Foto: EPA-EFE/ADAM VAUGHAN

Svetska antidoping agencija (WADA) najavila je da će od 2027. godine na snagu stupiti nova antidoping pravila, što bi veoma lako moglo da dovede do opšteg haosa ne samo u tenisu, već u svetu sporta generalno.

Čelnici WADA su na sastanku u Rijadu početkom decembra doneli odluku koja će iz korena promeniti aktuelni stav prema nedozvoljenim sredstvima, te borbu protiv dopinga.

PROČITAJTE JOŠ...

Kako je navedeno, od 1. januara 2027. godine u obzir će biti uzimana i kontaminacija, pa je tako navedeno da će, u zavisnosti od sopstvenog učešća u samom dopingu, sportista koji bude pozitivan na testu bili ili oslobođen, ili suspendovan na najviše dve godine, ukoliko je u pitanju zanemarivanje koje je nemoguće opravdati.

Iako ova odluka ne bi trebalo da ima uticaja na bližu budućnost – bar ne kada je u pitanju proces protiv Janika Sinera nakon žalbe WADA Sudu za sportsku arbitražu na oslobađajuću presudu Međunarodne agencije za integritet tenisa (ITIA), kada je u pitanju nešto dalji vremenski period očekuje nas dosta kotroverzi, i bez dileme reakcija onih koji su, iako kontaminirani, bili suspendovani na više meseci, pa čak i godina.

Foto: EPA-EFE/TIM IRELAND

Primera radi, Stefano Bataljino, italijanski teniser, je suspendovan na četiri godine nakon što je bio pozitivan na klostebol iako krivica nije bila njegova već do terapeuta na turniru u Maroku. Po novim pravilima, Bataljino bi dobio duplo manju kaznu.

On je tek jedan od preko 30 sportista iz Italije, među kojima je veliki broj onih koji su „padali“ na testovima, a koji su bili pozitivni na istu supstancu.

No, „perjanice“ ove borbe mogle bi da budu dve dame, jedna Rumunka, jedna Ruskinja.

Slučaj Simone Halep je izazvao dosta potresa u svetu tenisa – Rumunka je suspendovana zbog upotrebe roksadustata, zbog čega je izgubila dve godine karijere pre nego što joj je u martu 2024. ukinuta suspenzija:

Foto: EPA-EFE/ALI HAIDER

„Izgubila sam dve godine karijere, izgubila sam mnogo noći u kojima nisam mogla da spavam, misli, strepnje, neodgovorena pitanja… ali sam izborila pravdu. Ispostavilo se da je u pitanju kontaminacija i da je biološki pasoš čista izmišljotina. I još nešto sam zaradila, duša mi je ostala čista! Osećam razočarenje, osećam tugu, osećam frustraciju, ali se ni sada ne osećam loše. Zahvalna sam na bezuslovnoj podršci i ljubavi onih koji su svaki dan bili uz mene. Hvala vam. U svom zlu, imala sam i ljubav jer su me oni koji su mi nudili ljubav u tim trenucima zaista poznavali! Možda je ovo i najveća pobeda. Kao što dobro znamo, svakog jutra sunce izlazi za sve, ali dobro je da izađe i nađe vas mirne duše! I tako sam, pomirena i ponosna na ono što jesam“, rekla je Halep.

S obzirom na to da će WADA takve slučajeve od 1. januara 2027. godine tretirati kao lakše, nema dileme da će Rumunka pokušati da sve to debelo naplati, uzevši u obzir činjenicu da je u trenutku suspenzije bila među najboljim igračicama sveta.

A druga, Ruskinja, je Kamila Valijeva, po mnogima najveći talenat umetničkog klizanja i devojčica koja je na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu osvojila zlatnu medalju, ali joj je ona oduzeta nakon što je doping test pokazao da je bila pozitivna na supstancu trimetazidin (TMZ), na koju je inače bila pozitivna i poljska teniserka.

Da nije puko nagađanje potvrđuje i oštra reakcija čelnika WADA i pokušaj da „ućutkaju“ naučnike koji se nalaze iza eksperimenta čiji krajnji cilj je bio da dokaže da je Valijeva bila kontaminirana.

Foto: Alexander Vilf / Sputnik / Profimedia

I Valijeva će, gotovo sigurno, iskoristiti mogućnost i preko suda pokušati da nadoknadi ono što joj je oduzeto.

Jer, ukoliko mogu Janik Siner i Iga Švjontek da padnu na doping testu, a da im zbog toga bude progledano kroz prste, zbog čega bi Simona, Kamila, ali i brojni drugi sportisti dopuštali da svetski antidoping moćnici na njima treniraju strogoću?

Pogotovo što za to više neće biti nadležni Sud za sportsku arbitražu ili neka druga sportska institucija, već više pravne instance, jer im je onemogućeno osnovno ljudsko pravo – pravo na rad.

BONUS VIDEO

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare