Kada je Bogdan Bogdanović u dresu reprezentacije Srbije 8. avgusta ubacio 20 poena, čitava javnost je bila ujedinjena u podršsci "orlovima" koji su stali nadomak pobede nad "drim timom".
Nešto preko četiri meseca kasnije, Bogdanović je ponovo „raspalio“ masu, ali ovog puta iz totalno drugog razloga – u situaciji kada je, što bi Dragan Jovanović u svojoj izvedbi studentske himne „Gaudeamus igitur“ rekao, „srpska dečurlija“ izašla na ulice kako bi protestima iskazala nezadovoljstvo, kapiten reprezentacije Srbije je poslao poruku podrške studentima.
Konkretan povod je tragedija u Novom Sadu iz novembra meseca i sve ono što je posle nje usledilo, ali je uzrok višegodišnje nezadovoljstvo generalno statusom društva na teritoriji Srbije.
A kada je Bogdanović „aminovao“, ubrzo je usledila prava „lavina“.
Tako su se ubrzo oglasili i Marko Gudurić i Aleksa Avramović, ali i koleginica iz ženske košrakaške reprezentacije Srbije – Jovana Nogić je podelila fotografiju sa trga Slavija na kojoj se vidi reka ljudi.
Oglasio se i Nemanja Jović:
Nisu ćutali ni teniseri – iako se Novak Đoković ovog puta nije oglasio, jeste drugi čovek iz sveta srpskog tenisa koji je bio prvi na svetu. Nenad Zimonjić je ne samo podelio fotografiju protesta, već je i to uradio sa velikim oduševljenjem.
Njegov primer sledile su teniserke Aleksandra Krunić i Dejana Radovanović, ali i legenda srpske odbojke, Aleksandar Atanasijević.
Čast dama među odbojkašicama branile su Katarina Dangubić, nekada Lazović, koja je zajedno sa suprugom Nemanjom, inače nekadašnjim košarkašem Crvene zvezde i Partizana, podelila slike Slavije.
No, posebne ovacije na licu mesta dobio je Dejan Bodiroga.
Podržale su proteste i bokserka Nina Radovanović, Milica Gardašević, Anja Crevar…
A oni su samo deo niza sportista koji su podržali proteste.
I utisak je da će taj broj tek rasti.
A u čemu se krije značaj sportske podrške studentskim protestima?
Sportisti su kroz istoriju imali izuzetno ozbiljan uticaj na aktivizam. Nečije priče, poput Pitera Normana, i više od pola veka kasnije predstavljaju ozbiljan motiv za svaki vid borbe.
Da to nije bez razloga potvrđuju i primeri onih čiji je prkos plaćen visokom cenom.
Upravo su sportisti smatrani najboljim ambasadorima jer predstavljaju zemlju na nadmetanjima koja često prati čitav svet – primera radi, Bogdanović igra u NBA ligi, nastupao je na Olimpijskim igrama… Samim tim, njihova reč ne samo da daje dodatnu težinu samom protestu, već i skreću pažnju znatno većem krugu ljudi.
A ne bi trebalo zanemariti ni broj onih koji upravo to vide kao dodatni podstrek za one koji se još uvek premišljaju, što bi na kraju krajeva moglo da bude i ključno u formiranju takozvane „kritične mase“ – drugim rečima, dovoljnog broja ljudi na ulicama kako bi promene zapravo bile postignute.
BONUS VIDEO