Čaba Silađi
Foto: EPA/LASZLO BELICZAY

Silađi otplivao poslednju trku.

Legendarni srpski plivač Čaba Silađi u subotu je završio karijeru.

Pročitajte još

Silađi je otplivao oproštajnu trku u „Bazenu 25. maj“ u Beogradu. Njegov klub Proleter na emotivan nači se oprostio od plivača u poslednjoj trci na 50 metara koju je otplivao uz njega su u stazama bili Uroš Živanović, Kristijan Lakatoš, Uroš Nikolić, Velimir Stjepanović, Anja Crevar i Andrej Barna.

„Bilo je ovo jedno dugo, uspešno i nezaboravno putovanje. Hvala ti za divnih pet godina u Zrenjaninu, za juniorsko Evropsko zlato, Svetsko junorsko srebro, Evropsku seniorsku bronzu, rekorde. Uvek tvoj Proleter“, stoji u Instagram objavi kluba.

Silađi je najbolji plivač prsnim stilom u istoriji Srbije. Rekorder je na 50 (27,09 sekundi), 100 (59,79) i 200 metara (2:16,75). Čak četiri puta je predstavljao našu zemlju na Olimpijskim igrama (2008, 2012, 2016. i 2020. godine).

Čaba Silađi Foto:Zoran Lončarević/Nova.rs

Za Nova.rs je otkrio i kako je izgledalo učetvovati na Olimpijskim igrama u Japanu koje su bile po mnogo čemu specifične.

„Trudio sam se što manje da spavam, nekih četiri sata, zbog adaptacije na vremensku razliku. Na aerodromu u Tokiju ceo proces je dugo trajao, prošli smo jedno 10 kontrolnih „stanica“, na svakoj ili dobijaš neki papir, ili ti uzimaju, pa onda uzorci pljuvačke za PCR, mnogo administracije… Sve to traje oko sat vremena, pa još nekih sat i po do dva čekanja, i onda sloboda“, rekao je svojevremeno za Nova.rs Silađi.

Pojasnio je i kako je provodio vreme u Olimpijskom selu.

„Svi smo u istoj zgradi, možemo da se družimo, niko nam nije rekao da nešto ne smemo, osim što ne smemo da izlazimo iz sela. Sobe su stvarno dobre, Velja Stjepanović i ja smo sa veslačima Mačkovićem i Vasićem. Što se tiče kreveta, napravljen je okvir od recikliranog kartona, dušek je takođe od nekog recikliranog materijala iz tri dela, i svaki deo ima mekšu i tvrđu stranu da se namestiš kako ti odgovara“, poručio je tada Silađi.

Najveći uspeh u karijeri mu je bronzana medalja na 50 metara prsno u 25-metarskom bazenu u Istanbulu 2009. godine. Uz to je vlasnik mnogih rekorda u mlađim kategorijama, ostavio je veliki trag u plivanju, te je učinio da mnogi zavole ovaj sport.

Slavio je na trci Svetskog kupa u Berlinu 2019. godine na 50 metara prsno, dok je na 100 metara osvojio drugo mesto.

Uz to je pravi kuriozitet da ima i najbolji rezultat Mađarske na 50 i 100 metara, to znači da je rekorder u dve zemlje istovremeno zbog dvojnog državljanstva.

Učestvovao je i u polufinalima na 50 m prsno na Svetskom prvenstvu 2009. u Rimu i Evropskom prvenstvu u Budimpešti.

BONUS VIDEO Ukradena lopta i asistencija Nikole Jokića

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar