Ko će sve braniti boje Srbije na Olimpijskim igrama u Parizu i da li može da padne rekord od devet medalja, koliko je najviše od osamostaljenja?
Novak Đoković juri prvo zlato, medaljama se nadamo i u košarci, odbojci i vaterpolu, ali i u pojedinačnim sporotovima poput streljaštva, tekvondoa, atletike, boksa, rvanja, džudoa, uvek neko i iznenadi – navijaćemo za sve kao što dugo nismo.
Naši sportisti će od 26. jula do 11. avgusta voditi svoje borbe na najprestižnijem sportskom događaju na planeti. Od košarkaša, koji su još lani na Mundobasketu osvojili srebro i obezbedili olimpijsku vizu, nadaćemo se nekoj od medalja, za Ivanu Španović smo se zabrinuli zbog problema s Ahilovom tetivom, dok smo Olgu Danilović poslednju čekali. I nećemo je dočekati na Olimpijskim igrama gde će ići ukupno 112 sportista u čak 15 sportova, što je konačan spisak Tima Srbije.
Ivana Španović se, srećom, nalazi na spisku za OI, gde će Novak Đoković probati da se domogne svoje druge medalje i sjajnije od one iz Pekinga 2008, kada je uzeo bronzu. Evidentan je boljitak u odnosu na Igre u Tokiju kada je 87 sportista predstavljalo našu zemlju. Između ostalog razlika leži u muškom odbojkaškom timu koji je sada izborio plasman u Pariz, ali i u nekim drugim sportovima. Srbija će predstavnike imati u 15 različitih sportova, što je isti broj kao i pre tri godine u Tokiju.
Srbija će probati da osvoji više od devet medalja koliko je osvojeno u Tokiju. Bilo bi lepo da padne i taj rekord od samostalnosti, odnosno otkako se država takmiči pod tim imenom. Od tada ukupno imamo 24 odličja – tri su osvojena u Pekingu 2008, četiri u Londonu 2012, te osam u Riju 2016.
Ako je suditi po tim prognozama, dobro nam se piše i ovo bi mogle da buud najuspešnije OI ikada za našu zemlju od raspada Jugoslavije. Prema nekim projekcijama, olimpijci Srbije osvojiće deset medalja na Igrama u Parizu, prema prognozi „Grejsnota“. Od toga čak pet zlatnih, dve srebrne i tri bronzane. To znači da bi naša zemlja osvojila rekordnu jednu medalju više nego u Tokiju i uz to dva zlata više.
Sigurno da će sve oči biti uprte u verovatno poslednjem pokušaju Novaka Đokovića da se domogne zlata, a jedinu koju je osvojio bila je bronzanog sjaja u Pekingu. Zlato se očekuje i od basketaša koji godinama dominiraju na svetskoj 3×3 sceni, ali su na prošlim Igrama neočekivano bili treći.
Poslednji pokušaj da dođe do zlata imaće i Ivana Španović kojoj će ovo biti poslednje Igre i želeće makar još jednu medalju, iako povreda može da joj napravi ozbiljan problem…
Srbija je uvek imala uspeha u streljaštvu, a sada je troje strelaca obezbedilo normu. Zorana Arunović bi konačno mogla da probije led i dođe do toliko željene medalje, dok će ponovo odličje pokušati da „upuca“ i Damir Mikec, tu je i Lazar Kovačević.
Medalja se očekuje i od muške selekcije u košarci iako će teško do zlata pored američkog drim tima, ali nikad se ne zna. Novu priliku za najsjajnije odličje jure i odbojkašice kojima je uvek za dlaku izmicalo najviše mesto na postolju.
Zlato brane vaterpolisti, u poslednje vreme nisu imali uspeha na velikim takmičenjime, što bi moglo da se promeni u Parizu gde će tražiti šansu makar da se nađu na pobedničkom postolju.
U našoj selekciji se mnogo očekuje i od rvača, među kojima je i svetski šampion Stevan Mićić, koji su sjajni bili na brojnim takmičenjima uoči Igara.
Nada iz senke biće mlada i supertalentovana Angelina Topić (skok uvis), dok se potajno nadamo i medalji Aleksandre Perišić u tekvonodu, sportu u kojem smo uvek mogli da računamo na odličja.
Neka još neko iznenadi i neka se u Francuskoj ovog leta pišu nove stranice istorije srpskog sporta.
ŠTA SU SRPSKI OLIMPIJCI PRIČALI ZA NOVA.RS
Nevena Jovanović, košarkašica: „Ovo su mi treće Olimpijske igre, ni u najluđoj dečjoj mašti ne možeš da zamisliš da ideš na tri OI. To je i dodatna odgovornost, taj osećaj da si među najboljim na svetu, ponos da predstavljaš porodicu, prijatelje, neopisiv je osećaj, čast i privilegija za svakog i što ćemo svi pamtiti celog života“.
Lazar Kovačević, streljaštvo: „U mom sportu je takva situacija da će se pojaviti isti sportisti kao i svuda. Očekujem podjednako dobre rezultate kao na svetskim kupovima. Boriću se i daću sve od sebe, različita je samo streljana, daću sve od sebe za što bolje rezultate.“
Milica Gardašević, atletika: „Meni će biti prve Olimpijske igre i jedva čekam, naravno da me sve zanima, kao malo dete sam, sve hoću da vidim. Cilj mi je samo da ostanem zdrava i da branim boje zastave Srbije u najboljem mogućem svetlu. Uvek očekujem najbolje od sebe, mislim da sam spremna da skačem lični rekord“.
Nikolaj Pimenov, veslanje: „Mnogo i kvalitetno smo trenirali za olimpijsku normu. Konkurencija u muškom skifu je najjača, najozbiljnija, jer dođu svi šampioni. Svi su dosta brzi, ali i ja sam, i idem osvojim medalju“.
Marica Perišić, džudo: „Telu je teško da isprati sve tokom jakih priprema, ali to je ta snaga i specifičnost džudoa. I kad mislite da ne možete, onda probijete tu jednu granicu i vidite koliko možete još“.
Tim Srbije za Olimpijske igre u Parizu
1. Zorana Arunović (streljaštvo)
2. Damir Mikec (streljaštvo)
3. Natalia Šadrina (boks)
4. Vakid Abasov (boks)
5. Ivana Španović (atletika)
6. Milica Gardašević (atletika)
7. Andrej Barna (plivanje)
8-11. Milica Novaković, Marija Dostanić, Anastazija Bajuk, Dunja Stanojev (kajakaški četverac)
12-15. Marko Novaković, Marko Dragosavljević, Vladimir Torubarov, Anđelo Džombeta (kajakaški četverac)
16-27. muška košarkaška reprezentacija
28. Angelina Topić (atletika)
29. Jovana Arsić (veslanje)
30. Stevan Andrija Mićić (rvanje)
31. Ali Arslan (rvanje)
32-43. ženska odbojkaška reprezentacija
44. Mate Nemeš (rvanje)
45-48. muška 3×3 reprezentacija
49. Jelena Erić (biciklizam)
50. Ognjen Ilić (biciklizam)
51. Aleksandra Perišić (tekvondo)
52-64. muška vaterpolo reprezentacija
65-67. Velimir Stjepanović, Andrej Barna, Nikola Aćin, Justin Cvetkov (plivačka štafeta)
68-79. ženska košarkaška reprezentacija
80. Sara Ćirković (boks)
81. Aleksandar Komarov (rvanje)
82. Lazar Kovačević (streljaštvo)
83. Georgi Tibilov (rvanje)
84-85. Martin Mačković, Nikolaj Pimenov (veslački dubl skul)
86. Nemanja Majdov (džudo)
87. Milica Nikolić (džudo)
88. Marica Perišić (džudo)
89. Aleksandar Kukolj (džudo)
90. Milica Žabić (džudo)
91. Strahinja Bunčić (džudo)
92. Adriana Vilagoš (atletika)
93. Lev Korneev (tekvondo)
94. Stefan Takov (tekvondo)
95. Novak Đoković (tenis)
96. Dušan Lajović (tenis)
97. Izabela Lupulesku (stoni tenis)
98-109. muška odbojkaška reprezentacija
110. Anja Crevar (plivanje)
111. Armin Sinančević (atletika)
112. Elzan Bibić (atletika)
BONUS VIDEO
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare