Foto: REUTERS/Guglielmo Mangiapane

"I šta ćemo sad", upitao je Novak u subotu uveče, citirajući Konstraktu, srpsku predstavnicu na Evroviziji.

Tek što se obrisao peškirom posle polufinala mastersa u Rimu, Đoković je pozvao da se glasa za ženu koja će voljom publike završiti na petom mestu.

PROČITAJTE JOŠ:

Isto pitanje mogao je i mnogo ranije, pre subotnjeg polufinala mastersa u Rimu da postavi i samom sebi.

Do sada je već osvojio sve, u mnogo statističkih kolona u tenisu, osvojio je najviše, pa je sebe samo jednom upitao: „I šta ćemo sad“.

Desilo se to posle finala i titule na Rolan Garosu 2016. kada je Đokoviću ipak bilo potrebno neko vreme da shvati da ima još štošta da uradi u karijeri.

Zbog toga se od početka godine bori i utire put što boljem mestu u svojoj teniskoj istoriji.

Na tom putu je u subotu čekirao jednu lepu stavku, pobedio je Kaspera Ruda i to mu je hiljaditi trijumf u karijeri.

Još samo četiri muškarca su u „belom sportu“ uspela da urade to isto: Rodžer Federer, Ivan Lendl, Rafael Nadal i Džimi Konors.

Foto: Starsport

Konors ima 1274 pobede, Federer 1251, Lendl 1068, a Nadal 1051. Novak ima 203 poraza, pa onda nije čudo što je i Rud na kraju meča morao da mu pruži ruku i džentlmenski kaže: „Drago mi je što sam bio bar mali deo tvoje teniske istorije“.

Ta istorija krenula je prvim trijumfom, još davne 2004. Mnogi su zaboravili da je Novak protiv Letonije u Dejvis Kupu savladao Janisa Skroderisa sa 6:2, 6:2 kao još maloletni šesnaestogodišnjak.

Iste godine je u Umagu Filipo Volandri prepoznao kapacitet Đokovića, kada je rekao: „Van terena sam pričao sa kolegama i kazao – ovaj mali je stvarno dobar! Svi igrači su rekli da bih mogao da ga pobedim 6:1, 6:1, ali na kraju sam ja bio u pravu“.

Posebno ga je oduševila reakcija Đokovića u trenutku kada je gubio sa 5:1, jer se Srbin borio sa disanjem, ali se nije predavao.

Na kraju je izgubio 7:5, 6:1 u jedinom ikada odigranom meču dvojice tenisera, ali je Novak otišao mnogo daljeu karijeri.

Do prve titule i 23. jula u Amersfortu je čekao „samo“ 37 ATP pobeda. A kad se u glavi probije barijera, onda i telo često prati.

Pratilo ga je do 77. trijumfa karijere i finala za prvi masters u karijeri, u Majamiju 2007. godine kada je oružje položio Giljermo Kanjas 6:3, 6:2 i 6:4.

Iste godine je došla i prva epska pobeda nad Rodžerom Federerom u Montrealu gde je Đoković takođe uzeo titulu, a prvi Grend slem je stigao početkom 2008.

Australija, koja je sve do ove godine bila talična videla je kako 20-godišnji Đoković pobeđuje Žo-Vilfred Congu u četiri seta i njegovu 128. pobedu karijere.

Novaka je telo pratilo sve do prvih velikih titula, ali da bi ih osvojio više, morao je da menja svoju ishranu i navike.

Nakon što je to uradio počeo je da dominira svetom tenisa, pa je 2015. umalo postigao nezamislivo – da veže četiri Grend slema u istoj godini.

Na Rolan Garosu ga je tada pobedio Sten Vavrinka, ali je lepa uteha bio peti pehar sa Završnog mastersa u kom je pao Federer, u 686. meču Novakove karijere.

Pošto je već jednom došao do rekorda po broju titula sa turnira iz serije 1000 i prevazišao krizu iz 2016, kao i povredu lakta iz 2017, Đoković se vratio u punom sjaju 2018.

Ponovo je postao sila, mada je ovog puta delovalo neizvodljivo da će sustići najveće rivale po broju Grend slemova.

Uradio je to u svojoj 968. pobedi karijere, na prošlogodišnjem Vimbldonu kada Mateo Beretini nije mogao ništa, a Đoković je digao 20. trofej sa najvećih turnira.

Desetak meseci kasnije, Đoković je u Rimu, na tek petom turniru ove godine dogurao do finala i usput došao do jubilarne hiljadite pobede.

Ipak, pošto je Nadal početkom 2022. uzeo Australijan open, Novak na pitanje: „I šta ćemo sad“, ima odgovor jasniji nego ikada pre.

BONUS VIDEO: Australijski predstavnik na Evroviziji o Đokoviću i Konstrakti

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook, Twitter, Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare