Foto: AP Photo/David Zalubowski

Ako se po jutru dan poznaje, taj dan se neće svideti mnogima na Mundobasketu.

Dok Srbija čeka šta će selektor Svetislav Pešić da odluči, dok čeka da vidi hoće li Nikola Jokić da igra na Svetskom prvenstvu zajedno sa Bogdanom Bogdanovićem, Vasom Micićem i ostalim najboljim igračima koje Srbija ima, neki timovi su već ponudili viziju onog najboljeg što imaju.

PROČITAJTE JOŠ:

I tu su se Kanađani izdvojili pred ovo prvenstvo. Petnaestoplasirani tim sveta sa februarske FIBA liste biće ozbiljan kandidat za neko od prva tri mesta.

Svako ko ih potceni, može žestoko da se opeče. Čak i oni najjači timovi koji budu došli na prvenstvo.

Živo nam je još u sećanju kako su nas Amerikanci razbili u finalu Mundobasketa u Madridu pre devet godina kad je Kajri Irving ugasio svetlo jer je počeo da pogađa sve živo.

Vodili smo 15:7 i to je bilo to. Od tog trenutka kreće ponor. Nije lako kad naspram sebe na terenu imate Stefa Karija, Irvinga, Džejmsa Hardena, Derika Rouza, Kleja Tompsona, Demarkusa Kazinsa, Entonija Dejvisa i da ne nabrajamo dalje.

Foto: AP Photo/Jack Dempsey

Brutalna postava Amerikanaca koja je na kraju sa 129:92 završila to takmičenje i uzela zlato.

U Kini se Amerikanci nisu proslavili. Izgubili su od Srbije u doigravanju za peto mesto, a onda se češali gde ih svrbi kad su se zapitali kako je moguće da su završili sedmi. To im je bilo kao bogohuljenje, a onda dođe 2023. godina i vi očekujete reakciju, kad ono međutim…

Amerikanci su među prvima izbacili spisak igrača za Mundobasket i ostanete u čudu kad se zapitate kud se dedoše najveće zvezde lige?

Paolo Bankero jeste bio prvi pik, kog Italijani sada prozivaju jer je birao „Drim tim“, Tajris Halibarton se jeste lansirao među zvezde u Sakramentu, dok je Ostin Rivs pokazao hladnokrvnost i kvalitet u minulom plej-ofu u dresu Lejkersa. Džejlen Branson je procvetao u Njujork Niksima, ali sve su to tek „korektni“ igrači u poređenju sa onima koji su igrali na nekim prošlim takmičenjima. Pogledajte samo ime Durenta, Lilarda, Tejtuma, Bukera, koji su bio deo olimpijskog tima u Tokiju i sve vam bude jasno.

Foto: Tanjug/AP Photo/David Zalubowski

Entoni Edvards je pokazao delić potencijala i koliko nezaustavljiv ume da bude protiv Denver Nagetsa u prvoj rundi, ali svi oni su uglavnom mladi i nemaju ni jednako kredita, ni kvaliteta kao neke ranije selekcije Amerikanaca.

Što nas vraća na Kanađane zbog kojih ovo i pišemo. Po prvi put možda nije laž reći da Kanada ima tim za Mundobasket jači od ovog američkog.

Momci iz zemlje javorovog sirupa, hokeja i velike ljubaznosti stižu spremni da nimalo ljubazno pregaze većinu protivnika na predstojećem Svetskom prvenstvu.

Igraju u grupi H sa Letonijom, Libanom i Francuskom i ovi ljudi iz Libana se opraštaju od takmičenja i pre nego što je ono počelo.

Šta Letonci mogu, videla je četa Svetislava Pešića (doduše nekompletna) u prvoj fazi kvalifikacija za Svetsko, šta mogu Francuzi videli smo lani na Evrobasketu kad su uzeli srebro, a Kanađane gledamo redovno u NBA ligi.

Evo prvog – Džamal Marej, šampion NBA lige i drugi najjači igrač u najboljem timu. Na spisku od 18 košarkaša koji treba da se skrati, Marej je prva i najveća zvezda. Ne treba posebno analizirati koliko se dobro razume u igri dva na dva sa Nikolom Jokićem, kao što ne treba podsećati ni koliko je sklon tome da pogađa „ludačke“ šuteve.

Veća je verovatnoća da promaši neki otvoren, nego neki preko četiri ruke kad se „zapali“. Vratio se jači posle povrede prednjih ukrštenih ligamenata zbog koje je propustio celu sezonu 2021/2022.

Kad se vratio, imao je 20 poena po meču u regularnom delu sezone, što je uz Jokića bilo sasvim dovoljno, jer se znalo da će zaigrati bolje u plej-ofu. To se i desilo, pa je tamo Džamal imao 26,1 poen, 7,1 asistenciju i 5,7 skokova po utakmici. Ol-star kalibar igrača u najmanju ruku.

Upravo zato bi on bio udarna igla kanadskog tima, sposobna da oponaša učinak nekada velikog Stiva Neša, mada je jasno da je profil igrača potpuno drugačiji.

Na spisku Kanađana našao se i Ar Džej Baret, koji je takođe kadar da ubaci bilo kome 20 poena. Toliko je približno i imao prošle sezone u dresu Niksa.

Šta onda reći za Šej Gildžes-Aleksandera koji je prošle sezone eksplodirao u strašnog poentera i koji je imao 31,4 poena po meču?

Tačno je da je igrao u Oklahomi gde očekivanja nisu bila najviša moguća, ali treba i u takvom timu sa tom potrošnjom lopte imati 51 posto iz igre kao što je imao čovek koji je postao i Ol-star pre svog reprezentativnog kolege Mareja, NBA šampiona.

Šej je ubica i može da iz krosovera šutne trojku preko ruke, da kroz noge protivniku asistira svom centru ili da iz rolinga surovo zakuca.

Foto: AP Photo/Frank Franklin II

Teško mu je braniti i prvi, ali i svaki drugi korak kad napada, ili ga jurcati okolo kad beži oko blokova bez lopte i traži poziciju da je primi.

Na to dodamo Nikel Aleksander-Vokera, njegov šut za tri poena i procente blizu 40, zatim Dilona Bruksa koji se obrukao prozivkom na račun Lebrona Džejmsa, ali je svejedno opasan defanzivac…

Dodamo i iskustvo Korija Džozefa i povremene napadačke bljeskove Lua Dorta, pa priviknutost Kevina Pengosa na evropsku košarku i dobijemo jedan strašan miks koji može mnogo daleko na Svetskom prvenstvu.

Jasno je da ovaj spisak za trening kamp nije konačan, sigurno je da će neko i otkazati, ali ovde je navedeno tek nekoliko igrača od onih koji mogu da naprave razliku i pojedinačno, a kamoli kad su u grupi i kad se samo smenjuju.

Kori Džozef (desno) Foto: Tanjug / AP Photo/Ben Margot

Čak i Kanađani su u nekim anketama uvereni da je ovo jedan od dva najtalentovanija tima koje su imali na velikim takmičenjima i zato je na njima breme dokazivanja prilično veliko.

A kad je reč o bremenu istorije i rezultata, tu su stvari potpuno različite.

Kanada do sada nema mnogo uspeha na Mundobasketima. Od pedesetih godina prošlog veka nijednom nisu uzeli medalju, a najbolji su bili kad su zauzimali šesta mesta krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih.

Prošli Mundobasket u Kini im je bio horor gde su bili 21, dok su u Turskoj pre 13 godina bili 22. Rečju, užas. I motiv više da se stvari sada preokrenu, što može da znači glavobolju za sve ekipe na takmičenju, pa i za Srbiju kojoj bi na parketu mogao da se pojavi i najbolji košarkaš planete – MVP NBA finala Nikola Jokić.

Kompletan širi spisak Kanade za Svetsko prvenstvo:

1. Džamal Marej

2. Luguenc Dort

3. Nikel Aleksander-Voker

4. Šej Gildžes-Aleksander

5. Kajl Aleksander

6. Ar Džej Baret

7. Trej Bel-Hejns

8. Ošej Briset

9. Dilon Bruks

10. Zek Edi

11. Kori Džozef

12. Keli Olinik

13. Dvajt Pauel

14. Kasijus Robertson

15. Fil Šrab

16. Tomas Šrab

17. Melvin Edžam

18. Kevin Pengos

BONUS VIDEO Denver razbio Majami i vratio brejk: Dominacija Jokića koja se ne pamti, brutalan tripl-dabl koji je srušio sve rekorde

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar