Da je bilo sreće da koronavirus i dalje spava u svojoj jazbini, ovih dana, neposredno pred nesuđeni fajnal for Evrolige (trebalo da se održi od 22. do 24. maja u Kelnu), uprave košarkaških klubova u Evropi imale bi pune ruke posla.
Obično u drugoj polovini maja giganti bi znali da završavaju kapitalna pojačanja, dok bi oni sa nešto plićom kasom, znali da naprave, bar na papiru konture tima za sledeću sezonu.
U te koji se ne razbacuju parama, bar ne po evropskim parametrima, spadaju i najbolje ekipe s prostora bivše Jugoslavije koje godinama igraju pod kapom ABA lige. Bez obzira što bi do kraja sezone imale da odrade domaće zadatke (u nacionalnim šampionatima), konačan raspored u regionu bio bi uveliko poznat. Shodno tome bi se i znalo ko bi od jeseni išao na koju stranu, Evroligu, Evrokup, Ligu šampiona…, pa bi i timovi mogli polako polako da se kroje po meri pomenutih takmičenja.
Ovako, pošto je ABA liga trenutno zaglavljena u vakuumu, nastalom zbog pandemije, koja ne dozvoljava ni malo kiseonika Evroligi i Evrokupu, ovdašnjim klubovima pre svega ostaje da čekaju rasplet u tri za njih najvažnija takmičenja (Evroliga, Evrokup, ABA liga), pogledaju gde su u odnosu na konkurenciju, pa da se tek onda okrenu ka „pijaci“.
A ona će, ako je verovati prvim jasnijim naznakama, biti nepredvidiva kao nikada do sada.
S jedne strane, jasno je da će cene značajno pasti, što su najavili i mnogi. Možda na prvi pogled to izgleda dobro za kupce (klubove), ali igrače više neće privlačiti „prosta“ suma novca, već će pri odluci kome će se privoleti, značajnu ulogu igrati sigurnost. Ne toliko materijalna, jer ona kod prva dva evropska ešalona ekipa ni do sada nije bila ugrožena, već zdravstvena, koja se bar u ova dva meseca pandemije, nije pokazala proporcionalnom u odnosu na uloženi novac klubova.
Takođe, ne treba zaboraviti da će doći i do izmeštanja određenih težišta svetskog tržišta, pre svega onih na koja se oslanjaju Kina i SAD. Kinezi, ukoliko žele da povrate privlačnost izgubljenu s početkom pandemije, bez obzira na značajne korekcije pravila o strancima, moraće da povećaju ili „na stolu“ ostave isti ulog (ugovore).
NBA će verovatno smanjiti timsku sumu za plate igrača. Ali i tada će najkvalitetnija i ubedljivo najorganizovanija liga na svetu biti dovoljno primamljiva mnogima iz Evrope da zaplove preko Atlantika ka nekoj NBA luci, ili čak nekoj iz Razvojne lige, koja je najavila da je, kada su u pitanju vanserijski talenti, finansijski spremna da parira većini klubova na Starom kontinentu.
Šta na kraju, pošto saznaju u koje će takmičenje, ostaje klubovima iz regiona, među kojima su i srpski?
Pa, verovatno pogled ka proizvodima sopstvene klupske košarke, ne samo ka onima koji su trenutno ovde, već i nekima koji bi u svom ovom metežu, kada se ne zna ko će, kako i gde moći da prelazi granice, bili voljni da „kod kuće“ sačekaju neka bolja vremena za košarku i sport uopšte.
Pratite nas i na društvenim mrežama: