Kraj radnog dana, izašli ste na vazduh i krenuli kući nakon osam sati provedenih na poslu. Na stanici vas je sačekao gradski prevoz, bilo da je to autobus, tramvaj, trolejbus...Ipak, ulazite unutra, kad ono - "rerna". Usred letnjeg dana ne radi klima, gužva, svi su besni zbog toga i konstantno brojite stanice do kuće. E, baš tako je bilo i Novaku Đokoviću na terenu 3. kola mastersa u Monte Karlu protiv Italijana Lorenca Musetija.

Najbolji teniser planete nije krenuo idealno, ali je dobro završio meč sa Musetijem u osmini finala Monte Karla.

Novak je slavio sa 7:5 i 6:3 plasirao u četvrtfinale gde je kasnije pobedio i Aleksa de Minora, uprkos tome što se fizički mučio u meču sa Musetijem, na kraju je bio nasmejan.

PROČITAJTE JOŠ

Posle dva sata tenisa je probao da svom boksu opiše kako se osećao po vrućini na terenu.

„Bolje u 39-ki brate dva sata da sam proveo, nego ovo“, našalio se Novak posle meča na račun linije gradskog prevoza u Beogradu.

Novak Đoković - ilustracija
Novak Đoković – ilustracija; Foto: MIGUEL MEDINA / AFP / Profimedia

Novak je verovatno mislio na gužvu i guranje u autobusu koji ide od Slavije pa do Kumodraža i prolazi uz Banjicu gde je Đoković nekada živeo kao dete.

Ne nastaje pakao samo u autobusu 39, Beograđani verovatno zanju i velike vrućine na linijama 601, 501, 71, 16, 95, 37, 25, 50…

Svi smo se zbog toga u jednom momentu osećali kao Đoković, te je i jasno koliko je Novaku bilo teško da igra u takvim uslovima.

Foto: Printscreen Sport Klub

Uprkos svemu tome Novak je pronašao snage i na poseban način pronašao je put do pobede protiv Italijana.

I Museti je tada imao problema sa vremenom i hteo je da što pre završava poene. Takva taktika protiv Novaka je ravna samoubistvu i to se ispostavilo kao tačno.

MOŽDA VAS I OVO ZANIMA

Setimo se i da je u epskom finalu mastersa u Sinsinatiju protiv Karlosa Alkaraza imao sličan problem.

Đoković je tada slavio sa 2:1, dok se u prvom setu gotovo srušio zbog vrućine.

Dok prosečan čovek gleda kako da pobegne od paklene vrućine i sakrije se u hladovinu, sportisti moraju da se prilagode takvim uslovima i da, narodski rečeno, teraju dalje.

„Bilo je stvaro toplo, igrali smo skoro četiri sata. Iz sata u sat uslovi su se menjali. Postajalo je lakše za igranje jer više nije bilo sunca i nije bilo toliko toplo na terenu. Osećao sam kao da imam toplotni udar, on je krstario mečom sa setom i brejkom prednosti. Odigrao sam jedan solidan gem u delu terena gde je bio hlad i odjednom sam rekao sebi: možda imam šansu da se vratim“, rekao je tada Đoković.

Novak Đoković Foto:Valery HACHE / AFP / Profimedia

Koliko je zapravo opasna vrućina na koju se Novak požalio prethodne godine? Svako od nas je manje ili više imao situacije da se previše izloži suncu i da zbog toga počne da oseće posledice.

U moderno vreme, ona izreka „ko se sunca krije, bolje da ga nije“ više nema takvu težinu, jer izlaganje jakom suncu donosi brojne probleme i glavobolje.

Šta na sve to kaže struka? Postoji nekoliko stepenika i posledica zbog izlaganja suncu na betonu. Na ovakvu pojavu su obično manje imuni stariji ljudi, trudnice ili deca, ali videli smo da pate i profesionalni sportisti koji svoja tela dovode do savršenstva.

Novak Đoković Foto:EPA-EFE/SEBASTIEN NOGIER

Kod onih koji boluju od kardiovaskularnih bolesti, respiratornih, cerebrovaskularnih ili šećerne bolesti između ostalog, to je jedan pravi pakao. Grčevi, toplotna slabost, toplotni osip, sunčanica, toplotni udar ili toplotna iscrpljenost samo su neka od stanja i manifestacija problema sa kojima se osoba suočava.

Novak je imao utisak da ima toplotni udar, što je kasnije rekao i Greg Rusedski, mada to stanje podrazumeva da osoba ima temperaturu višu od 40 stepeni Celzijusa. Zamislite tek to. Kod sunčanice se glava i vrat više izlažu suncu, prate je  glavobolja, rast temperature, vrtoglavica, zujanje u ušima ili pospanost.

Kada je reč o toplotnoj iscrpljenosti koja je verovatno strefila Novaka,  reč je o blažem obliku toplotnog udara koja nastaje usled preterane fizičke aktivnosti u uslovima povišene spoljne temperature i vlažnosti vazduha.

Novak Đokovič Foto: Valery HACHE / AFP / Profimedia

Pojačano znojenje, grčevi, glavobolja, pa čak i povraćanje, pad krvnog pritiska, malaksalost i gubitak svesti su neke od opasnih posledica ovog stanja.

Jedina stvar koja je u tim trenucima potrebna Đokoviću bila mu je zabranjena – da po sopstvenom nahođenju ili volji ode u hladovinu. Uslovi igre jednostavno to ne dozvoljavaju.

Hladne obloge, sklanjanje sa sunca, izbegavanje fizičkog rada, stavljanje kačketa ili unošenje tečnosti su samo neke od preporuka i prva pomoć u situaciji koju ni jedan sportski terminator nije na pravi način mogao da iznese, jer je i on, na kraju, samo čovek.

BONUS VIDEO Novak oduševio i Bila Gejtsa

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar