Kada kažemo doček Nove godine, ne mislimo samo na proslave, žurke, trubače, vatromet...
To je i porodični ručak za koji je neizbežna sarma i ruska salata, ali i posebno sportsko takmičenje koje isprate i oni koje sport malo zanima i koji ovo gledaju samo u periodu novogodišnjih i božićnih praznika.
Skijaški skokovi u ovom periodu postaju jedan od najpopularnijih sportova na svetu. Igra se i NBA, Evroliga, Premijer liga, ali draž praznicima daju nebeski letači koji na skijama paraju nebo i jure daljine za istoriju.
U subotu će u Obersdorfu kvalifikacijama započeti novi ciklus, 73. Turneja po redu.
„Turneja četiri skakaonice“ posebna je sportska priča.
Kao i svake godine, turneja će obuhvatiti takmičenja u Oberstdorfu, Garmiš-Partenkirhenu, Insbruku i Bišofshofenu i ono što će sve da obraduje, takmičenje počinje već za vikend.
Kao i svi mnogi veliki poslovi, ideja o Novogodišnjoj Turneji četiri skakaonice potekla je u kafani. Skijaški prijatelji iz Nemačke i Austrije okupili su se 1949. godine u kući “Majer” u Garmišu, gde je prvi put pomenuto takmičenje u skijaškim skokovima. U prvim godinama posle drugog svetskog rata Nemcima je bilo zabranjeno učešće u Svetskom kupu. Iz tog razloga dvomeči skakača iz Garmiša i Insbruka održavani su u strogoj tajnosti, sve dok Nemci nisu dobili dozvolu, a svetska skijaška federacija (FIS) i u kalendar uvrstila takmičenje u Garmišu. Tri godine kasnije, na leto 1952. godine, san o “nemačko-austrijskoj” turneji, pretvoren je u javu. Predstavnici klubova iz Insbruka (Toni Glos i Emerih “Puci” Pepeunig), Garmišpartenkirhena (Bepi Hartl i Franc Rapenglik), Bišofshofena (Andi Mišic i Fred Tribner) i Obersdorfa (Alfons Huber i Ksaver Kajzer) dogovorili su se da u januaru 1953. godine startuje Novogodišnja turneja četiri skakaonice. Bilo je samo pitanje da li će klub iz Obersdorfa dobiti organizaciju, u konkurenciji Bertesgadena, Fisena i Oberamergaua. Zbog ogromnog interesovanja publike, Obersdorf je odneo pobedu i postao četvrta stanica Turneje.
Sve je krenulo prvog dana 1953. godine u Garmišpartenkirhenu kada je pobedu odneo Norvežanin Asgejr Delplac, ispred velikog favorita, Austrijanca Sepa Bradla koji je na kraju uz pobedu u Insbruku slavio i u generalnom plasmanu prve Turneje.
Što se tiče favorita pred početak borbe za ’Zlatnog orla’ listu predvodi Nemac Pijus Paške, trenutno vodeći u generalnom plasmanu Svetskog kupa. Paške je pobedio na pet od 10 takmičenja u dosadašnjem delu sezone i pred početak Novogodišnje turneje njegova prednost u trci za Kristalni globus iznosi 79 bodova u odnosu na Danijela Čofeniga iz Austrije.
Čofenig, koji je upisao dva trijumfa ove sezone, predvodi austrijske kandidate za trijumf, među kojima se izdvajaju i Jan Herl i Štefan Kraft, koji jedini u top 10 u Svetskom kupu ima ’Zlatnog orla’. Iz prikrajka vrebaju i Švajcarac Gregor Dešvanden i još jedan nemački skakač Andreas Velinger, a uvek postoji šansa da neko iznenadi, što se i mnogo puta dešavalo tokom istorije.
Japanac Rjoju Kobajaši brani tron i dolazi po četvrtu titulu kojom bi se izjednačio po broju sa drugoplasiranim Nemcom Jensom Vajslogom. Finac Jane Ahonen je i dalje neprikosnoven po broju turneja jer ih je osvojio pet.
Nije Japanac u najboljoj formi na startu sezone, posle 10 skakaonica ne samo da nema nijedno postolje, već nije bio ni među prvih 10, ali je svoju poslednju titulu osvojio upravo iako na Turneju nije došao sa pobedo i postao deveti skakač u istoriji kojem je to uspelo.
Veteran Kamil Stoh, trostruki pobednik, odustao je ove godine jer smatra da nije kompetitivan.
Treba reći da su Nemci Andreas Velinger i Karl Gajger, Norvežani Kristofer Eriksen Sundal i Halvor Egnar Granerud, te Slovenac Anže Lanišek u krugu onih koji mogu da iznenade
Oberstdorf
28. decembar 16.30 kvalifikacije
29. decembar 16.30 skokovi
Garmišpartenkirhen
31. decembar 14.00 kvalifikacije
1. januar 14.00 skokovi
Insbruk
2. januar 13.30 kvalifikacije
3. januar 13.30 skokovi
Bišofshofen
5. januar 16.30 kvalifikacije
6. januar 16.30 skokovi
1. Pijus Paške (Nemačka) – 715
2. Danijel Čofenig (Austrija) – 636
3. Jan Herl (Austrija) – 631
4. Štefan Kraft (Austrija) – 467
5. Gregor Dešvanden (Švajcarska) – 464
6. Andreas Velinger (Nemačka) – 382
7. Kristofer Sundal (Norveška) – 355
8. Maksimilijan Ortner (Nemačka) – 286
9. Karl Gajger (Nemačka) – 255
10. Anže Lanišek (Slovenija) – 226
BONUS VIDEO