Kao i na svakom grend slemu nezaobilazna priča je poseta zvaničnim prodavnicama u kojima je moguće kupiti suvenir ili odeću sa simbolima turnira. To je idealna prilika da obezbedite uspomenu koja će vas podsetiti da ste imali priliku da vidite jedan od najvećih sportskih događaja, ne samo u svetu tenisa nego i uopšte.
Kada je u pitanju Australijan open, uvek je važilo pravilo da su suveniri sa popularnog „srećnog slema“ bili nešto lošiji po pitanju izbora i dizajna u odnosu na ostale grend slemove pa su zbog toga bili uvek i nešto jeftiniji.
Naravno, pitanje je i ukusa šta se kome sviđa, ali sam sličan utisak stekao i iz razgovora sa ljudima koji su imali prilike da više vremena provedu na sva četiri grend slema.
Ovde ne važi ono pravilo iz narodne izreke da za „Rajka nema kapa“, jer ćete uvek naći nešto što može da vam se svidi bez obzira na to što izbor na primer nije ni blizu onome na Vimbldonu.
Ako ste po prvi put došli na Australijan open ili još bolje, po prvi put imali priliku da vidite grend slem, sigurno ćete naći nešto što će vam ostati kao večna uspomena na jedan ovakav sportski događaj. Ali, ako ste već bili u Melburnu i kupili nešto u zvaničnom šopu, teško ćete pronaći ovoga puta nešto novo, inovativno i drugačije, a da već to niste našli prošle godine.
Takav je i utisak autora ovih redova koji je od organizatora dobio na poklon vaučer od 50 australijskih dolara da za taj novac odabere sebi poklon u zvaničnoj radnji turnira.
Utisak je da izbor još lošiji nego prošle godine i da uz dodatke nekih novih kačketa koji su jedino bolji nego prošle sezone, da je izbor i kvalitet još lošiji.
Naravno, uz još jednu ogradu da je utisak subjektivan i da je sve od osobe do osobe.
Kada sam na sve to dodao da su artikli ove godine skuplji, pa je tako kačket pre godinu dana iznosio 30 australijskih dolara, ili oko 18 evra, sada skuplji za 10 dolara, a većina stvari ni blizu nije napredovala ni kvalitetom, ni dizajnom, onda je utisak još lošiji.
Gledano u evrima, za privezak će vam trebati između šest i 10 evra, i to je možda jedino po čemu mogu da pariraju recimo Vimbldonu.
Sa druge strane, peškiri nisu ni blizu tako dobri ni izgledom, a čini se ni kvalitetom, pa je tako za veliki peškir za plažu potrebno izdvojiti najmanje 35 evra, a za ove godine posebno istaknuti peškir sa medvedićima skoro 60 evra.
To posebno bode oči ako znamo da su peškiri sa Vimbldona, pa i sa Rolan Garosa postali kultni suveniri koji su postavili standarde za takve stvari. Sa druge strane, kvalitetne sportske čarape koštaju oko 11 evra i možete ih naći u nekoliko boja. Jako su skupe i flašice za vodu, iste takve prave se i za tenisere, veća boca je 42, a manja 24 evra.
Majice se kreću od 30 evra, pa na više i jako su skromnog dizajna i ne preterano visokog kvaliteta i teško je odlučiti se da neku uopšte kupite kako biste imali obeležje sa ovog turnira.
Ako dodamo na to da pored uobičajene turnirske opreme imate i majice, dukserice i jakne sponzora teniskih turnira poput „Nju Balansa“ i „Ralfa Lorena“, onda bi očekivali da taj izbor bude bolji, međutim ni dva pomenuta generalna sponzora čiju odeću možete kupiti na svim turnirima nisu se potrudila da u Australiju donesu nešto drugačije.
Samo se šuškavci ističu svojim izgledom, ali je za takav artikl potrebno izdvojiti oko 70 evra. Slična cena je i za dukserice, bilo da je na raskopčavanje ili obična, a pojedini artikli prevazilaze cene od 250 evra iako vam neće ni jednog trenutka biti jasno zbog čega.
BONUS VIDEO