Ne dešava se često, ali se dogodi povremeno da jedna ekipa potpuno iskoči iz nekog uobičajenog košarkaškog koloseka tokom Kupa Radivoja Koraća - Hercegovac je Gajdobre je baš takva ekipa.
Tipuj na domaću košarku uz MaxBet!
I mada možda nećete naći mnogo poznatih imena u njegovoj istoriji, i te kako je zanimljiva priča jedinog kluba koji na ovogodišnji Kup Radivoja Koraća u Nišu dolazi iz jedne manje sredine.
I odmah je dobila najteži mogući zadatak – Partizan, u četvrtfinalu u četvrtak od 20 časova u dvorani „Čair“.
Našli se Hercegovac, Sveti Đorđe, Konstantin i Crnokosa… Ako nekom zvuči kao početak vica, nije, to je spisak ekipa koje su prethodnih godina uspevale da se proguraju do završnog turnira Kupa.
Svaka ima neku svoju osobenost, pa je tako Crnokosa imala navijače koji su svoju grupu zvali „bagra“, za Konstantin je igrao i jedan od najboljih basketaša sveta Strahinja Stojačić, a ni Hercegovac nije ništa manje živopisna pojava na košarkaškom nebu Srbije.
Klub je isprva nastao 1978. godine i to u lokalnoj biblioteci, nešto manje od tri i po decenije otkako su Hercegovci posle Drugog svetskog rata dolazili u Vojvodinu trbuhom za kruhom. Jedan od njih je bio i profesor Radivoje Pudar koji se našao i među osnivačima.
Prvu utakmicu odigrao je u aprilu 1979. godine protiv Bačkog Gračaca i pobedio 82:54. Postepeno se uzdizao od „beton“ lige do Druge vojvođanske u sezoni 1981/1982, da bi sredinom devedesetih dosegao do Prve B lige Jugoslavije i tu je ostao dve sezone.
Na počecima su oni stameni meštani koji su se u Gajdobri obreli iz Bileće, Stoca, Nevesinja, Ljubinja, Mostara, svoje fizičke predispozicije su iskoristili da se bave košarkom. Veze sa Hercegovinom su i posle toliko godina ostale jake, a na utakmicama je dvorana smeštena prekoputa lokalne crkve uvek puna.
Broj dece spremne da igraju je u desetinama, a sve to Hercegovac čini zanimljivim klubom koji je imao turbulentne godine u svom postojanju.
A koji klub pa nije u Srbiji? I po pravilu se to odnosi na novac, ili njegov manjak. Hercegovac je do početka dvehiljaditih funkcionisao i kada se Sintelon povukao kao sponzor jer je prodat, klub se ugasio.
Obnovljen je 2018. godine i od tada počinje njegov novi život, a prate ga neki od poznatih sportista poput spomenutog Stojačića, fudbaler Aleksa Vukanović i drugi.
Neće preterano čuditi ni to što će klub put Niša pratiti i više desetina navijača, pošto su karte razgrabljene, a najavljeno je da će doći bar tri autobusa. Kako i ne bi kad je Hercegovac pre Niša pobedio između ostalih Čačak 94, koji je u sredu iznenadio ekipu Borca i prošao u polufinale. Gajdobrani su pobedili i OKK Beograd, što nije tako mali uspeh za njih.
Nije baš česta stvar da se ljudi u Srbiji toliko angažuju zbog kluba koji bodre, a Gajdobrani su, kad su već dobili šansu da gledaju svoj Hercegovac protiv najjačeg mogućeg protivnika, to rešili da maksimalno iskoriste.
Njihovo mesto je neposredno ili posredno iznedrilo više reprezentativaca u različitim sportovima i dovoljno je spomenuti da su odatle očevi Nemanje Bjelice i Vladimira Lučića, spomenuti Vukanović, Dobrivoje Marković, Rajko Prodanović…
Ima tu i sada nekih renomiranih košarkaških prezimena. U timu koji predvodi Aleksandar Komnenić je i Mladen Grušanović, sin legendarnog Mijaila „Mikana“ Grušanovića, čoveka koji je ostao jedan od sinonima košarke u svom kraju.
Mladen je došao pre dva meseca, posle raznih iskustava u drugim klubovima i zajedno sa ostalima iz ekipe će probati da makar namuči Partizan u četvrtak uveče.
Šansa kakva se ne pruža često, a Hercegovac je sada ima i ne želi da je tako lako ispusti.
Prvi tim Hercegovca iz Gajdobre:
Aleksa Zarić, Bogdan Tejić, Dragan Marić, Dušan Stojanović, Ivan Nešković, Marko Brekić, Mateja Todorić, Miloš Dimić, Mladen Grušanović, Nikola Gaćeša, Predrag Radovanović, Ranko Kumović, Risto Dangubić.
BONUS VIDEO: Sferopulos viče na Jaga i besni na igrače Zvezde posle serije FMP-a