Svetislav Pešić ponovo je na klupi Srbije i praktično kao selektor nastavlja tamo gde je stao na Olimpijskim igrama.
On se osvrnuo na ovu fazu karijere.
„Više ne živim od košarke, ali i dalje živim za košarku, živim za to što sam povlašćen da nosim tu odgovornost da pomognem mladim ljudima da budu bolji i tada rezultati nisu uvek najvažniji. Ako u tome uspeš, da oni postanu bolji ljudi, onda je to velika satisfakcija“, istakao je Pešić u intervjuu za NIN.
Na pitanje da je velika satisfakcija kada igrače traže da ostanete selektor, Pešić je u svom stilu, rekao da to baš i nije tačno.
„Pa nije tačno da su oni to tražili, oni su to želeli. Tražiti i želeti, to su dve stvari. Vidite, srpski jezik jeste bogat, ali mi nekad nemamo meru kad hoćemo nešto da definišemo. Sve je to rezultat procesa koji se stvarao kroz zajednički život, kroz uspehe i neuspehe, kroz prepreke na koje su i svi oni nailazili u tom procesu i sve te prepreke su se rešavale i iz toga se stvaralo uzajamno poverenje, naglasio je Pešić.
Pešić je dao i zanimljiv osvrt na priču o atmosferi.
„Ja to vrlo često kažem, da ja mislim da nisam zadužen da pravim atmosferu, jer vidim da se u Srbiji samo govori kako je reprezentacija imala dobru atmosferu, a ja to ne priznajem, jer ja ne mislim da smo mi imali samo dobru atmosferu, već da smo mi igrali vrhunsku košarku“.
Pešić je sa vremenske distance od dva i po meseca prokomentarisao i čuveni tajm-aut na minus 24 protiv Australije i duel protiv SAD u polufinalu Olimpijskih igara u Parizu.
„Mi se svi trudimo da imamo plan igre, analiziramo protivnika, prilagođavamo se protivniku i pokušavamo da istaknemo naše prednosti, da sakrijemo naše slabosti. Međutim, utakmica donosi iznenađenja, pogotovo u jednom turnirskom sistemu takmičenja, tu se nema puno vremena, da se to sve predvidi, da se pripremi. Trener ne sme da bude iznad ekipe, ali igrači moraju da znaju ko je najvažnija osoba koju moraju da prate“.
Kada je u pitanju meč protiv SAD Pešić je istakao da bi iz ove perspektive sigurno promenio nešto.
„Možda bih drugačije napadao ili branio, ali moram da kažem da smo mi u tu utakmicu ušli hendikepirani, sa trojicom povređenih igrača, bilo je tu čudnih stvari, recimo Jokić je za 37 minuta šutirao četiri faula, Bogdanović za 32 minuta samo jedan. Ne kažem da bismo mi tu utakmicu dobili, ali kao da su se i sudije uplašile da Amerikanci ne izgube. Nama je ponestalo snage, nismo mogli fizički da ispratimo taj ritam. Na kraju, igrali smo protiv najbolje ekipe na svetu“.
Pešić je ponovio da je početak novog olimpijskog ciklusa pravi trenutak za formiranje jake Srpske lige.
„Zvezda i Partizan igraju u jednom sistemu koji se zove ABA liga i to je jedina liga na svetu gde je otvoreno tržište. To znači da u toj ligi možemo da imamo 12 stranaca. To je vrlo važno da se kaže. Za sve ostale nacionalne lige, od Turske, Grčke, Francuske, Španije, Nemačke, pravilo je šest plus šest ili pet plus sedam“
Pričao je i o značaju Zvezde i Partizana.
„Svi oni izgradili su različite sisteme sa različitim ciljevima. Bilo bi fantastično kada bi i ostali naši klubovi učestvovali u međunarodnim takmičenjima, što već godinama nije slučaj. Međutim, kada bi se formirala naša, profesionalna liga Srbije, za koju ja mislim da mi imamo apsolutno sve uslove, onda bismo imali i mogućnosti da talenat i potencijal naših igrača još bolje iskoristimo. Kada bi se formirala domaća profesionalna liga, onda bi se i treneri lakše stvarali. I treneri i igrači trebalo bi prvo da vide perspektivu u svojoj zemlji, pa onda mogu dalje u Evroligu i NBA“ poručio je Pešić.
BONUS VIDEO