. Jer, povreda kolena, znaju koji su je imali, da nije niti prijatna, niti naivna.
Čim je onog dana nalepio traku na koleno, dalo se naslutiti da to može da bude meniskus – opet znaju oni koji su ga operisali i imali sličan problem.
Ispostavilo se da je meniskus stradao, operisan je odmah tu u Parizu i već to je bio jasan signal da Novak nije hteo da časi časa.
Dao je na tom mestu i na Rolan Garosu neke pozitivne signale i premda je povreda nešto što ga stavlja na jedno od najvećih iskušenja do sada, bar će imati vremena da razbistri glavu.
Sreća u nesreći je što je reč o meniskusu, jer da su ligamenti, od olimpijske medalje verovatno ne bi bilo ništa.
Ovako se očekuje da za neke tri nedelje Novak može da bude funkcionalan i da se bar nadamo kako može da zaigra u Parizu od kraja jula nadalje.
Dotle će sat nastaviti da otkucava. A jeste li znali kako se uopšte teniseri kvalifikuju za Olimpijske igre?
Novak je svoj posao praktično završio još prošle godine, ali ni on, a ni ostali ne odlaze na Igre samo na ime.
Jasno je da nemaju isti sistem kvalifikacija kao recimo neki u timskim sportovima, jer znamo i odbojkaši, košarkaši i ostali imaju neke kvalifikacione turnire, Lige nacija, ovo ili ono.
Kod tenisera nije baš isto jer je i sport specifičan. Svaki igrač je firma za sebe čak i kad se nađu na istom olimpijskom turniru.
Na ovom u Parizu će biti prvi put da se posle Barselone i 1992. godine igra na šljaci, a sedmi ukupno.
Igralo se na betonu, bilo je i turnira na travi, ali su prošle tri decenije pre nego što će se zaigrati jedan na šljakastoj podlozi, što u postojećim okolnostima može da bude i dobro i loše, kako za Novaka, tako i za druge srpske tenisere.
Viktor Troicki, Janko Tipsarević i Nenad Zimonjić, Miomir Kecmanović, pa onda i Ana Ivanović, Jelena Janković, Aleksandra Krunić, Ivana Jorović i Nina Stojanović igrali su prethodnih deceniju i po za Srbiju.
Olimpijske igre organizuju pet teniskih događaja, muške i ženske singlove i dublove i miks dublove.
Pravilo je da svaki olimpijski komitet može da kvalifikuje do 12 tenisera i teniserki, odnosno po šest od svakog pola i da ga na kraju predstavlja do četvoro tenisera i teniserki u singlu, do dvoje u dublovima i da zemlja ima jedan miks.
Tenis je specifičan i po tome što na turnir ide 56 takmičara, a ima i osam specijalnih pozivnica, a kvalifikacije se završavaju za tri dana.
Takoreći, od ponedeljka 10. juna ćemo znati učesnike jer se oni određuju po ATP i WTA renkingu.
To je jedan od preduslova. Drugi je da su teniser, ili teniserka, igrali u Dejvis kupu za svoj nacionalni tim, ili u Bili Džin King kupu.
Morali su to da urade bar dvaput tokom olimpijskog ciklusa, uz to da su igrali jednom ili tokom 2023. ili 2024. godine.
Zanimljivo je da sportista tu mora da bude dobar i sa matičnim Teniskim savezom, te da može da traži izuzeće ako nije ispunio neki od uslova.
Već 12. juna ITF će obavestiti koji su igrači ispunili uslove da igraju na Olimpijskim igrama, dok se zemljama ostavlja još nedelju dana, do 19. juna da potvrde i nominuju predstavnike u singlu i dublu.
Ako ima potrebe za izuzećima onda se o tome razmatra u danima posle 19. juna, dok se do početka jula formiraju konačni timovi i ITF ih saopštava četvrtog jula, dok se 20 dana kasnije prijavljuju miksevi na licu mesta.
Dan kasnije 25. jula će biti organizovan žreb, a turnir se igra od 27. jula do četvrtog avgusta.
U obe konkurencije su po 64 igrača i igračice, dublovi imaju 32 tima, a miks dublovi 16, što će reći da 172 sportista učestvuje samo na teniskom turniru.
Novak je uslov za učešće ispunio još prošle jeseni pošto je igrao Dejvis kup u Malagi, a već je dve decenije u svetskom vrhu.
Trenutno su Đoković, Đere, Kecmanović i Lajović među onima koji ispunjavaju uslove po renkingu, mada je Lajović na 57. mestu ATP liste.
Tu se lista povlači jer u tom delu liste ima šest američkih igrača, što znači da se oslobađaju bar dva mesta.
Pitanje je samo hoće li svi srpski igrači (čitaj Đere zbog povrede, uz ovu rastuću neizvesnost u vezi sa Novakom) moći da nastupe zbog drugih faktora van terena, dok je u ženskoj konkurenciji situacija takva da nemamo igračica u prvih šezdesetak na svetu, a Olga Danilović će od ponedeljka uprkos rezultatu karijere na Rolan Garosu biti 93. i trenutno je tek 13. alternativa.
BONUS VIDEO: Nova.rs posetila kliniku u kojoj je operisan Đoković
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar