Foto: Tanjug/AP Photo/Trevor Collens

Neverovatno je koliko ovaj čovek napreduje iz godine u godinu

Čuveni američki medij „The Athletic“ objavio je tekst o Novaku Đokoviću i promeni njegove igre u odnosu na prethodne godine, odnosno upoređivani su podaci iz 2015. i 2023. godine.

Kada pričamo o najboljim sezonama Đokovića u karijeri, obično se pominju 2011, 2015. i 2023. u kojoj je i definitivno postao GOAT i otklonio dileme o najboljem teniseru svih vremena.

Metju Futerman, autor teksta „Kako je Novak Đoković promenio svoju igru i postao GOAT“, govorio je o različitim aspektima u igri srpskog tenisera, odnosno o napretku koji je ostavio u 2023. u odnosu na 2015. u kojoj je i te kako dominirao na Turu i ostvario neke od najvećih uspeha u karijeri.

PROČITAJTE JOŠ:

Na početku teksta pominje se odnos sa trenerom Goranom Ivaniševićem, s kojim često komunicira na terenu.

„Goran Ivanišević je to video toliko puta u protekle četiri godine. Njegov zvezdani učenik, Novak Đoković, pojavljuje se na terenu u lošem raspoloženju, žaleći se da je njegova igra katastrofa, da treba da bude bolji… u svemu. Njegov servis, njegova igra u napadu, čak i njegov bekhend – jedan od sjajnih bekhendova koje je tenis ikada video – sve je u neredu“, piše u tekstu na sajtu „The Athletic“.

Usledio je osvrt na 2015. godinu.

„Đoković je 2015. godine prošao kroz možda najsmešniju tenisku kampanju koju je iko uspeo. To je sezona koju Đoković često pominje kada se od njega traži da izabere najbolju verziju sebe. To se sada često dešava, pošto je on učinio debatu o najvećem teniseru svih vremena besmislenom – jedina osoba sa kojom se Đoković može porediti je Đoković“.

Foto: AP Photo/Alberto Pezzali

Takođe, pominje se i broj Novakovih grend slem titula, masters trofeja, neki od najvećih rekorda koje je osvario, broj sedmica na vrhu ATP liste… U toj sezoni 2015. stigao je do sva četiri grand slem finala i osvojio tri (izgubivši na Rolan Garosu od Vavrinke). Bio je svetski broj 1, igrao u 15 uzastopnih finala i pobedio u 11 navrata. Tada je postojala ‘velika četvorka’ u kojoj su bili i Nadal, Federer i Mari. Đoković je imao 15-4 protiv ove trojice, a bio je 4-0 protiv Nadala, njegovog najvećeg rivala.

„Normalno ponašanje nakon takve sezone je samo nastaviti raditi ono što funkcioniše. Đoković se baš i ne ponaša normalno, a ni danas baš ne igra tenis kao 2015. godine, kada je branio teren kako je malo ko mogao, pa izvlačio zečeve iz šešira…“.

U tekstu se onda pravi paralela sa 2023. godinom, gde je Đoković promenio mnogo toga u svojoj igri ili bolje reći unapredio.

„To je daleko od Đokovićeve pobedničke formule prošle sezone, one koju će verovatno koristiti za početak svoje 2024. ovog meseca u Australiji. Sve Đokovićeve najbolje sezone dele jednu temu – počinju u januaru u Australiji, gde će Đoković pokušati da osvoji 11. Australijan open. Prošle godine je osvojio svoj deseti, najviše u istoriji.“

Goran Ivanišević i Novak Đoković Foto: REUTERS/Lisi Niesner

Daleko od toga da Novak nema sreće na terenu, ali poseban, mukotrpan i dugotrajan rad i obraćanje pažnje na svaki detalj, čak i onaj najmanji, čini ga najboljim ikada.

„Đokovićev uspeh je mnogo više od dobre karme. Radi se o pronalaženju kako da promeni svoju igru kako bi se prilagodio svom ostarelom telu, za koje priznaje da se ne pomiče tako dobro kao nekada, i da ide u korak s evolucijom sporta koji je sada daleko manje prijateljski raspoložen prema defanzivcima koji žele da jure lopte po zadnjem delu terena i vade zečeve iz šešira. Sa vrhunskim igračima koji pogađaju sa više snage i preciznosti nego ikad, braniti se celi dan, umesto pokušavati preuzeti inicijativu i završiti poene, postaje sve teže na najvišem nivou.“

Pomoću napredne statistike i različitih kamera za praćenje loptica, kao i potrebne analitike kako bi se obradili svi podaci, ljubiteljima tenisa omogućeno je da čitaju i saznaju o Novakovom napretku u igri.

„Podaci govore priču o evoluciji Đokovića, od nekoga ko se specijalizovao za pobedu u teniskim ratovima na iscrpljivanje, do nekoga ko sada gleda da napadne u skoro svakoj prilici.“

PROČITAJTE JOŠ:

Jedna od najvećih evolucija viđena je u Novakovom servisu, a to je verovatno velikim delom zasluga Gorana Ivaniševića.

„Đokovićev servis je skoro neprepoznatljiv od 2015. Pune zasluge za to Ivaniševiću, koji je imao smrtonosni servis u svojim igračkim danima i neumorno je radio sa Đokovićem od 2019. godine, postigavši zapanjujuće rezultate. Đokovićev prvi servis je u proseku iznosio 120,1 milju na sat 2023. godine, u poređenju sa 115,4 milja na sat u 2015. Ne radi se o poboljšanoj tehnologiji reketa ili lakšim loptama. Prosek na Turu se jedva pomakao, popevši se sa 116,1 milja na sat na 116,7.“

Nije stvar samo u brzini servisa, već i u preciznosti.

„Taj Đokovićev servis ne samo da je brži, već i sleće na bolja mjesta – pet centimetara bliže linijama 2023. nego 2015, a osam centimetara bliže njima od proseka na Turu. To je važno bez obzira na kojoj podlozi igra, ali može biti posebno snažno na uglađenim, brzim Melburn parku na primer, gde servisi za bočne uglove skoro trenutno klize sa terena.“

Foto: TANJUG/AP Photo/Trevor Collens

Tu je priča i o riternu.

„Đoković je dugo bio jedan od najboljih riternera u istoriji tenisa. I on je sada bolji u tome. Njegov ritern drugog servisa njegovog protivnika pao je na bekhend krilo sa 47 odsto poena u 2023, u poređenju sa 39 odsto u 2015, što ga je dovelo u daleko bolju poziciju za napad.“

I u takozvanim relijima je Novak bolji.

„Kada su se poeni uobličili (razvili, ulazak u razmenu) prošle sezone, Đoković je zauzeo poziciju u napadu u 26 posto vremena, u poređenju sa 21 posto u 2015. Teniski štreberi sposobnost igrača da osvoji poeni iz napadačke pozicije nazivaju ‘stopom konverzije’. Prošle sezone, Đokovićeva stopa konverzije bila je kliničkih 72,1 posto, vrhunska u sportu i 3,3 procentna poena viša od njegove stope konverzije od 68,8 posto u 2015. Prosek na Turu je 66 posto.“

Foto: TANJUG/AP Photo/Trevor Collens

I Đokovićev forhend je bio dve milje na sat brži nego pre osam, sada već devet godina.

„Takođe, njegova pozicija u napadu bila je 60 centimetara dalje od osnovne linije nego 2015. godine, što znači da udara loptu mnogo ranije nego što je to činio, gušeći protivnike krađom delića sekunde iz njihovog vremena za oporavak i pripreme“.

Pominje se i sposobnost Đokovića da iz praktično izgubljenog poena, okrene situaciju i na kraju se raduje.

„Koliko god da je uzbudljivo povratiti poen koji izgleda izgubljeno, iscrpljujuće je i ozbiljno teško za 36-godišnju građu. Niko to ne zna bolje od Đokovića. U 2015. Đoković i Nadal zajedno su vodili sport sa ukradenim poenima od 43,3 odsto. O tome je pomalo ludo razmišljati.“

Foto: Ian Johnson/Icon Sportswire / Newscom / Profimedia

To znači sledeće – skoro polovinu poena gde su protivnici Đokovića i Nadala imali nadmoć, Srbin i Španac su uspeli da okrenu situaciju u sopstvenu korist.

„Prošle sezone, Đokovićev ukradeni rezultat bio je daleko manje čudesnih 36,4 posto, još uvek iznad proseka na Turu od 34 posto i mnogo blaži prema tim 36-godišnjim kolenima. Drugim rečima, još uvek je bolji od većine u stvaranju magije kada je to potrebno, ali je postao toliko efikasniji da pobeđuje bez trošenja toliko energije.“

Autor teksta je ponovo uporedio Novaka s jedne sa Federerom i Nadalom s druge strane.

„To je logična strategija za svako veliko starenje. Federer je postao agresivniji, a pokušao je i Nadal, koji je došao do mreže i završio poene kada su prilike za to. Ali Đoković je bio uspešniji od obojice, osvojivši toliko najvećih titula u sportu u ovom trenutku svoje karijere.

Foto: TANJUG/AP Photo/Trevor Collens

I Novakovi protivnici pokušavaju da imaju jasnu taktiku, ali im to često ne polazi za rukom.

„Za protivnike zaista postoji samo jedno rešenje: napasti pre nego što napadne, naterati ga da trči i naterati ga da igra više defanzivno, kao što je to činio tokom svog prethodnog teniskog života. Lakše reći nego učiniti, naravno.“

Novak i u 2024. želi još grend slem titula, olimpijsku medalju, koja mu je nekako izmakla do sada, Dejvis kup sa Srbijom… Glava je za to spremna, telo nadamo se takođe, a sigurno nas očekuje još jedna veoma zanimljiva teniska sezona u kojoj će Đoković pokušati da dodatno pomeri granice.

„The Athletic“ tekst ne završava sa Đokovićem, već sa sledećim rečima:

„Samo pitajte Ivaniševića.“

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar