Andrea Arsović, Foto: Streljački savez Srbije

Prvo zvanično međunarodno streljačko takmičenje po novim pravilima, koja važe od 1. januara, na programu je predstojećeg vikenda u Sloveniji.

U Rušama će od petka do nedelje biti održan tradicionalni januarski turnir vazdušnim oružjem u organizaciji Streljačke družine Prvi pohorski bataljon, pokrenut pre skoro tri decenije. Međutim, ove godine miting je deo nove serije Gran pri turnira Svetske streljačke federacije (ISSF) i bodovaće se za svetske rang liste.

PROČITAJTE JOŠ

Kategorija Gran pri turnira je ustanovljena 2020, ali takmičenja zakazana za 2021. su otkazana zbog pandemije koronavirusa, pa je miting u Rušama ne samo prvo veliko takmičenje po novim pravilima, već i prvi Gran pri ISSF u istoriji.

Stručni štab SSS je odredio sastav reprezentacije za takmičenje u Rušama i Srbiju će predstavljati 14 strelaca. Naša selekcija u Sloveniju ide u najjačem sastavu.

U ekipi je svih 12 reprezentativaca koji su lane učestvovali na Evropskom prvenstvu vazdušnim oružjem, predvođeni osvajačima olimpijskih medalja Damirom Mikecom i Milenkom Sebićem, zatim finalistima OI Zoranom Arunović i Andreom Arsović… Uz učesnike EP, u timu su i aktuelni juniorski vicešampion Evrope vazdušnom puškom Marko Ivanović i Marija Malić, koja je osvojila bronzu istim oružjem na poslednjim Olimpijskim igrama mladih.

Vođa puta srpske delegacije u Osijeku je sportski direktor SSS Dragan Marković. Uz njega i šefa stručnog štaba SSS Dragana Donevića, u trenerskom timu su Saša Iker, Ivan Manojlović, Goran Mikec, Jelena Arunović, Mitja Grgić, Stevan Pletikosić, Alina Sebić i Darko Jovanović.

Milenko Sebić Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

Kad je o novim pravilima reč, podsetimo da je u pojedinačnim disciplinama vazdušnim oružjem bitna novina da osam najboljih iz kvalifikacija ne prolaze u finale, već će takmičenje nastaviti podeljeni u u dve polufinalne grupe. Prvoplasirani i drugoplasirani iz svakog polufinala prolaze u finalnu grupu. Najbolja dvojica takmičara iz finalne grupe će se suočiti u meču za zlato.

Druga suštinska promena je da se u polufinalu, finalu i duelu za zlato ne računaju krugovi, već se pogoci pretvaraju u poene. U svakoj fazi se kreće od nule, poeni iz prethodne faze se ne prenose.

Pravila miks parova su slična, s tim što pobednici polufinalnih grupa idu direktno u duel za zlato, a oba tima koji zauzmu druga mesta u polufinalima osvajaju bronzu.

Ekipna takmičenja će biti održana po istom modelu po kom su organizovana na prethodnih nekoliko evropskih prvenstava i prošlogodišnjem Svetskom kupu.

Drugi Gran pri turnir ISSF u 2022. na programu je od 20. do 22.januara, takođe vazdušnim oružjem, u Osijeku. Srbija će učestvovati i na ovom takmičenju, u istom sastavu kao i u Rušama.

Glavni grad Indonezije, Džakarta, biće domaćin Gran prija vazdušnim i malokalibarskim oružjem (8-18. februar), a za maj je zakazan Gran pri u svim disciplinama u Granadi.

Sastav Srbije za turnir u Rušama

Vazdušna puška, muškarci: Milutin Stefanović („Čika Mata“), Milenko Sebić (Novi Sad 1790), Lazar Kovačević (Jagodina 92), Marko Ivanović („Čika Mata“).

Vazdušna puška, žene: Andrea Arsović (Partizan), Teodora Vukojević („Čika Mata“), Sanja Vukašinović (Novi Sad 1790), Marija Malić (Jedinstvo).

Vazdušni pištolj, muškarci: Damir Mikec (Policajac), Dimitrije Grgić (Akademac), Duško Petrov (Kikinda).

Vazdušni pištolj, žene: Zorana Arunović (Olimpik 011), Brankica Zarić (Novi Sad 1790), Jasmina Milovanović (Akademac).

Mešoviti parovi – puška: Kovačević/Arsović i Stefanović/Vukašinović; pištolj: Mikec/Arunović i Grgić/Milovanović.

BONUS VIDEO Maljković o Tokiju, Parizu, medaljama i milionima metaka

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook, Twitter, Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar