Kada je Andrea Trinkijeri stigao na klupu Partizana sa sobom je u klub doveo i Vlada Šćepanovića, u svojstvu prvog pomoćnika, što je moglo da da naznaku da će crnogorski stručnjak u dogledno vreme preuzeti funkciju šefa stručnog štaba.
Odluka italijanskog trenera da iskoristi mogućnost da izađe iz ugovora tokom ovog leta je bila iznenađujuća, imajući u vidu činjenicu da je Partizan iza sebe imao sjajnu sezonu koja je prekinuta zbog pandemije koronavirusa.
Trinkijeri nije želeo da nastavi sa projektom, pa je negde logičan sled događaja bio da Šćepanović uskoči u fotelju koju je njegov bivši nadređeni ostavio upražnjenu.
I u prvim izjavama je rekao da se filosofija igre neće mnogo menjati, s obzirom na to da je tim manje-više ostao na okupu, kao i da je su za igrače koji su napustili ekipu stigle takođe manje-više odgovarajuće zamene.
Možda je ideja bila takva, ali je realizacija na startu sezone katastrofalna i pitanje je da li se išta može popraviti, s obzirom na to da su iz utakmice u utakmicu sve problematičnije.
I čini se da se Šćepanović u tome ne snalazi najbolje. Nije upitno njegovo košarkaško znanje, prošao je kroz sve kao igrač, imao je priliku da vidi kako stvari funkcionišu i sa klupe, ali…
Mladi stručnjak je od početka sezone imao velike primedbe na račun svojih košarkaša, čak i u predsezoni.
„Sa poslednjih pet minuta ne mogu nikako da budem zadovoljan. Ne smete dozvoliti da vas protivnička ekipa nadskoči, uzme vam sve ničije lopte, da nema zalaganja, da stanete kada vodite desetak poena razlike. To Partizanu više nikad ne sme da se dešava. Zalaganje mora da postoji, 40 minuta traje utakmica. Nekad ćemo tako izgubiti utakmicu u 39. minutu”, istakao je Šćepanović posle meča protiv rumunskog Kluža početkom septembra.
U prvom zvaničnom meču posle 205 dana pauze Partizan je izgubio od španskog Huventuda, iako je imao 15 poena prednosti.
„Ako igrate agresivno, napadate i sve radite kako treba pobedićete, to su osnovne stvari, u školi vas tome uče, a moji igrači to nisu radili“, naveo je tada Šćepanović.
Šokantan je bio i poraz na startu ABA lige od debitanta, ekipe čačanskog Borca…
Tračak nade da stvari idu na bolje dogodio se u utakmici protiv Venecije, gde se Partizan mučio u prvom poluvremenu, ali je u trećoj deonici uspeo da pronađe ritam i da na krilima Rašona Tomasa koji je ubacio 16 poena u tom kvartalu.
„Ponosan sam na moje igrače. Vredno radimo svakog dana. U sportu, posebno košarci ništa ne može da se dogodi preko noći. Ovo je proces. Bili smo u teškoj situaciji oko virusa. Ali kada ste iskreni prema sebi i svom timu, svakog možete da pobedite. Ovaj tim ima veliki potencijal, ali ništa ne dolazi preko noći”, rekao je Šćepanović.
Ipak, meč je obeležio i sukob trenera sa iskusnim plejmejkerom Nemanjom Gordićem, koji je obeležen raspravom i oštrom reakcijom Šćepanovića.
„Sedi, bre, tamo“, poručio je trener Gordiću prilikom izmene, što su zabeležile i televizijske kamere.
Momenat koji nisu dogodio se u sledećoj utakmici protiv Budućnosti kada je Šćepanović odstranio iz ekipe Rašona Tomasa, od početka sezone najboljeg igrača tima.
Bez startne „četvorke“, uz izostanak Novice Veličkovića, te i dalje klimavo ponašanje na terenu Stefana Jankovića, Šćepanović je kao krilnog centra koristio Nemanju Dangubića, što je Danilo Nikolić, igrač Budućnosti na toj poziciji, umeo da kazni u finišu regularnog dela meča, ali i u produžecima.
„Dogovor kod poslednjeg napada je bio preuzimanje, ali problem u odbrani je komunikacija. Igrači ne shvataju ozbiljno značaj komunikacije i došlo je do toga da njihov najbolji šuter uputi šut za pobedu”, govorio je Šćepanović, pošto je Nikolić ubacio pogodio trojku u poslednjim sekundama drugog produžetka.
Tomasa nije bilo u ekipi ni za gostovanje u Kazanju ekipi Uniksa, gde je Partizan doživeo debakl rezultatom 93:70, što je jasan znak da nešto nije u redu sa „parnim valjkom“.
„Nema komentara ako izgubite utakmicu na ovaj način, sa više od 20 razlike. Mi smo tim koji ne može da igra bez energije i ne možemo da igramo i da se takmičimo ako nismo 100 odsto fizički spremni. Moram da saznam zašto smo bili ovakvi večeras, bez energije, bez snage, bez košarkaške koncentracije“, rekao je Šćepanović na konferenciji za medije posle meča.
I moraće da sazna, pod hitno jer Partizan ne liči na sebe. Niti igrači liče na sebe, gotovo svi osim Ognjena Jaramaza, momka koji je provodio najviše vremena na parketu i najbolji je strelac tima, te Kodija Miler-Mekintajera, zamene za Korija Voldena.
Tomas je odlično izgledao, kako fizički tako i igrački, ali je jasno da postoji nekakav problem u komunikaciji njega i trenera, što je neophodno brzo rešiti kao tim ne bi trpeo.
Jedinstavno, američki krilni centar je neophodan ekipi, s obzirom na to da izgleda da Stefan Janković i dalje nije igrač koji može na pravi način da doprinese i iskoristi svoj talenat.
Šćepanović je ostao „veran“ Trinkijerijevoj ideji da se na terenu nalaze trojica „malih“ igrača, možda i previše, zbog čega trpi Rade Zagorac, ali i Uroš Trifunović, kome je klupa za sada najbolji prijatelj.
Veoma upitno je koliko Nemanja Dangubić zaista može da doprinese ovakvoj ekipi u ovakvoj postavci. Niti je „mali“, niti može da kreira za sebe i druge, niti je krilni centar, ali ima trenerovo poverenje i uz Markusa Pejdža i Jaramaza je igrač sa najviše minuta u prva dva meča ABA lige, a u Evrokupu je šesti u toj kategoriji.
Za sada se u tim nije potpuno uklopio ni Erik Mika, postavlja se pitanje i šta Brajan Angola radi u sastavu pošto je dosad odigrao svega devet minuta, kao i koliko Jaramaz može da izdrži u aktuelnom ritmu gde je, uz kažnjenog Tomasa, jedini na visini zadatka, što se može reći i za Miler-Mekintajera.
Možda se čini da ima vremena, ali ako se po jutru dan poznaje, Partizan je u situaciji da mora pod hitno da pronađe rešenja za goruće probleme jer oni prete da postanu hronični.
Pratite nas i na društvenim mrežama: