Koja li je tajna dominacije Novaka Đokovića?
To je pitanje koje muči teniske eksperte iz svih krajeva sveta. Svesni su da je perfekcionista, da je neobično sistematičan i posvećen, ali podaci i istorija koju piše i dalje ostavljaju mnoge bez daha.
Novak Đoković je ovog ponedeljka započeo 397. sedmicu na vrhu ATP liste, a nakon što je Roman Safjulin eliminisao Karlosa Alkaraza postalo je jasno da će biti na vrhu barem 399 nedelja. U slučaju da i u Torinu zadrži prvo mesto, za šta će mu verovatno biti potrebne samo dve pobede u grupnoj fazi u Italiji, moći će da ode i mnogo preko 400 sedmica na vrhu što nije uradio niko nikada.
Koliko dugo vlada svetskim tenisom najbolje govori podatak da 18 (od ukupno 28) nekada bivših prvih tenisera ATP liste zajedno ima manje sedmica od Đokovića. Neverovatan podatak koji pokazuje da se tenis zaista i dalje nalazi u „Eri Novaka“.
Na spisku se nalaze sledeći igrači: Stefan Edberg (72), Džim Kurijer (58), Gustavo Kirten (43), Endi Mari (41), Ilija Nastase (40), Karlos Alkaras (36), Mats Vilander (20), Danil Medvedev (16), Endi Rodik (13), Boris Beker (12), Marat Safin (9), Džon Njukomb (8), Huan Karlos Ferero (8), Tomas Muster (6), Marselo Rios (6), Jevgenij Kafeljnikov (6), Karlos Moja (2), Patrik Rafter (1).
Od kada se ATP lista pravi 1973. godine niko nikada nije bio duže na vrhu od Đokovića. Ove godine želi da završi osmi put godinu na prvom mestu ATP liste, a prvi sledeći na listi je legendarni Pit Sampras sa šest takvih godina.
“Poslednjih godina, od kada sam srušio taj rekord po broju nedelja na prvom mestu nije mi cilj da budem, da kažem stalno na toj poziciji broj jedan. Ali ako to dođe kao posledica osvojenih grand slemova i dobrih rezultata koje sam beležio tokom cele sezone na turnirima i ako sebe, kao što jesam, stavim u dobru poziciju da mogu da završim kao broj 1 na svetu, zašto da ne, još jednom“, rekao je Đoković nakon što je osvojio US Open septembra.
Đoković sada igra protiv igrača četvrte generacije od kada se pojavio, što deluje gotovo nestvarno kada se pogleda teniska istorija.
Sada dueli sa Karlosom Mojom (2-2) ili Nikolajem Davidenkom (6-2 za Srbina) deluju kao priča iz nekog drugog života. Moja je u međuvremenu i zvanično postao trener Nadala, Rus je gotovo potpuno nestao iz javnosti, a Novak? Novak je onamo gde je prvi put bio 2011. godine nakon osvajanja Vimbldona – na vrhu ATP liste.
Novak je poručio da želi da osvoji titulu u Parizu i/ili Torinu, pa je time pokazao da je savršeno fizički spreman i da želi da napadne još jednom istoriju. U prestonici Francuske je odlučio da zaigra i dubl kako bi brže skinuo „rđu“, ali i kako bi video kako se razume na terenu sa Miomirom Kecmanovićem u slučaju da bude neophodno da dubl u ovom sastavu zaigra na Dejvis kupu u Malagi krajem novembra.
To samo pokazuje onu stranu Đokovića koja ga je i učinila toliko konstantnim jer neprestano planira unapred. Tako je godinama radio na drop šotu kako bi skraćivao poene, tako je igrao nešto ravniji forhend koji bi bio razornije snage (to ga je spasilo na Australijan openu kada je povređen stigao do titule), menjao je spin, menjao je „grip“… Sve što je bilo potrebno je promenio jer je svestan da je njegov najveći kvalitet zapravo sposobnost evolucije.
BONUS VIDEO Novak Đoković – najbolji potezi u pobedi protiv Talona Grikspora