Foto: EPA/JORGE ZAPATA

Čekanje je gotovo. Olimpijske igre su tu. Od ovog petka do 11. avgusta gledaćemo najbolje sportiste planete koji se bore za medalje.

“Soccerbet iz Pariza”

Foto: Nova.rs

Olimpijske igre vraćaju se u Pariz tačno 100 godina nakon što je francuska prestonica bila domaćin ovog takmičenja. Grad svetlosti je do sada dva puta bio domaćin – 1900. i 1924. godine, i biće treći put 2024. Time će postati tek drugi grad koji je uspeo da tri puta ugosti najbolje planetarne sportiste, pre njega je samo London to uspeo (1908, 1948, 2012).

PROČITAJTE JOŠ

Ceremonija otvaranja planirana je na otvorenom, na reci Seni 26. jula, a već dan kasnije biće dodeljene prve medalje u Parizu. Tog dana, od 14.30 na ulicama grada održaće se biciklistički hronometar za žene i muškarce, dok će takmičenja u džudou početi u areni „Mars“, mačevanje na „Gran Palau“ i ragbi sedam na stadionu „Francuska“. Poslednjeg dana u Parizu za medelje će se boriti atletičari, košarkaši, rukometaši, vaterpolisti, odbojkaši i rvači.

Tokom srednjeg takmičarskog vikenda, zakazanog za 3. i 4. avgust, očekuje se dodela medalja u 15 sportova – tenisu, stonom tenisu, džudou, mačevanju, atletici, streljaštvu, streličarstvu, biciklizmu, golfu, konjičkom sportu, veslanju, umetničkoj gimnastici, badmintonu i plivanju.

Dodela medalja u timskim sportovima je raspoređena na način da se obezbedi ono što organizatori nazivaju „konačnim buketom“, pa će se finala u hokeju za žene i muškarce, rukometu, fudbalu, odbojci na pesku, odbojci, košarci i vaterpolu, održati između četvrtka, 8. avgusta, i nedelje, 11. avgusta.

Na sajtu paris2024.org objavljen je i tačan raspored takmičenja po danima.

Srbija – Sjedinjene Američke Države Foto: Giuseppe CACACE / AFP / Profimedia

Stadioni, dvorane i borilišta u Parizu

Pariz je centar dešavanja, ali takmičenja će biti održana širom zemlje, pa čak i u francuskim prekomorskim teritorijama. Fudbal će se igrati širom Francuske, grad Lil je domaćin rukometašima i grupnoj fazi u košarci, takmičenje u jedrenju će se održati u Marseju, a surfovanje na dalekom Tahitiju u Francuskoj Polineziji.

Zanimljivo je da će na OI 2024. prvi put biti održano takmičenje u brejkdensu, čime će se istorija ispisati u Francuskoj. Međunarodni olimpijski komitet urbanim događajima želi da privuče mlađu publiku i takmičenje u uličnom plesu zvanično je dodato programu za osvajanje medalja.

Stadion „Francuska“, Rolan Garos, arena kod Ajfelovog tornja

Jedan od legendarnih stadiona u Francuskoj koji će ugostiti olimpijce je stadion „Francuska“, (Stade de France) u Sent Deniju, severnom predgrađu Pariza. Ovo zdanje sagrađeno je za potrebe Svetskog prvenstva u fudbalu 1998. godine, a biće domaćin ragbistima i atletičarima. Kapacitet stadiona, na kojem fudbalska reprezentacija Francuske igra najveći broj svojih utakmica, je 77.083 mesta.

Legendarni teniski kompleks na kojem će biti održana takmičenja u okviru OI je Rolan Garos. Kompleks koji je svedočio nekim od najvećih i najvažnijih mečeva u istoriji tog sporta, uključujući i titule našeg Novaka Đokovića, i ovog puta ugostiće tenisere. Takođe, na Rolan Garosu održaće se i boskerski turnir, a kapacitet je 34.000 sedišta.

Foto: Peter Byrne / PA Images / Profimedia

„Park prinčeva“, dom fudbalera Pari Sen Žermena biće dom i fudbalskih reprezentacija koje učestvuju na Igrama. Stadion sagrađen 1974. godine ima kapacitet 47.926 mesta. Još jedan slavni francuski stadion koji se sprema za OI je „Velodrom” u Marseju. Kapacitet stadiona podignutog davne 1937. godine je 67.394 mesta.

Na istočnom kraju Jelisejskih polja nalazi se najveći, i jedan od najpoznatijih javnih trgova u Parizu – Trg Konkord (Place de la Concorde). Ovaj trg bio je centralna pozornica za događaje iz Francuske revolucije, mesto na kom se održavaju sva važnija nacionalna slavlja (uključujući proslavu pobede na kraju Prvog svetskog rata), a od subote 27. jula do subote 10. avgusta biće dom urbanih sportova – BMX slobodni stil, skejtbord i basket 3×3.

Takmičenja će biti i na Versaju i ispred Ajfelove kule. Ljubitelji konjičkih sportova uživaće verovatno u najlepšem “stadionu” u Parizu – Versaj. Za potreba ovog takmičenja biče postavljena privremena arena na otvorenom zapadno od Velikog kanala. I ispred Ajfelove kule biće postavljena privremena arena gde su planirana takmičenja u odbojci na pesku, takmičenje u džudou i rvanju.

Versaj
Versaj Foto:Vincent Isore / Zuma Press / Profimedia

Po medalju u surfovanju – na Tahiti

Medalje na Olimpijskim igrama 2024. godine osvajaće se i na 15.700 kilometara udaljenom Tahitiju u Francuskoj Polineziji. Ovo bajkovito ostrvo ima spektakularne talase pa će surferi imati priliku da pokažu svoje umeće.

Sportovi koje ćemo gledati u Parizu

Očekivani broj sportista koji će učestvovati na OI 2024 je 10.500. U Parizu će se takmičiti u 32 različita sporta i 329 disciplina.

Na Olimpijskim igrama u Parizu gledaćemo sledeće sportove:

streličarstvo, atletika, badminton, košarka, košarka 3×3, boks, kanu slalom, kanu sprint, drumski biciklizam, biciklistička staza, brdski biciklizam, BMX slobodni stil, BMX trke, konjički, mačevanje, fudbal, golf, gimnastička sportska vežba, gimnastika trampolina, rukomet, hokej, džudo, moderni petoboj, veslanje, ragbi, jedrenje, streljaštvo, stoni tenis, tekvondo, tenis, triatlon, odbojka, odbojka na pesku, ronjenje, maratonsko plivanje, umetničko plivanje, plivanje, dizanje tegova i rvanje.

Kada je reč o novim sportovima, na spisku su četiri nova – brejkdens, skejtbording, surfovanje i sportsko penjanje.

Kako se navodi, Pariz je podneo predlog MOK-u da integriše pomenuta četiri sporta “koji su usko povezana sa mladima i nagrađuju kreativnost i atletske rezultate”.

Nove sportove imaćemo i 2028. godine kada će se letnje Olimpijske igre održati u Los Anđelesu, organizatori su predložili pet novih sportova koje je MOK i prihvatio.

Srbija na Olimpijskim igrama 2024.

Zanimljivo, pored glavnog grada Francuske, u centru pažnje biće dešavanja i u Lilu, gde se igra košarka, i Šateruu (streljaštvo), mestima koja su udaljena od Pariza po više od 200 kilometara, skoro i 300.

Dakle ne samo u Gradu svetlosti će srpski olimpijci probati da ostvare svoje snove i obraduju naciju novim uspesima za pamćenje.

Medalje sa komadima Ajfelovog tornja čekaju da se nađu oko vrata i verujemo da će srpski olimpijci ispisati nove stranice istorije našeg sporta, sa zlatnim, srebrnim i bronzanim potpisom.

Zato, dobro pogledajte ovaj spisak i njihova imena, jer ćemo za njih do 11. avgusta navijati najjače, kao nikad do sada.

Srećno.

Tim Srbije za Olimpijske igre u Parizu

1. Zorana Arunović (streljaštvo)

2. Damir Mikec (streljaštvo)

3. Natalia Šadrina (boks)

4. Vahid Abasov (boks)

5. Ivana Španović (atletika)

6. Milica Gardašević (atletika)

7. Andrej Barna (plivanje)

8-11. Milica Novaković, Marija Dostanić, Anastazija Bajuk, Dunja Stanojev (kajakaški četverac)

12-15. Marko Novaković, Marko Dragosavljević, Vladimir Torubarov, Anđelo Džombeta (kajakaški četverac)

16-27. muška košarkaška reprezentacija

28. Angelina Topić (atletika)

29. Jovana Arsić (veslanje)

30. Stevan Andrija Mićić (rvanje)

31. Ali Arslan (rvanje)

32-43. ženska odbojkaška reprezentacija

44. Mate Nemeš (rvanje)

45-48. muška 3×3 reprezentacija

49. Jelena Erić (biciklizam)

50. Ognjen Ilić (biciklizam)

51. Aleksandra Perišić (tekvondo)

52-64. muška vaterpolo reprezentacija

65-67. Velimir Stjepanović, Andrej Barna, Nikola Aćin, Justin Cvetkov (plivačka štafeta)

68-79. ženska košarkaška reprezentacija

80. Sara Ćirković (boks)

81. Aleksandar Komarov (rvanje)

82. Lazar Kovačević (streljaštvo)

83. Georgi Tibilov (rvanje)

84-85. Martin Mačković, Nikolaj Pimenov (veslački dubl skul)

86. Nemanja Majdov (džudo)

87. Milica Nikolić (džudo)

88. Marica Perišić (džudo)

89. Aleksandar Kukolj (džudo)

90. Milica Žabić (džudo)

91. Strahinja Bunčić (džudo)

92. Adriana Vilagoš (atletika)

93. Lev Korneev (tekvondo)

94. Stefan Takov (tekvondo)

95. Novak Đoković (tenis)

96. Dušan Lajović (tenis)

97. Izabela Lupulesku (stoni tenis)

98-109. muška odbojkaška reprezentacija

110. Anja Crevar (plivanje)

111. Armin Sinančević (atletika)

112. Elzan Bibić (atletika)

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar