Ulazi Novak Đoković na konferenciju i zvuči kao da se javlja sa dna bunara. Ulazi Karlos Alkaraz i prekida svaki drugi odgovor kako bi se zakašljao. Ulazi Aleksander Zverev i čuje samo jedno pitanje. Dosta, dosta neobičnih situacija na Australijan openu.
Milšped Group vam donosi najzanimljivije vesti direktno iz Melburna.
Ovaj Australijan open je istovremeno najveća radost televizija i najveće prokletstvo svih koji rade na njoj. Radni sati su sada veći nego ikada. Kada ste poslednji put videli da se igra ovoliko setova i da se favoriti ovako muče da dođu do svake pobede. Praktično je jedini favorit bez izgubljenog seta do sada na turniru Janik Siner koji je rutinski rešio probleme zvane Van de Zandšulp i De Jong.
I to samo on, svi ostali su morali da prosipaju setove kako bi došli na kraju do trijumfa. I u Srbiji svi brinu zbog toga kako izgleda Novak Đoković. Istina je da su mečevi protiv Dina Prižmića i Alekseja Popirina trajali čak sedam sati i da je Novak morao ozbiljno da se namuči da bi stigao do pobeda. I istina je da i sam nije zadovoljan.
“Nisam baš u idealnom stanju, što utiče na intenzitet moje igre, a donekle i na motivaciju. Pokušavam da pronađem onog pravog sebe, uz sve poteškoće – zdravstvene, tehničke, igračke. Tako je to sada, i daleko od toga da se žalim, već su to okolnosti u kojima se nalazim; prihvatam ih i pokušavam da izvučem najbolje iz sebe”, kaže nam Novak.
Osvrnuo se i na faktor protivnika koji su igrali iznad svojih mogućnosti u ovom trenutku.
“Ponovo sam imao protivnika koji je igrao sjajan tenis, nije imao puno toga da izgubi, znao je u potpunosti šta da radi u taktičkom smislu, imao je ogromnu podršku publike – i ti faktori su uticali na mene. Apsolutno sam mogao bolje da igram, trenutno nisam ni blizu svog prepoznatljivog nivoa igre – barem ovde na Australijan openu”, rekao je Novak.
I pogledajte situaciju iz koje je nekako uspeo da se izvuče Aleksander Zverev. Posle četiri sata i 37 minuta igre dobio je samo jedno jedino pitanje i ono nije bilo o tenisu. Dobio je pitanje o suđenju koje ga očekuje što je svojevrsni bojkot. Da li je to teniski zaslužio Zverev, gledano striktno igrački sigurno nije jer je uspeo da se vrati protiv Lukasa Klajna koji je umalo napravio senzaciju turnira kao 163. igrač planete. Na kraju je Zverev slavio sa 7:5, 3:6, 4:6, 7:6(5), 7:6(7). Kakva muka, ali ni to ga nije poljuljalo.
Čak ni sve to što je doživeo ga nije omelo da se poigra sa kamerom pri ulasku u lift.
I tu imamo i primer Kamerona Norija koji je jedva uspeo da savlada Cepijerija (izbacio Dušana Lajovića u prvom kolu) sa 3:6, 6:7(4), 6:2, 6:4, 6:4. Kada pričamo o maratonima tu je i slučaj Miomira Kecmanovića koji je savladao Jan-Lenarda Štrufa sa 6:4, 1:6, 7:6(5), 1:6, 7:6(9) i to nakon što je najpre propustio tri meč lopte, a onda spasao dve. Rolekoster emocija, triler kakav se retko viđa i zakazan duel sa Tomijem Polom kog je ranije dobijao na Australijan openu (pre dve godine).
Došli smo do toga da Džek Drejper igra po takvom suncu i da na kraju povraća u kantu, a onda ga upravo Pol sruši sa 6:2, 3:6, 6:3, 7:5. I kada pričamo o favoritima tu je i slučaj Karlosa Alkaraza koji se namučio protiv Lorenca Sonega, ali na kraju je slavio sa 6:4, 6:7(3), 6:3, 7:6(3).
Italijan je ozbiljno mučio Španca i pokazao da nema favorita koji sada nije ranjiv. Ruku na srce Španac je u Australiju došao bez prvog trenera Huana Karlosa Ferera, ali se uklopio savršeno u trend i obrazac koji postoji.
Ipak, Alkaraz smatra da je jednostavno Sonego odigrao vrhunski tenis i da sam nije imao veće padove. Razlika na ATP turu je neuporedivo manja nego ranije, ali su mnogi mislili da se iskristalisala neka vrsta nove „Velike četvorke“ sa Đokovićem, Alkarazom, Sinerom i Medvedevim. Izgleda da to, ipak, nije slučaj i da su svi danas ranjivi. Uostalom, pitanje Andreja Rubljova koji je umalo šokantno završio turnir već u nedelju, ali je u super taj-brejku uspeo da slomi Sejbuta Vajlda.
Iako nije bilo toliko šokantnih eliminacija (iako jesu i Frensis Tijafo i Aleksander Bublik ispraćeni iz Melburna), više je bilo mučnih mečeva koje su favoriti dobijali.
Najveća senzacija do sada je izbacivanje Holgera Runea koje je režirao Artur Kazo sa 7:6(4), 6:4, 4:6, 6:3. Francuz koji je u prvom kolu preživeo triler i izbacio Lasla Đerea nastavio je da živi sopstvenu bajku. Istovremeno je Rune pokazao da mu ni Sebastijan Luti, bivši trener Rodžera Federera, slabo pomaže u ovom trenutku. U Australiji još uvek nije pronašao sebe, a dugo će pamtiti kako je kao osmi nosilac morao da napusti Melburn već posle drugog kola.
Mučio se dosta i Stefanos Cicipas protiv Džordana Tompsona, ali je na kraju uspeo da donese dobro raspoloženje u apartman sa Paulom Badosom jer su oboje izborili treće kolo. Ni Cicipas nije na vrhunskom nivou, pa se zbog toga mnogo polemiše da li ove godine možemo da gledamo nikada izjednačeniji ATP tur ili je samo zdravlje najbitnijih igrača ugroženo do te mere da to utiče na njihove performanse (kako bi to rekli u magazinima za automobile).
To je pitanje na koje bi odgovor mogao da stigne tek u trećem kolu. Ili možda ni tada.
BONUS VIDEO Izjava Đokovića posle pobede nad Popirinom na Australian openu