Prvi put je skrenuo pažnju javnosti u toku US Opena, ali su mnoga pitanja postavljena tek tokom mastersa u Parizu.
Novak Đoković je uradio ono što je često radio tokom karijere. Kako se bliži kalendarski kraj godine tako dolazi do manje ili više oštrih rezova i promena u stručnom štabu.
Početkom ove godine je prvi put u Adelejdu predstavio Klaudija Cimalju koji je postao novi fizioterapeut, sa timom je počeo da putuje i Stiven Sasinis Šašjan, kiropraktičar koji je odigrao veliku ulogu u osvajanju prve grend slem titule u sezoni. Te promene nisu ništa neobično u karijeri Đokovića koji je tokom igračke evolucije često posezao za tim potezima i menjao tim kada bi mislio da je pravi trenutak za to.
Nedavno se pojavila informacija da je Edoardo Artaldi i Elena Kapelaro, par koji se brinuo za Novakov imidž, sada prestao da radi sa Novakom direktno. Po nekim informacijama dobili su zaduženja u okviru Fondacije Novak Đoković.
„Ostaćemo prijatelji, ali idemo odvojenim putevima. Novo poglavlje za mene počinje što se tiče čitavog života van terena. Tranzicija nije laka, ali stvari idu napred“, poručio je Đoković koji se nikada nije plašio da napravi ovakve bitne promene.
Dugo se postavljalo pitanje ko će naslediti njih na tom mestu, a Novak se odlučio za čoveka u kog godinama ima puno poverenje. U pitanju je poslovni saradnik Mark Maden. Novak to nije direktno potvrdio, ali ne bi bilo nikakvo iznenađenje da to uradi tokom Završnog mastersa u Torinu od 12. do 19. novembra.
Moguće je da će čovek koji radi sa Novakom poslednje tri godine imati nešto drugačije zaduženje nego što je to imao ovaj par, ali će verovatno biti ključna figura u onome što se dešava van terena.
Kada su ga pitali da predstavi čoveka koji je sa njim bio i na finalu Svetskog prvenstva u ragbiju, ali i čoveka koji je na svim mečevima u Parizu sedeo u loži, Novak je to učinio na šaljiv način sa obzirom na činjenicu da je tada bio na golferskoj egzibiciji u Rimu.
„Moj kedi Mark Maden je moj poslovni savetnik. Živi u Ventvortu, odrastao je zajedno sa Lukom Donaldom i Luk me je pitao da dođem, prihvatio sam poziv. Kad sam video da igraju Geret Bejl i Andrej Ševčenko, koji su odlični u golfu, nisam bio siguran da li bi trebalo da igram“, rekao je na Rajder kupu Đoković.
Ipak, zašto je ta odluka Đokovića bitna u širem kontekstu? To pokazuje da Đoković nema nameru da ulazi u završnicu trenutne faze, već da otvori novo poglavlje. To se uklapa sa onim što je pričao na US Openu da čak razmišlja da igra do Olimpijskih igara 2028. godine. Prvi je to pomenuo Goran Ivanišević nakon Novakog osvajanja 24. grend slem titule na US Openu, a onda je Novak poručio „Što da ga iznenadi? To je plan“ nasmejao se, a onda nešto ozbiljnije poručio.
„Interesantno je to što si spomenuo, Olimpijske igre. Dolaze u ciklusu, nadam se da ću ostvariti taj cilj i osvojiti zlato do kraja karijere. Dolazi na svake četiri godine i razmišljam u tom smislu, ako sad ne završavam karijeru. Ako ne završim u Parizu, onda idemo do Los Anđelesa. Videćemo, ne znam. Zavisi od mnogih faktora, najviše od osećaja u srcu i duši. Ako imam želju i poriv i motivaciju svaki dan da se probudim i da kažem okej, pored svega što se dešava, pored toga što sam otac dvoje dece i činjenice da njih ostavljam na više od mesec dana ponekad“.
To je obradovalo sve navijače srpskog tenisera koji očigledno nema nameru da stane i nastavlja da se usavršava čak i u 37. godini.
Novak je i sam potvrdio da će imati i „drugačiji pristup van terena“ što govori da bi mogao da ima nešto drugačiji nastup u javnosti nego do sada. Videli smo da je znatno neposredniji bio u Parizu i neopterećen mišlju da bi želeo da ga svi vole. Ta njegova potpuna iskrenost, makar dovodila i do onih situacija sa publikom, učinila je da kupi srca mnogih nepristrasnih navijača jer su upravo u tome videli da je to potpuno on.
Zanimljivo da se upravo dolazak ovog biznismena na čelo Novakovog tima poklapa sa njegovim sve češćim eksponiranjem u javnosti (Rajder kup, dodela „Zlatne lopte“, finale Svetskog prvenstva u ragbiju, krštenje dece na Ostrogu, sa Fondacijom je bio u Ljubljani i veliki broj intervjua za francuske medije). To podseća na završnu fazu karijere Rodžera Federera kada je uspeo da obezbedi 10-godišnje sponzorske ugovore bez obzira na to kada će završiti karijeru.
Sve ovo odaje utisak da bi upravo Maden mogao da konačno prestane da bude „čovek iz senke“ i postane čovek koji će obezbediti Novaku astronomski novac. Mogao bi da pomogne ne samo u popravljanju imidža Đokovića na globalnom nivou i sve većem prihodu, već i potencijalnim drugim poslovnim planovima Đokovića.
Srpski teniser je poručio da ima mnogo poslovnih planova na kojima radi, pa ne bi bilo iznenađenje da uskoro odluči da objavi neki novi projekat.
Novak je postao ikona sporta, a sada je upravo Maden figura koja će mu pomoći da to naplati kroz neke sponzorske ugovore koji će mu osigurati još lagodniju penziju.
Glavna poruka koju je Novak poslao čitavom svetu može stati u par rečenica: Tu sam i ne nameravam da idem nigde još dugo. Svoj uticaj ću samo uvećati.
BONUS VIDEO Novak Đoković osvojio masters u Parizu