Kada se bliži neka (više ili manje) važna utakmica, a nekom timu nedostaje važan igrač, neretko kako bi to bilo opisano bude upotrebljena reč "desetkovani".
No, malo ko zna da ona vodi poreklo od jedne od najužasnijih vojnih sankcija.
Naime, u periodu starog Rima vojni generali su imali običaj da izreknu kaznu „decimatio“, što je na latinskom prostim jezikom značilo „uklanjanje desetine“.
Drugim rečima, svaki deseti vojnik rimske legije bio bi ubijen.
Prvi put ova kazna se spominje 71. godine pre nove ere, kada je navodno Marko Licinije Kras, rimski general i kasniji konzul, naredio desetkovanje, nezadovoljan „kukavičlukom“ tokom borbi protiv ustanika predvođenih Spartakom.
Iako efektivna, ova kazna je primenjivana retko jer je imala katastrofalan uticaj na vojsku, pa su njoj rimski generali pribegavali najčešće u slučajevima dezerterstva ili odbijanja izvršenja naredbe.
U novijoj istoriji postoje indicije da je ovu kaznu primenjivao italijanski general Luiđi Kadrona, koji je navodno 1918. godine desetkovao svoju jedinicu.
U moderno doba, ova reč je iz vojne prešla u sportsku simboliku, pa se tako, uprkos krajnje brutalnoj istoriji i poreklu, koristi kako bi slikovito opisala da je neki tim oslabljen.
BONUS VIDEO
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare