Foto: DAVID SILPA / UPI / Profimedia

Bio je istovremeno i stub i zid. Bio je najbolji u generaciji i dugo figurirao kao najbolji ikada. Stub američkog tenisa i nesavladiv ponekad kao onaj teniski zid momak iz Kalifornije grčkih korena stigao je do neverovantih visina, a onda je ispalo da je samo bio najava zlatne teniske ere.

„Kako sam se bližio rekordu Roda Lejvera, kada sam imao devet ili deset titula, u štampi je sve više počelo da se piše o tome. Želeo sam da oborim rekord po broju grend slem titula i pričao sam dosta o tome. Prilika da karijeru završim sa najvećim brojem trofeja sa četiri najbitnija turnira mi je bila vrlo važna“, otkrio je Sampras koji je karijeru završio sa čak 14 grend slem titula.

PROČITAJTE JOŠ

Dugo se mislilo da će taj rekord biti dugo na snazi, a onda se pojavila „Velika trojka“ koju je upravo on inspirisao. Kada je Rodžer Federer oborio njegov rekord Sampras je bio na tribinama Vimbldona, a onda je sa Rafaelom Nadalom i Novakom Đokovićem to podigao na nivo 20+. Španac i Srbin još uvek nisu rekli poslednju reč u tenisu, ali jesu otkrili kako je sve počelo.

U slučaju Đokovića je Sampras bio ključna figura, ključni uzor od koga je počela ljubav prema tenisu. Upravo, finale Vimbldona u kom je gledao Samprasa je probudilo volju Novaku da zaigra tenis onim prvim roze reketom sa snimka. Kako se to često kaže, ostalo je istorija… Samo što je istorija i dalje u nastajanju, a kako će se tek strane okončati zna samo srpski as.

Foto: REUTERS/Mike Segar/Guliver

Za sada znamo za početak koji je Novak više puta isticao, pa je jednom otkrio i da je bio nervozan kada je prvi put upoznao svog teniskog idola.

„Inspirisao me da počnem da igram tenis na malom mestu na planini u Srbiji gde su moji roditelji držali restoran. Gledao sam Samprasa kako osvaja turnir i zamolio dedu da mi kupi reket. Samo igranje ovde je bilo veliko, kamoli osvajanje. Sa svakim dolaskom mi igranje ovde sve više znači. Zahvalan sam što sam tu sa peharom“, rekao je Đoković posle osvajanja Vimbldona prošle godine. Uvek je znao kako bi trebalo da se ponaša prema teniskom velikanu koji je svojim pristupom promenio pristup igri.

Ti meni serdare, ja tebi vojvodo

Objavljen je i deo razgovora Novaka Đokovića i Pita Samprasa, koji su bili sagovornici bivšeg tenisera Tima Henmana

Britanac je pitao Samprasa koji deo iz Novakove igre bi voleo da je imao u svom „arsenalu“.

„Mogu li da pogađam?“, ubacio se Đoković, ali ga je Sampras preduhitrio:

„Želim tvoj ritern! Daj mi taj ritern posle servisa“, rekao je proslavljeni američki as.

„Svi me pitaju sa kime bih se mučio da igram danas… To bi bio Novak, zbog njegovog riterna. Pored Andrea Agasija sam uvek mogao da prođem, birao sam tačke, ali sa Novakom bi to bilo teško, zbog njegovih protezanja“, objasnio je Sampras i dodao da bi uzeo i Novakovu brzinu.

„Ja bih menjao svoju brzinu i ritern za tvoj servis i volej igru. To bih birao umesto svog riterna i brzine. Bilo bi sjajno gledati naš duel“, poručio je Đoković.

Foto: EPA/MARK DADSWELL

Unikatna pojava i pravoslavlje

Sampras je bio zaista jedinstvena teniska pojava po onome što je uradio. Uspeo je šest godina zaredom da završi na prvom mestu na planeti (od 1993. do 1998. godine) što je rekord open ere. „Pistol Pit“ je postao njegov nadimak zbog ubitačnog servisa kojima je lomio rivale, a karijeru je završio sa 64 titula, od toga 14 na grend slem turnirima, što je bio apsolutni rekord u tom trenutku.

Grk je proveo 286 sedmica na vrhu ATP liste i po tome je treći u istoriji tenisa. Tokom odrastanja u porodici grčkih migranata je stalno išao na službu nedelju u pravoslavnu crkvu, a sa tri godine je otkrio reket u podrumu doma i počeo da trenira.

Od kada se preselio u Kaliforniju postao mu je trener Robert Landsdorp od koga je naučio taj ubitačni forhend kojim je praktično gurao loptu, a nije tražio neki dodatni top spin. Upravo je doktor Piter Fišer kasnije postao zaslužan što je igrao jednoručni bekhend kako bi što bolje bio pripremljen za Vimbldon. Tamo je osvojio sedam titula, pa nema dileme da je to jedan od najboljih saveta koje je ikada dobio.

Koliko je tamo bio dominantan najbolje svedoči što je od 1993. do 2000. godine izgubio samo jedan meč na Vimbldonu. Sampras je imao servis i volej igru, ali je ostalo upamćeno što je imao izrazit takmičarski pristup. Jedina slabost su mu bili tereni na šljaci jer na Rolan Garosu nikada nije stigao dalje od polufinala u kom ga je savladao Jevenij Kafelnjikov.

Sampras je bio izuzetno popularan i u Srbiji, retko ko ne zna za njega, a zanimljivo je da postoji i nadimak po njegovom prezimenu koji u srpskom ima drugačiji prizvuk.

Agasi i Sampras – Dve potpune suprotnosti

Najveće rivalstvo devedesetih godina bio je sukob dve Amerike, sukob dve potpuno različite ličnosti, sukob profesionalca i mangupa, dobrog duha tenisa i onog koji ga je zbog toga mrzeo. Bio je to sudar svetova zbog kog je tenis bio izuzetno popularan – najbolji servis protiv najboljeg riterna.

Sampras je slavio u 20 od 34 mečeva protiv Agasija. Agasi je slavio u prvom meču koji su odigrali, Sampras u prvom (US Open 1990. godine) i poslednjem (US Open 2002) grend slem finalu koji su odigrali.

Uspeli su zajedničkim snagama da 1995. godine ubedljivo donesu SAD trofej u Dejvis kupu. Ostaće upamćeno i finale Vimbldona koje su odigrali 1999. godine jer je po mišljenju mnogih ono uspelo da im produži karijere. Sampras se podigao nakon niza razočaravajućih momenata prethodne sezone, a Agasi je osvajanjem Rolan Garosa stigao do prvog mesta na svetu.

Foto: REUTERS/Gareth Watkins/Guliver

Njihov najgledaniji meč ipak nije finale, već četvrtfinale US Opena iz 2001. godine (6:7(7), 7:6(2), 7:6(2), 7:6(5)). Snimak tog meča se stalno pojavljuje na američkim televizijama, a Sampras je prošao dalje u meču u kom nije viđen nijedan jedini brejk.

Ostaće upamćeno i kako su provocirali jedan drugog po završetku karijera. Sampras je imitirao Agasija, a on ga je prozvao zbog toga što je, navodno, uvek ostavljao male napojnice.

Agasi: Želim da te impresioniram.

Sampras: Hajde.

Agasi: Nemam novca. Čekaj, imam dolar. Zabavno je dok neko ne strada, zar ne?

Sampras: Ako je to način na koji želiš da igramo…

Pit je javno poručio da nije znao da je Andre koristio drogu u toku karijere i da je znao da bi možda pokušao da mu pomogne.

Šokantan kraj karijere

Njegov lagani pad počeo je 2001. godine kada je izgubio u četvrtoj rundi Vimbldona od tada 19-godišnjeg Rodžera Federera, što je bila simbolična predaja štafete na travi. Bio je to jedini njihov međusobni meč, a Federer je prekinuo niz Samprasa od 31 pobede zaredom na Vimbldonu.

Pojavio se 2002. godine na US Openu, izgledalo je da kao 17. nosilac nema prevelike šanse da osvoji trofej. Čak je i Greg Rusedski ocenio da je Sampras sada „korak i po sporiji“ nego ranije, a onda je usledio jedan od najboljih demanta u istoriji. Tomi Has, Endi Rodik i Sjeng Šalken su redom pali, pa je treći put zaredom stigao do finala US Opena.

Tamo ga je sačekao još jednom Agasi sa kojim je 12 godina ranije i odigrao prvo grend slem finale. Sampras je slavio u duelu dva veterana, te se izjednačio sa Džimijem Konorsom po broju osvojenih titula u Njujorku (5).

Onda je usledio potpuni šok. Nikada više, iako je bio na vrhuncu, nije odigrao nijedan teniski meč. Prošlo je 12 meseci pre nego što se povukao iz tenisa. Zvanično je to uradio avgusta 2003. godine. Odlučio je da ne brani titulu. Postao je tako jedini koji je osvojio poslednji grend slem na kom se takmičio. Po mnogima je tada bio najbolji ikada, a onda se ispostavilo da je bio samo najava zlatne ere tenisa.

Ipak, uvek su o njemu govorili sa mnogo poštovanja svi koji su ikada pričali o njegom tenisu.

Foto: REUTERS/Mike Segar/Guliver

Od kada se povukao Sampras je gotovo potpuno nestao iz javnosti. Pojavi se tek povremeno na ATP turu igrao je povremeno i egzibicije sa Federerom i Raonićem, ali je odlučio da ima miran porodični život i da se retko pojavljuje.

Igrao je tokom 2007. godine „Outback Champions Series“, a osvojio je prva dva događaja u kojima je igrao. U finalu je baš kao i godinama ranije pobedio Toda Martina. Na jednom od tih događaja je prvi put otišao u Grčku, u zemlju svog porekla. Od kada je 2002. godine završio karijeru odlučio je da se posveti porodici.

Oženio je Bridžit Vilson, nekadašnju misicu SAD, sa kojom ima dva sina Kristijana Čarlsa i Rajana Nikolasa.

Čovek koji je nekada bio teniski GOAT sada nema dilemu ko je sada najbolji, pričao je o tome i pre dve godine kada Novak nije dominirao u statistikama.

Legendarni Sampras smatra da je srpski teniser ispred dva najveća rivala.

„Sedam godina je bio prvi. Osvojio je 20 grend slemova, verovatno u ovom trenutku nije svestan svega, postaće tek kasnije. Dominirao je u eri u kojoj su još dvojica velikana Rodžer Federer i Rafael Nadal i u isto vreme se izborio sa novom generacijom igrača“, rekao je Sampras.

Foto: Tanjug / AP Photo/Luca Bruno

Da bi otklonio bilo kakvu dilemu rekao je tačno ono o čemu pričaju mnogi teniski navijači širom sveta.

„Novak je najbolji teniser svih vremena. Ono što je uradio u poslednjih 10 godina je za mene jasan znak. Grend slemovi, sedam godina na prvom mestu, pregršt titula sa Mastersa i drugih turnira. Zaista neverovatno.“

Istakao je šta Novaka čini tako posebnim u odnosu na ostale.

„Nema dovoljno prideva koje mogu da iskoristim. Novak je spreman da se promeni, uči stalno nešto novo o sebi, konstantno se trudi da bude bolji. Impresioniran sam njegovom transformacijom. Bio je veoma talentovan mlad sportista, mentalno ne toliko snažan i onda je postao ovo što je danas. Super je tako nešto videti, uživanje je gledati ga. Mislim da niko nikada neće uspeti sedam puta da završi godinu kao prvi.“

Povukao je paralelu u odnosu na druge sportove.

„Za razliku od timskih sportova, u tenisu ste sami na terenu. Ako vam ne ide, nema nikoga da vas zameni. Nema trenera da vam kaže šta treba da uradite. Teniseri zbog toga moraju da budu kompletni. Takođe, morate da imate taj stav i želju da ostanete prvi. Neophodno je da to hoćete i da vam smeta kada je neko drugi na tronu. Smatram da Novak ima upravo to“, zaključio je Sampras.

BONUS VIDEO Tri savršena Hamadova poena za vrednu pobedu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar