Pol Pogba, doskorašnja zvezda Juventusa i osvajač titule prvaka sveta sa reprezentacijom Francuske, suspendovan je na četiri godine nakon što je bio pozitivan na doping testu, čime je postao tek poslednji u nizu sportista kojima je karijeru obeležila suspenzija zbog dopinga.
Pogba je bio rekorder po ceni koju je Mančester junajted izdvojio za njegov povratak iz Juventusa, potom je sa Francuskom osvojio titulu na Mundijalu u Rusiji, ali je u septembru 2023. stigao „hladan tuš“ – Pogba je pao na doping testu.
Usledilo je par meseci zatišja i na kraju – odluka o četiri godine suspenzije.
Iako je Pogbina karijera po svemu sudeći gotova, jer će po isteku suspenije imati gotovo 35 godina, on je tek poslednji u nizu igrača koji su bili suspendovani zbog upotrebe nedozvoljenih sredstava.
Samir Nasri, nekada velika nada svetskog fudbala, suspendovan je na 18 meseci jer je podvrgnut infuziji od 500 mililitara, iako je prema pravilima antidoping agencije dozvoljeno 50, pa je godinu i po proveo van fudbala.
Iako je odluka o suspenziji stigla nakon završetka karijere, ipak je ostalo zapisano i da je Deko, legendarni fudbaler Barselone, Čelsija i Porta i aktuelni sportski direktor katalonaca, u martu 2013. bio pozitivan na supstancu zvanu furosemid, mada je kasnije doneta presuda da ipak nije bio pozitivan, dok je laboratorija u Rio de Žaneiru ugašena.
Zbog zloupobrebe upstanci suspendovan je bio i čuveni edgar Davids, kom je 2001. godine u krvi pronađen nandrolen.
Skandali sa dopingom u velikom meri su promenili viđenje koje ljudi imaju prema vrhunskim atletičarima.
Olivera Jevtić je 2002. godine bila suspendovana zbog upotrebe efedrina sa učešća na maratonu u Njujorku, ali je prošla bez ozbiljnije kazne, legendarna hrvatska bacačica diska Sandra Perković je 2011. morala da pauzira šest meseci,
Kažnjeni su bili i čuveni sprinter Tim Montgomeri (dve godine), Džastin Getlin (ukupno pet godina), Karl Luis…
No, najšokantnija je bila suspenzija Merion Džons. koja je u jednom trenutku čak završila i u zatvoru na šest meseci, uz oduzete brojne medalje – od toga pet sa Olimpijskih igara u Sidneju 2000. godine.
Iako je izbegao zatvorsku kaznu, Lens Armstrong, nekada smatran jednim od najboljih biciklista u istoriji, ostao je bez ičega zbog toga što je to uspeha stigao zahvaljujući upotrebi steroida.
A svojevremeno je i selektor Dejvis kup repreentacije Srbije, Viktor Troicki, zbog toga što nije dao uzorak krvi na turnir u Monte Karlu, suspendovan prvobitno na 18 meseci, da bi ta kazna potom bila smanjena na godinu dana.
Probleme sa dopingom imali su i Andre Agasi, Rišar Gaske, hrvatski teniser Marin Čilić, zatim čuvena Martina Hingis, Marija Šarapova, te Simona Halep.
A prerhodnih godina jedan od najvećih problema sa kojim se međunarodni sport susretao je doping u Rusiji, zbog čega je pod istragom bio kompletan ruski sport.
BONUS VIDEO