Bilo je mučno, ali se završilo onako kako je trebalo. Novak Đoković je u drugom kolu Australijan opena nakon teške pobede protiv nove teniske nade Nišeša Basavaredija sa 4:6, 6:3, 6:4, koji do ovog ponedeljka nije bio na radaru 95 odsto teniskih navijača.

Foto:Nova.rs

Rezultat zadovoljavajuć, performans daleko ispod onoga što smo svi očekivali.

Basavaredi je pokazao da je pred njim ozbiljna budućnost, da se nije uplašio i da je maksimalno spreman ušao u ovaj meč. Držao je Novaka na konopcima sve do sredine drugog seta kada je konačno i najbolji igrač svih vremena našao određenu stabilnost u igri, smanjio broj grešaka i konačno dovoljno pritiskao rivala koji je pod tim pritiskom popustio.

PROČITAJTE JOŠ

Bio je to znak da je meč završen, iako je na semaforu stajalo 1:1 u setovima, ali kako to obično biva sa ovakvim scenarijima, priča je u tom trenutku krenula u jednom smeru.

Đoković je previše iskusan da bi ovakvu situaciju ispustio, a Basavaredi još uvek daleko od toga da igra maratonske mečeve.

Videlo se to i kada je zbog grčeva krenuo da zove medicinske tajm-aute i u intenzitetu njegovog kretanja.

Ono što je u njegovom slučaju za pohvalu jeste činjenica da se borio do kraja i da je koristio svaku priliku da pokaže talenat, ali su kako je susret odmicao ti momenti postali sporadični.

Foto: DAVID GRAY / AFP / Profimedia

Iz ove perspektive je mnogo veći problem što Đoković meč nije prelomio značajnim skokom u igri, niti je uspeo grogiranog rivala da dotuče.

Samo je na igračku klasu i iskustvo uspeo da preuzme volan i uz dosta trzavica odveze priču do kraja. Daleko od toga da je Đoković bio očajan jer to protiv ovako inspirisanog rivala nije bila opcija na piutu za pobedu.

Samo je utisak da je dopustio Basavarediju previše kontrole i situacija u kojima diktira igru što bi u sudaru sa boljim igračima bila pogubna stvar.

Umesto lagane zabave za čitavu porodicu, Đoković je priredio Hičkokovski triler. Ambijentu su doprinele i scene sa pticama koje su pred sam kraj krenule da kruže nebom izna Rod Lejver arene i ispuštaju krike kao u kultnom klasiku.

Novak Đoković na Australijan openu
Foto: DAVID GRAY / AFP / Profimedia

Možda i najslabiji aspekt igre Novaka Đokovića bio je ritern, udarac na kojem je praktično izgradio status najvećeg ikada.

Svega 22 posto uzetih poena na prvi servis rivala ostavlja dosta pitanja pred nastavka turnira

Ipak, sa druge strane Novakove reči posle meča otkrivaju značajan deo problema.

Kako je i sam priznao na kraju, tek pre neki dan je prvi put video kako rival uopte izgleda na terenu. To sugeriše da priprema za ovaj meč nije išla dublje od opštih stvari i ponekim specifičnim detaljem i da se nije očekivao ovakav otpor.

Ako je to moralo da se desi, onda je bolje što se desilo u ovakvom trenuku uz srećan kraj i što je Novak uspešno izveo svojevrsni egzorcizam sa sopstvenim demonima.

Bio je ovaj duel specifičan i zbog još jednog važnog detalja.

Ove sezone je konačno dozvoljen i koučing i igrači mogu da komuniciraju sa trenerima i tokom mečeva, a organizatori su se potrudili da im obezbede posebne bokseve na samom terenu.

Endi Mari na meču Novaka Đoković
Foto: Ella Ling / Shutterstock Editorial / Profimedia

To je donelo i do sada neviđenu dinamiku u odnosu Novaka sa stručnim štabom, ali i jasne benefite na kraju. Bilo je čudno kako je Novak priznao, ali je ipak bilo uspešno.

Dobro je što ga u drugom kolu čeka anonimni Portugalac Farijas koji još manje može da mu naudi i tako mu pruži još jednu priliku da se adaptira na nove okolnosti.

Sažvakao je Novak tako ovo prvo kolo, ali je dobio i jasan podsetnik da neće smeti da se opsuti ni trenutka, jer sada svi čekaju u redu da mu uzmu skalp ubeđeni da je u ovoj fazi karijere to postala moguća misija.

BONUS VIDEO

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar