Predstavljamo grupu D na Mundobasketu
Svetsko prvenstvo u košarci počinje 25. avgusta, a svi ljubitelji sporta pod obručima nadaju se da će kroz više od dve nedelje uživati u mnogo košarkaških majstorija i uzbudljivih utakmica.
Nakon što smo predstavili i analizirali grupe A, B i C na red je došla u grupa D, u kojoj igraju Crna Gora, Litvanija, Meksiko i Egipat.
Ova grupa posebno je interesantna i za Srbiju, pošto bi iz nje mogli da dobijemo rivala u potencijalnom četvrtfinalu.
Grupa D ukršta se u drugoj fazi sa grupom C gde su Amerika, Grčka, Jordan i Novi Zeland, tako da će pre svega Crnogorci i Litvanci imati mnogo težak posao i njihov međusobni duel u prvoj fazi će biti veoma važan.
Očekuje se da Crna Gora i Litvanija vode borbu za prvo mesto, Meksiko je na papiru blagi favorit protiv Egipta, ali iznenađenja su u sportu (skoro) uvek moguća.
CRNA GORA
Trener Boško Radović na raspolaganju ima najjači tim i deluje da bi prolaz makar u četvrtfinale trebalo da bude cilj.
Crna Gora sigurno ima veliku želju da se iskupi za debakl na prošlom Mundobaksetu, kada su u Kini zauzeli tek 25. mesto.
Prošle godine Crnogorci su se dobro prikazali na Evrobasketu, stigli su do osmine finala, ali tada u sastavu nije bilo Nikole Vučevića.
Ova reprezentacija biće druga najviša na Mundobasketu, pa se tu verovatno i krije najveća snaga ovog tima.
Vučević je imao još jednu kvalitetnu sezonu u NBA ligi, produžio je ugovor sa Čikagom, a nedavno je objasnio i zbog čega se vratio u reprezentaciju.
„Video sam da je atmosfera odlična i da je drugačija priča u odnosu na ranije. Sada ne idemo sa nerealnim očekivanjima. Drago mi je da sam se vratio, ponovo uživam u pripremama, a uvek je najlepši deo druženje sa momcima, putovanje i sve što prolazimo”, rekao je Vučević.
Pored NBA asa najveća snaga krije se u Bojanu Dubljeviću, koji je opet bio jedan od najboljih u Valensiji tokom sezone, a onda je odlučio da pređe u Zenit.
Najveću podršku u reketu pružaće im Marko Simonović, odnedavno novi košarkaš Crvene zvezde, koji može da pokrije obe unutrašnje pozicije, a ima ii NBA iskustvo.
Pitanje je samo kako će Radović uklopiti visoku liniju u svom timu i s kojim petorkama će praviti najviše problema protivnicima.
U spoljnoj liniji najviše nade polaže se u Vladimira Mihailovića i Kendrika Perija, dok će pretnja po rivale biti i Nikola Ivanović, Petar Popović i Igor Drobnjak.
Sa klupe će svoju šansu tražiti i Dino Radončić, Andrija Slavković, Aleksa Ilić i Nemanja Radović, pa se može reći da Crna Gora ima dugu klupu i „dubok“ sastav.
Ono što malo kvari utisak jesu prijateljske utakmice pred Mundobasket. Crna Gora ih je tri od pet odigranih izgubila, dok je slavila protiv Irana i Filipina, a dvaput je ubacivala po 100 poena.
LITVANIJA
Još jedna žestoko oslabljena reprezentacija stiže u Manilu. Domantas Sabonis nije u sastavu Litvanije, a pored njega nema ni Edgarasa Ulanovasa, Marijusa Grigonisa, Rokasa Gidraitisa i Lukasa Lekavičusa.
To znači da će glavnu reč voditi Jonas Valenčijunas, dok će njegova zamena biti Donatas Moteijunas iz Monaka.
Iskusni Mindaugas Kuzminskas mogao bi da povuče iako je u četvrtoj deceniji života, dok u spoljnoj liniji najviše prete Rokas Jokubaitis i Ignas Brazdeikis, koji su već profilisani evroligaški igrači.
Ovo prvenstvo mogla bi da bude odskočna daska za Jokubaitisa, koji ima i NBA domete, dok bi Brazdeikis mogao da nastavi sa odličnim partijama koje je imao u dresu Žalgirisa.
Na Evrobasketu prošle godine moglo se videti da Valenčijunas i Sabonis ne funkcionišu baš najbolje kada su zajedno na parketu, što je zadavalo velike probleme selektoru Kazisu Maksvitisu, koji je morao da kombinuje petorke, a na kraju dobitnu kombinaciju nije ni našao.
Sada Sabonisa nema da „smeta“, pa bi Valenčijunas mogao da bude ključ u pohodu Litvanaca. Odlazak u četvrtfinale za njih nije uopšte nerealan, a sve preko toga bio bi ogroman uspeh sa ovim sastavom.
Litvanija je poslednju medalju na Mundobasketu uzela davne 2010. godine kada je bila bronzana, a poslednja medalja na velikim takmičenjima uzeta je 2015. godine na Prvenstvu Evrope.
Ni sada ne deluje da će Litvanija uspeti da prekine niz lošijih rezultata, ali sa zaključcima ćemo još sačekati.
MEKSIKO
Poslednji put Meksiko je na Mundobasketu igrao 2014. godine, a sada ima prosečan sastav, koji će se gotovo izvesno boriti za od 17. do 32. mesta.
Meksikanci se ne mogu pohvaliti nekim uspesima u proteklom periodu, jer su poslednju medalju sa bilo kojih FIBA takmičenja uzeli 2017. godine, kada su bili treći na Ameri kupu. Poslednji put su na tom takmičenju učešće završili u četvrtfinalu.
Selektor Omar Kintero, u ekipi ima predvodnike na bekovskim pozicijama. Jedan od njih je Pol Stol koji je imao i zapaženu karijeru u Evropi, gde je nastupao za Hapoel Tel Aviv, Limož i Uniks, a 2016. godine proglašen je za najboljeg asistenta VTB lige.
Pored njega najzvučnije ime je Pako Kruz, koji igra za tursku Manisu i tamo je redovno dvocifren, pa je u proseku imao 16,8 poena i 4,3 asistencije u sezoni za nama u turskoj ligi. Sem njih dvojice vredelo bi obratiti pažnju i na Orlanda Mendesa i Gabrijela Girona.
Meksiko ne preti mnogo iz unutrašnje igre, jer u sastavu više nema Gustava Ajona, koji je svojevremeno igrao i za Real Madrid, te je u reprezentaciji bio jedan od glavnih igrača.
Džošua Ibara je sada njegova zamena, ali Meksiko ima samo pet košarkaša koji su visoki preko dva metra i teško je očekivati da mogu da naprave zapažen rezultat, pogotovo protiv Litvanije i Crne Gore, koji baš dominiraju sa centarskih pozicija.
EGIPAT
Prosto rečeno, Egipat nije zemlja košarke, tako da je veliki uspeh za njega što će se uopšte pojaviti na najvećoj svetskoj sceni.
Najveći broj reprezentativaca igra baš u Egiptu, što već dovoljno govori o ograničenom kvalitetu tima.
Pored Asema Mareija, igrača koji je dobar deo karijere proveo u Evropi, nastupajući i u Evrokupu, ujedno i apsolutnog lidera sastava Egipta, tokom kvalifikacija ogroman teret su na sebe preuzeli plejmejker Ehab Saleh i bek Amr Abdelhalim, koji su bez premca bili na vrhu lestivce što se tiče bekovske linije.
Međutim, od njih trojice samo bi Marei trebalo da bude u timu za Mundobasket, dok pažnju treba obratiti i na Ehaba Amina (vodeći strelac Al Ahlija u afričkoj ligi) i mladog Karima Elgizavija.
Ako pogledamo statističke podatke sa kvalifikacija, najviše se istakao košarkaš Al Itihada Jusuf Šehata koji je u proseku imao 29 poena.
Ipak, kvalifikacije u Africi su jedno, a Mundobasket nešto sasvim drugo, pa je za očekivati da će se Egipat boriti u razigravanju za što bolju poziciju.
Sa klupe Egipat predvodi Roj Rana koji sem ove reprezentacije ima posao i u ekipi Kjota u Japanu.
,,Mlada smo ekipa i idemo utakmicu po utakmicu. Znamo ko su nam protivnici, poštujemo svaku od pomenutih reprezentacija, ali daćemo sve od sebe. Iz ovog ugla, realan scenario je jedino da jurimo drugu poziciju. Borićemo se do kraja, a za konačni rezultat nema garancija“, istakao je pomenuti Marei u nedavnom razgovoru za „Basketball Sphere“.
SASTAVI:
Crna Gora: Nikola Ivanović, Kendrik Peri, Igor Drobnjak, Petar Popović, Vladimir Mihailović, Dino Radončić, Andrija Slavković, Aleksa Ilić, Bojan Dubljević, Nikola Vučević, Nemanja Radović i Marko Simonović.
Litvanija: Jonas Valančunas, Ignas Brazdeikis, Tadas Sedekerskis, Tomas Dimša, Eimantas Bendzius, Margiris Normantas, Rokas Jokubaitis, Vaidas Karinijauskas, Mindaugas Kuzminskas, Dejvidas Sirvidis, Donatas Motiejunas i Gabrielijus Maldunas.
Meksiko (širi spisak): Huan Kamagro, Hose Estrada, Ivan Montano, Raul Olalde, Huan Rejna, Viktor Valdes, Gabrijel Hiron, Viktor Alvares, Džonatan Maćado, Ektor Ernandes, Esteban Roćo Amador, Orlando Mendes Vaskes, Horhe Kamačo, Alehandro Rejna, Gael Bonilja, Isreal Gutijeres, Fabijan Haimes, Džošua Ibara, Pol Stol, Danijel Amigo, Irvin Alvaros, Moises Andrijasi, Horhe Gutijeres, Pako Kruz.
Egipat (širi spisak): Asem Marei, Kaled Abdelnaser, Amr Elgendi, Karim Elgizavi, Patrik Gardner, Omar Hešam, Mustafa Kejo, Adam Musa, Anas Mahmud, Vaed Abdelgevad, Jusef Abušuša, Jusuf Šehata, Omar El Šeih, Ahmed Kalaf, Ahmed, Jusuf Abdelvahab, Ehab Amin, Ali Ahmed, Omar Orabi, Omar Azab, Amr Zahran.
RASPORED:
Meksiko – Crna Gora 25.8. u 10.45
Egipat – Litvanija 25.8. u 14.30
Crna Gora – Egipat 27.8. u 10.45
Litvanija – Meksiko 27.8. u 14.30
Egipat – Meksiko 29.8. u 10.45
Crna Gora – Litvanija 29.8. u 14.30