Prva grend slem šampionka sa prostora bivše Jugoslavije danas nije toliko aktuelna u javnosti. Ipak, retko ko neće prepoznati kada negde pročita ime Mima Jaušovec, odjednom će uslediti napad nostalgiji i priča o uspehu koji je do tada na Balkanu smatran nemogućim. Onda su svi počeli da veruju.
Imala je fantastičan rad nogu za teniserku, što je bio jedan od kvaliteta koji joj je doneo Rolan Garos titulu 1977. godine. Od nagrade na tom turniru je kupila kasetofon da bi snimala dnevnik… Ali, krenimo redom…
Odrasla u Sernčevoj ulici u Mariboru, a stalno je igrala fudbal sa dečacima.
Taj fantastičan rad nogu se video već na malenoj mariborskoj ulici, pa je ubrzo dobila nadimak Garinča, po čuvenom brazilskom fudbaleru. Ipak, to je daleko nadišla i napravila je od sebe planetarno poznato ime.
Uostalom sa 14 godina je postala pionirska, juniorska i seniorska prvakinja Jugoslavije.
Uvek je ponavljala dobro poznato geslo.
„Samo vrhunska fizička pripremljenost donosi i vrhunske teniske rezultate“, govorila je stalno. Kada je TS Jugoslavije prijavio za juniorski Vimbldon osvojila ga je bez izgubljenog seta, dok je u seniorskom žrebu stigla do treće runde i to nakon što je dobila vršnjakinju Martinu Navratilovu sa 6:3, 3:6, 6:3.
U čuvenom finalu na pariskoj šljaci je srušila Florencu Mihaj sa 6:2, 6:7(5), 6:1 i uradila ono što je za jugoslovene bilo nemoguće do tog momenta. Jedna grend slem šampionka je stigla sa Balkana, ko bi mogao da nasluti da će decenijama kasnije i najbolji teniser svih vremena doći sa Balkana.
„Imala sam samo 21 godinu kad sam osvojila Rolan Garos. Čim sam osetila da imam neke šanse i da bih mogla to da uradim, nije bilo ničeg što je moglo da me sprečiti na tom putu. Prvi set sam dobila, ali kako sam u to vreme već imala dosta tešku povredu kolena, u drugom setu je bilo malo krize jer sam osetila strašnu bol. Ali, ceo stadion je navijao za mene pa, kad se sve zbroji, nije bilo šanse da izgubim. Bila sam svesna da sam ostvarila nešto zaista veliko“, poručila je Jaušovec.
Godinu dana kasnije je umalo odbranila titulu, ali je uspela da slavi Virdžinija Ružići. Ipak, baš sa njom je te godine osvojila titulu u Parizu u dublu, što govori da su bile dve apsolutne dve najdominantnije igračice.
Njenu tenisku veličinu je oblikovala Jelena Genčić koja je u karijeri izbacila mnogo velikih imena. Najpoznatije od svih je svakako Novak Đoković koji je naziva „teniskom majkom“, ali je ona radila i sa Monikom Seleš, Goranom Ivaniševićem, Ivom Majoli i Tatjanom Ječmenicom.
Genčić je ostavila ogroman trag u tenisu na prostoru Balkana, a njeni puleni su do sada osvojili 36 grend slem titula.
Jaušovec je igrala polufinala Australijan opena (1980. godine) i US Opena (1976. godine), a na Vimbldonu je stigla dva puta do četvrtfinala (1978. i 1981. godine).
Kasnije je tokom 1983. godine stigla do još jednom finala, ali je onda bolja bila Kris Evert.
U Jugoslaviji isprva nije bila toliko popularna.
„Na početku karijere mi je bilo jako teško, pogotovo jer sam bila jedina iz Jugoslavije, a prvo vreme sam sama i putovala. Smatram da je moja prva velika pobeda bila u tome što sam nekako uspela da se snađem i održim u takvoj situaciji. O, kako su bili teški oni prvi dani…. Kad sam prvi put sama otputovala u Ameriku, jedan dan sam još nekako I izdržala, a već sutradan sam telefonirala kući i u suzama govorila da želim da se vratim. Roditelji su mi mnogo pomogli u tim kriznim i neobično teškim trenucima“, rekla je ona.
Ipak, to se ubrzo promenilo, pa je 1976. i 1977. proglašena za najbolju sportistkinju Jugoslavije. U izboru zagrebačkih „Sportskih novosti“ je proglašena za supersportistkinju u razdoblju od 1950. do 1980. godine ispred Vere Nikolić, Milke Babović, Desanke Pešut i drugih velikih zvezda.
Jaušovec je bila pravi pionir na prostoru Balkana, pa je tako pokazala i Slobodanu Bobi Živojinoviću da mora da veruje u svoje snove.
„U jednom filmu o meni, Živojinović je rekao da je tada moj uspeh značio svim igračima sa ovih prostora, jer su videli da je to moguće. To što su srpski teniseri postigli, to je svetski fenomen. Za mene je to iznenađenje, jer iz jedne zemlje dolazi toliko tenisera među sto najboljih. I to kakvih tenisera, Novak je prvi na svetu, bile su tu i Ana i Jelena. Dobri smo prijatelji, ne mogu da kažem i da smo prisni. Pratim redovno njihove mečeve, čujemo se ponekad posle. Svi smo ponosni zbog njih“, ispričala je ona.
Jaušovec je danas selektorka Bili Džin King selekcije Slovenije i uprkos tome se ne pojavljuje prečesto u javnosti.
BONUS VIDEO Novak Đoković poručio Nenadu Zimonjiću: Nemoj