Rok trajanja u njegovom slučaju ne postoji. Ipak, sada ga ozbiljno nagrizaju dva mnogo mlađa izazivača. Zato sada mora da usleti potpuni reset.
Završena je grend slem sezona, pa je vreme za neko svođenje računa. Kompletno će biti tek kada bude završena i čitava takmičarska godina.
Ove godine Novak Đoković nije uspeo da osvojio nijedan grend slem pehar, a prokletstvo US Opena je nastavljeno. Prvi put od 2017. godine (uspeo je to čak i 2022. godine kada nije igrao Australijan open i US Opena iz različitih razloga). Pre toga nije uzeo titulu još 2009. i 2010. godine. Kakav niz, kakva sila. Ipak, sa 37 godina i nizom malera to jednostavno nije mogao da uradi.
Sledeće godine ni na jednom turniru neće braniti titulu, osim ukoliko ne stigne do trofeja na mastersu u Šangaju ili Parizu (tu je rekorder u svim ili gotovo svim parametrima).
Dakle, Đoković je doživeo da mu dve titule uzme Karlos Alkaraz na Rolan Garosu i Vimbldonu i najluđe od svega što Španac ni na jednom od dva turnira nije odigrao na 100 odsto. Ipak, Novak je doživeo povredu na Rolan Garosu zbog koje se povukao, a onda je na Vimbldonu igrao samo 37 dana posle operacije i samo finale. Više od toga nije mogao da uradi.
Sa druge strane, više boli ono što mu je priredio Janik Siner. Sve je počelo krajem godine porazom u Dejvis kupu nakon što je Srbin imao tri meč lopte. Onda se to prelilo na poraz u polufinalu Australijan opena (Novak i dalje nije bio potpuno odmoran, niti potpuno zdrav), a onda i kasnije na US Open gde je Đoković eliminisan od Alekseja Popirina, a Siner je podigao titulu.
Učinak u 2023. godini – Novak 3 – nova generacija 1
Učinak u 2024. godini – Novak 0 – nova generacija 4
Daren Kejhil, trener Sinera, nedavno je povukao paralelu između Italijana i Alkaraza, te Đokovića i Rafaela Nadala.
„Ne mislim da iko treba da bude poređen sa tom generacijom, pogotovo jer Novak još igra, kao i Nadal. Ono što su oni postigli je neverovatno. Ne verujem da ćemo ikada ponovo videti takvu dominaciju. Fantastično je kako su oni gurali jedan drugog i pomerali granice ove igre. Sve što danas rade mladi teniseri je posledica toga što je uradila ova generacija. Ja ipak ne bih poredio Karlosa ili Janika ili Holgera sa njima, jer mislim da je to nefer. Oni moraju prvo sebe da afirmišu. Imaju dobar nivo, ali prvo moraju mnogo da pobeđuju da bismo počeli da ih poredimo sa velikom trojkom“, rekao je Kejhil.
Samo godinu dana je napravilo veliku razliku, a sada je evidentno da Đokoviću treba ozbiljan odmor, ozbiljna priprema za sledeću sezonu (pre svega kondiciono nakon dugog odmora) i najverovatnije – trener. Od odlaska Gorana Ivaniševića tu poziciju je privremeno obavljao Nenad Zimonjić, a onda se nje prihvatio Boris Bošnjaković. Ipak, čini se da će biti potrebno još jedno lice uz Bošnjakovića.
Ko bi to mogao biti? Niko ne može ni da nasluti.
Ipak, istina je da je Đoković obično u dvoranama na kraju sezone pronalazio dodatnu motivaciju, igrao maestralno i tako postavljao temelje. Voleo je silovito da završava sezonu i da je tako započinje i nema nikakve dileme da je to cilj i za 2025. godinu. Osvajanje Australijan opena.
Novak će zbog toga morati da bude na visokom nivou u Šangaju i zatim u Parizu kako bi izborio kasnije Završni masters u Torinu.
Upravo će dominacija u dvorani biti neophodna i ovog puta. Đoković je posle US Opena saznao da je ispao iz najboljih osam na ATP trci, pa su sada dobri nastupi na mastersu u Šangaju (od 2. do 13. oktobra) i Parizu (od 26. oktobra do 3. novembra) sada imperativ svih imperativa.
Razlog? Đoković zasigurno želi da bude još jednom na Završnom mastersu u Torinu od 10. do 17. novembra, a da bi u tome uspeo moraće da beleži vanredno dobre rezultate. Vanredno dobre u odnosu na masters izdanja ove godine, ali upravo je na ovim turnirima tokom istorije beležio sjajne rezultate.
U Šangaju nikada nije izgubio finale i ima četiri titule (rekord), odigrao je najviše mečeva od svih (39), pobedio na 34 njih, imao je 13 pobeda zaredom i 12 puta je nastupao na ovom turniru. Dobio je 88,9 odsto svih mečeva koje je tamo ikada odigrao.
Dakle, ukoliko nije rekorder u nekoj od kategorija, onda je sigurno u vrhu. Ostalo mu je još da srušio rekord Rodžera Federera koji je sa 36 godina, dva meseca i sedam dana postao najstariji šampion.
U Parizu pak ima sve moguće rekorde. Osvojio je sam titula i igrao devet finala, uzeo tri titule zaredom i još jednom je igrao tri vezana finala. Odigrao je 59 mečeva i slavio na 50 njih. Uspeo je da naniže čak 17 pobeda zaredom na ovom turniru i do sada ga je igrao 17 puta. Dakle, bio je nezaobilazni deo njegovog teniskog puta.
Praktično bi Đoković osvajanjem jedne titule gotovo izvesno bio na spisku putnika za Torino, ali ukoliko to ne bude slučaj moraće da ode „duboko“ u kosturu oba turnira.
Za novih hiljadu bodova bi izvesno izbacio De Minora iz igre, osim u slučaju da on do kraja sezone napravi uspeh karijere.
BONUS VIDEO Prva konferencija Novaka Đokovića kao olimpijskog šampiona