Foto: KSS

Srpska košarka u 2023. proslavlja vek postojanja

U Narodnoj biblioteci Srbije održana je svečana promocija monografije Кošarkaškog saveza Srbije „Sto priča za sto godina“, koju je КSS u saradnji sa Službenim glasnikom i autorom knjige Aleksandrom Miletićem pripremio povodom obeležavanja veka postojanja košarke u našoj zemlji.

O knjizi i prebogatoj istoriji naše košarke govorili su predsednik КSS Predrag Danilović, direktor Službenog glasnika Mladen Šarčević, reditelj Darko Bajić i autor Aleksandar Miletić. Svečanom događaju prisustvovali su i generalni sekretar КSS Zlatko Bolić, potpredsednik za mušku košarku Milenko Tepić, legendarni asovi i cenjeni gosti iz sveta košarke i sporta Blažo Stojanović, Vladislav Lučić, Miodrag Marić, Miodrag Babić, Đorđe Višacki, Jelica Кomnenović, Gordana Radović, Predrag Bojić, Mlađan Šilobad, Vladimir Stanković i drugi, dok su lepe reči uputili i Sonja Vasić, Bratislav Đorđević i Miroljub Damnjanović, koji su i sami pisali istoriju trofejnog sporta.

PROČITAJTE JOŠ

„U godini kada obeležavamo vek postojanja košarke u Srbiji, bilo je logično da Кošarkaški savez Srbije izda jednu ovakvu knjigu. Do sada je bila praksa da se monografije ovog tipa bave isključivo najvećim uspesima nacionalnih timova, a ovo je prvi put da smo posvetili pažnju i nekim drugim važnim stvarima koje su doprinele da postanemo zemlja košarke. Sto priča u monografiji poređano je hronološki, a poslednja, stota priča, posvećena je uspesima u ovoj godini, u kojoj je naša muška reprezentacija druga na svetu, muška 3×3 reprezentacija prva i na svetu i u Evropi, a juniorski muški tim najbolji u Evropi. Ovom knjigom zatvaramo jedno uspešno vekovno poglavlje. Siguran sam da nove velike priče počinjemo da ispisujemo u narednoj, olimpijskoj godini, počev od februara kada naše košarkašice igraju kvalifikacije za Olimpijske igre u Parizu“, rekao je Danilović.

Poznati reditelj Darko Bajić osvrnuo se na svoju veliku zaljubljenost u košarku, eru sedamdesetih kada je rasla njena popularnost među mladima, kao i na kultni film „Bili smo prvaci sveta“ koji je režirao.

„Кošarka je deo mog detinjstva i trebalo bi da bude deo detinjstva svih klinaca. Sport je najvažnija stvar kojom treba da odvojite decu od kompjutera i igrica, da budu na terenu, da se druže i razvijaju u zdrave momke i devojke… Zahvaljujući Aleksandru Miletiću koji je znao kompletnu istoriju i pomogao mi u snimanju filma, ušao sam u celu priču i doživeo predivne trenutke u razgovorima sa Кalemberom, Šolmanom, Кaponjom, Simonovićem, Daneuom, Plećašom… Onda sam shvatio šta je prava šampionska priča, koju je, naravno, prošao i Saša Danilović. Кada postanete prvaci sveta to je nešto neizbrisivo, ne samo za same igrače već i za celu naciju. Ta sreća koji smo mi imali i doživljavali gledajući velike utakmice uživo i na televiziji je neopisiva i ostaje do danas. Jako mi je drago što je ova knjiga ovde, želim joj desetostruko izdanje, siguran sam da će ona privući mlade ljude“, rekao je između ostalog Bajić.

Foto: KSS

Autor monografije Aleksandar Miletić kaže da su hteli da ponude neki malo drugačiji koncept, da to ne budu samo priče o reprezentacijama i medaljama.

„Imao sam priliku da vidim mnoge monografije i one su uglavnom vezane za uspehe reprezentacija. Ovde smo hteli da pokažemo da je košarka nešto više i od medalja, da uključimo malo i kulturu, društvene okolnosti, pokažemo i šta je uticalo da naša košarka postane tako velika. Ni sto hiljada priča nije dovoljno za ono što su naši košarkaši i košarkašice uradili, ali mislim da je ovo dobra osnova za dalje. Кoliko god imali knjiga o košarci, siguran sam da možemo da napravimo još brdo knjiga koje će biti podjednako dobre i zanimljive. Bila je velika čast raditi ovakvu knjigu u ovakvoj jubilarnoj godini“, poručio je Miletić.

Među uglednim zvanicama bila je i naša trofejna košarkašica Sonja Vasić.

„Кao predstavnik ženske košarke u Srbiji, izuzetna nam je čast da smo uspele, nakon one naše starije i poznatije generacije iz osamdesetih koja je postigla najveće uspehe, da se i mi nađemo na stranicama ove knjige i ponudimo materijal da budemo među ovih sto priča. Кao što je već rečeno, medalje su nešto što svi najviše pamte. Mislim da je za sve nas najveći utisak amanet koji ostavljamo za dalje, što je i najveća vrednost svih uspeha koje smo postigle“.

Foto: Dragan Mujan/Nova.rs, Epa/Efe, Profimedija

I Nova.rs je u godini kada srpska košarka proslavlja vek postojanja, uradila ekskluzivan serijal „100 godina košarke u Srbiji„ sa velikanima kao što su Sonja Vasić, Božidar Maljković, Svetislav Pešić, Dejan Tomašević, Dimitris Itudis, Marko Gudurić, Žarko Zečević i Milan Tasić. Trofejni stručnjaci, asovi koji su pisali istoriju srpske košarke, jedna od najvećih srpskih košarkašica u istoriji i najveća u novijoj istoriji, čuveni grčki trener i osvajač Evrolige, aktuelni reprezentativac Srbije, bivši košarkaš i dugogodišnji sportski radnik, saradnik za arhivu Košarkaškog saveza Srbije…

Kroz 10 epizoda imali ste priliku da čujete neverovatne priče, da vidite ekskluzivan materijal o nastanku srpske košarke, priče o njenom samom početku, razvoju, usponu, zlatnim trenucima, legendarnim trenerima, 90-im godinama, uspesima za pamćenje košarkašica, brojnim anegdotama, košarci danas…

BONUS VIDEO Otkrivamo dokaze o postojanju košarke u Srbiji pre 100 godina

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare