Komotno je mogao da shvati kako je građevincima kad po "zvezdi" moraju da rade po betonu.
Dok prosečan čovek gleda kako da pobegne od paklene vrućine i sakrije se u hladovinu, sportisti moraju da se prilagode takvim uslovima i da, narodski rečeno, teraju dalje.
Tako je bilo i u nedelju, kada je Novak Đoković izašao na teren i zaigrao protiv Karlosa Alkaraza, finale mastersa u Sinsinatiju. Epilog znamo, skoro četiri sata žestoke borbe i Novakova pobeda posle preokreta u dva taj-brejka i izgubljenog prvog seta.
I sam naš teniser je rekao da je na terenu bilo „rolerkoster vožnje“ za obojicu igrača i to smo mogli i da vidimo sve do trenutka dok nije odservirao lopticu, a Alkaraz je opalio forhendom kao da mu se više smučilo.
A kako i ne bi? Meč lopte su spasavali i jedan i drugi, Alkaraz verovatno ni u školi nije naučio da broji koliko je brejk lopti spasao. Ne vređamo dečka, samo pričamo jedan subjektivni utisak. Toliko nas je sve to istovremeno i oduševljavalo i nerviralo.
Sve je moglo da bude drastično drugačije i jedan gem je promenio sve. Već u prvom setu je Novak napravio prvi brejk, poveo je 4:2 i činilo se da ima kontrolu, dok mu se izraz lica nije promenio.
Ne treba biti medicinski stručnjak da se vidi da nešto nije u redu, kad momku poznatom po tome da vodi računa o svakom aspektu svoje svakodnevice počinje da se manta po glavi.
Đoković se osećao loše zbog vrućine koja ga je udarila u glavu i koja mu je podigla nervozu, a oborila kvalitet udaraca. Alkaraz je to pedantno koristio, pa je vratio brejk, a onda napravio još jedan i završio prvi set sa 7:5.
„Ne znam, čoveče. Toliko priče, nemam baš mnogo energije u rezervoaru. Bio je ovo rolerkoster za obojicu. Mislim da sam počeo dobro. Bilo je stvaro toplo, igrali smo skoro četiri sata. Iz sata u sat uslovi su se menjali. Postajalo je lakše za igranje jer više nije bilo sunca i nije bilo toliko toplo na terenu. Osećao sam kao da imam toplotni udar, on je krstario mečom sa setom i brejkom prednosti. Odigrao sam jedan solidan gem u delu terena gde je bio hlad i odjednom sam rekao sebi: možda imam šansu da se vratim“, rekao je Đoković, a podelio Tennis Channel.
Koliko je zapravo opasna vrućina na koju se Novak požalio? Svako od nas je manje ili više imao situacije da se previše izloži suncu i da zbog toga počne da oseće posledice.
U moderno vreme, ona izreka „ko se sunca krije, bolje da ga nije“ više nema takvu težinu, jer izlaganje jakom suncu donosi brojne probleme i glavobolje.
Otud je možda i postao viralan snimak srpskog igrača koji viče, urla na svoj tim i traži kreatin. Neki su se tome smejali, drugi su shvatili ozbiljnije i kako god gledali na to, na vrućinu, posebno na betonu ne treba gledati olako.
Šta na sve to kaže struka? Postoji nekoliko stepenika i posledica zbog izlaganja suncu na betonu. Na ovakvu pojavu su obično manje imuni stariji ljudi, trudnice ili deca, ali videli smo da pate i profesionalni sportisti koji svoja tela dovode do savršenstva.
Kod onih koji boluju od kardiovaskularnih bolesti, respiratornih, cerebrovaskularnih ili šećerne bolesti između ostalog, to je jedan pravi pakao. Grčevi, toplotna slabost, toplotni osip, sunčanica, toplotni udar ili toplotna iscrpljenost samo su neka od stanja i manifestacija problema sa kojima se osoba suočava.
Novak je imao utisak da ima toplotni udar, što je kasnije rekao i Greg Rusedski, mada to stanje podrazumeva da osoba ima temperaturu višu od 40 stepeni Celzijusa. Zamislite tek to. Kod sunčanice se glava i vrat više izlažu suncu, prate je glavobolja, rast temperature, vrtoglavica, zujanje u ušima ili pospanost.
Kada je reč o toplotnoj iscrpljenosti koja je verovatno strefila Novaka, reč je o blažem obliku toplotnog udara koja nastaje usled preterane fizičke aktivnosti u uslovima povišene spoljne temperature i vlažnosti vazduha.
Pojačano znojenje, grčevi, glavobolja, pa čak i povraćanje, pad krvnog pritiska, malaksalost i gubitak svesti su neke od opasnih posledica ovog stanja.
Jedina stvar koja je u tim trenucima potrebna Đokoviću bila mu je zabranjena – da po sopstvenom nahođenju ili volji ode u hladovinu. Uslovi igre jednostavno to ne dozvoljavaju.
Možete vi da izgubite gem i odete na stolicu, a onda kad ustanete na promeni strana možete opet da budete na osunčanoj strani terena. Opet, ako tražite medicinski tajm-aut, ni to ne menja mnogo jer uslovi spolja ostaju isti, bar dok napolju ne zahladni.
Hladne obloge, sklanjanje sa sunca, izbegavanje fizičkog rada, stavljanje kačketa ili unošenje tečnosti su samo neke od preporuka i prva pomoć u situaciji koju ni jedan sportski terminator nije na pravi način mogao da iznese, jer je i on, na kraju, samo čovek.
BONUS VIDEO: Novak Đoković preko Alkaraza do nove titule u Sinsinatiju
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare