Foto: Starsport

Nemanja Majdov, srpski džudista, objavio je nedavno na društvenim mrežama da je suspendovan na pet meseci, jer se prekrstio prilikom izlaska u borilište na Olimpijskim igrama u Parizu.

Ipak, priča nije tako jednostavna kako ju je Majdov, inače višestruki evropski i svetski prvak, predstavio.

Povodom celog slučaja oglasila se Svetska džudo federacija, naravno štiteći svoj ugled.

Optužba protiv Majdova sadrži tri glavne stavke, odnosno sledeće prekršaje:

PROČITAJTE JOŠ:

1) nedvosmisleno se krstio kada je ulazio na borilište, čime je prekršio Etički kodeks Međunarodne džudo federacije;

2) odbio da se pokloni rivalu na kraju borbe;

3) na samom borilištu skinuo džudogi (takmičarska odeća za džudo), što je protivno pravilima takmičenja.

Nakon što je Nemanja Majdov izneo svoju odbranu, oglasila se i disciplinska komisija, koja je izrekla kaznu srpskom borcu.

„Optuženi je priznao svoje ponašanje. Imajući u vidu to priznanje okrivljenog, Komisija je razmatrala specifične okolnosti slučaja da bi primenila sankciju srazmernu težini počinjenog prekršaja.

Komisija je uzela u obzir pružene dokaze, odnosno video-dokaze, na kojima se videlo ponašanje okrivljenog, za kog je jasno utvrđeno da se okrivljeni prekrstio, da nije mogao da kontroliše svoje emocije, odbio je da se pokloni protivniku i skinuo je svoj pojas dok je bio još na samom borilištu.

PROČITAJTE JOŠ:

Video-dokaz pokazuje da se okrivljeni jasno protivio dodeli šidoa (kazna tokom borbe), a onda još jednom, po proglašenju pobednika od strane sudije.

Optuženi je napustio tatami pokazujući gestove nezadovoljstva. Optuženi je takođe objasnio da znak krsta nije imao za cilj da vređa ili provocira, već da je to učinio zbog sebe samog, jer mu je to davalo snagu i samopouzdanje. Komisija smatra da je znak krsta bio relativno diskretan, da nije imao za cilj da vređa, a izveden je u tzv. ‘miks zoni’, blizu ulaska u polje namenjeno borbi.

Komisija smatra da je među glavnim karakteristikama džudoa koje ga razlikuju od drugih sportova njegovo insistiranje na poštovanju, ali i na pravilnom i samokontrolisanom ponašanju na tatamiju. Ovaj koncept je fundamentalni element onoga što je poznato kao ‘duh džudoa’.

Foto: Luis ROBAYO / AFP / Profimedia

Drugi važan faktor u odluci Komisije je prethodno ponašanje okrivljenog zbog čega su mu 2018. i 2022. godine izrečene opomene i pismena upozorenja.

Komisija nalazi da ponašanje okrivljenog nije bilo praćeno agresijom ili drugim neprimerenim ponašanjem, ali se ipak sve dogodilo pred velikom publikom, na olimpijskom džudo događaju, čime se kvari imidž džudoa.

Komisija odlučuje da protiv okrivljenog primeni kaznu od sto i četrdeset (140) dana suspenzije od svih džudo aktivnosti i na kontinentalnom i na svetskom nivou. Takva suspenzija se odnosi i na sva njegova članska prava u džudou, uključujući i obavljanja funkcije u vezi sa sportom ili administrativne aktivnosti u njemu. Smatra se da period suspenzije počinje 31. avgusta 2024. godine.“

Celo pismo disciplinske komisije, kao i odbranu Majdova, možete pročitati na ovom linku.

BONUS VIDEO

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare