Janik Siner i Karlos Alkaraz su svakako lideri nove teniske generacije, već su pokazali dominaciju na terenu, ali koliko daleko zapravo mogu da stignu tek će se videti.
Kao što to obično biva, čim se pojavi neko ovako moćan kao što su trenutno Siner i Alkaraz, krenu i proračuni koliko će trofeja osvojiti, koliko godina će dominirati, a nije tajna da se priča i o tome da li mogu da sustignu najbolje ikada – Novaka Đokovića, Rafaela Nadala i Rodžera Federera.
Srpski teniser drži najveći broj rekorda, GOAT status potvrdio je odavno, čak i u 38. godini je u svetskom vrhu, ali čini se da sada glavnu reč preuzimaju Siner i Alkaraz.
Đoković još uvek nije rekao poslednju reč, u 2025. takođe ima najveća očekivanja, ali je činjenica da svi sada najviše strepe od Italijana i Španca.
Siner je „eksplodirao“ u drugom delu prošle sezone, a u ovoj je osvojio dva grend slema, uz nekoliko masters titula, trofej na „Six Kings Slam“ i još nekoliko turnira. Vezao je i četiri pobede nad Đokovićem (jedna nezvanična u Rijadu), a međusobni skor je trenutno 4-4.
Što se tiče Alkaraza (21), on je mlađi dve godine od Sinera, ali je prvi doživeo uspon, ima četiri grend slem titule, već je bio prvi na svetu (trenutno je ubedljivo Janik), osvojio je i srebro na Olimpijskim igrama u Parizu, ali ima i trofej manje od Sinera (17-16).
Sve to sada i na papiru i na terenu izgleda veoma kvalitetno, na najvišem mogućem svetskom nivou, ali daleko od toga da slabosti nema i one bi do izražaja tek mogle da dođu.
Kako je današnji tenis zahtevniji nego ikada, i Janik i Karlos se često susreću sa povredama, zbog kojih su propustili nemali broj turnira.
Istorija povreda Alkaraza čini se da je nešto duža u ovom trenutku, a detaljnije o tome možete pročitati u posebnom tekstu na našem portalu.
Što se tiče Sinera, on je ranije ove godine imao ozbiljnih problema sa kukom, pa ćemo videti da li je ta povreda potpuno zalečena ili će se vraćati tokom dalje karijere. Pored toga, Janik je navodno zbog bolesti propustio Olimpijske igre u Parizu, a sada i Masters u istom gradu, zbog stomačnih problema.
Na sve to, tek ćemo videti kako će se na Sinera odraziti doping afera, oko koje tek treba da se donese konačni sud. Do sada, Siner je pokazao da je zaista mentalno i psihički snažan i da može da se nosi sa pritiskom, ali CAS i WADA tek treba da objave da li će Janik biti suspendovan i ako da, na koliko će to biti. Ukoliko Siner bude prisiljen na dugu pauzu, pitanje je da li može da ostane u šampionskoj formi i koliko će mu kasnije biti potrebno vremena da se vrati – ali o tom potom.
Kad smo kod Sinera, da pomenemo i to da igra na zaista neverovatnom nivou na betonu i travi, ali je na šljaci pokazao ranjivost, mada je ove sezone i na toj podlozi igrao dva polufinala.
Što se Alkaraza tiče, on je nedavno izgubio u 3. kolu Mastersa u Parizu od Iga Umbera, dok je prethodno poražen u finalu „Six Kings Slam“, kao i u četvrtfinalu Šangaja od Tomasa Mahača. Ispadao je popularni Karlitos ove godine i u 2. kolu US Opena, Sinsinatija i Kvinsa, a nije se proslavio ni u Madridu, Majamiju, Rio de Žaneiru i Buenos Ajresu.
Dakle, Alkaraz je i te kako pobediv, tako da sigurno i on ima prostora za napredak, a videćemo koliko će ga telo slušati.
Ono što takođe treba očekivati u nekom trenutku jeste da neki mladi teniser pomuti planove trenutno najboljima. Očekivalo se da Holger Rune može biti član „nove velike trojke“ sa Sinerom i Alkarazom, ali on trenutno mnogo zaostaje za njima, pa se nestrpljivo čekaju i neka nova imena.
Nećemo ovom prilikom licitirati sa imenima i nagađati ko bi mogao da kvari planove Sineru i Alkarazu, pogotovo nakon što se Novak povuče, ali sigurno je da takvih ima i da će ih uskoro svet upoznati.
Zato, polako sa procenama i sudovima, Alkaraz i Siner trenutno jesu najbolji (uz Đokovića), ali su i dalje daleko od teniskih visina na kojima je „velika trojka“, kao i neke druge legende.
BONUS VIDEO
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare