Najbolji igrač i veoma loš funkcioner, to je ono kako američki mediji danas opisuju Majkla Džordana.
Teško je priznati da se malo toga čega se čuveni Em Džej dotakao nije pozlatilo. Svojom veštinom je iskoristio šansu i nade koje je Najki polagao u njega i lansirao je ovu kompaniju iznad ostalih.
I dalje godišnje od sponzorstava zarađuje desetine miliona dolara, što je zaostavština posle njegovih šest titula i šest MVP priznanja u završnici plej-ofa devedesetih godina.
Čikago Bulsi su bili strah i trepet kada su Pipen i Džordan igrali zajedno. Postavili su rekord za koji je Golden Stejtu trebalo dvadesetak godina da ga obori i za jedan trijumf sa 73-9 bude najbolji tim u regularnoj sezoni.
Međutim, koliko su se navijači Bulsa kleli u Džordana, toliko navijači Šarlot Hornetsa teško mogu da ga hvale kao vlasnika te frašize.
Zato su sa uzbuđenjem dočekali vest koja je u Americi odjeknula prethodnih dana i koja kaže da Džordan razmišlja o prodaji većinskog udela vlasništva u Hornetsima.
Džordan je čovek koji ne voli da gubi ni u pokeru, pikadu ili klikerima, uvek je imao i „njuh“ za biznis, ali to ne moraju uvek da isprate i rezultati kluba.
A Šarlot je već godinama na margini bilo kakve ozbiljne priče o plej-ofu, ne dao bog nečem višem zbog čega je Džordan opisan kao najgori vlasnik franšize.
Džordan je u vlasništvo nad Hornetsima ušao 2006. godine, kada je imao manjinski udeo akcija u tadašnjim Bobketsima.
Četiri godine kasnije postao je većinski vlasnik i očekivalo da će prave odluke tek početi da se ređaju.
"Take out Scottie Pippen and Phil Jackson, this whole Michael Jordan mythology is sort of just that"
— The Volume (@TheVolumeSports) March 17, 2023
—@ColinCowherd on the reality of MJ pic.twitter.com/hfu58OIxr1
Umesto toga, malo toga pozitivnog može da se kaže o Hornetsima u prethodnih 12 godina, a kad razmišljate o velikim zvezdama koje su prošle kroz taj klub, u glavi se obično zadrži samo ime Kembe Vokera.
Za 12 godina koliko je Em Džej vlasnik, Šarlot je samo dvaput igrao plej-of, što je svejedno bolje od Sakramento Kingsa koji će sada posle skoro dve decenije prekinuti taj post doigravanja.
Međutim, i Šarlot je samo stigao da okusi ovlaš slast plej-ofa jer je oba puta glatko ispadao u prvoj rundi.
„Majkl Džordan se dokazao kao najgori vlasnik i operativac u istoriji NBA franšiza. Najgori generalni menadžer, najgori za izgradnju timova. Mogli bismo da nazovemo Džordana i WOAT – najgori svih vremena“, rekao je Skip Bejlis, jedan od američkih sportskih voditelja.
Da sve bude još gore, Majklov klub je postavio negativan rekord NBA lige sa sedam pobeda i 59 poraza u sezoni 2011/2012. Samo četiri puta su Hornetsi u prethodnih 17 godina imao pozitivan odnos pobeda i poraza.
„Probao je sa bejzbolom i nije uspeo. Propala mu je zamisao. Probao je da bude vlasnik, bio je užasan. Probao je sa Vizardsima, eksplodiralo je“, rekao je Kolin Kauherd, poznati voditelj.
„Svi znaju da ako izuzmete Skotija Pipena i Fila Džeksona, cela mitologija Majkla Džordana se svodi na to“, dodao je Kauherd.
ESPN Sources: Charlotte Hornets owner Michael Jordan is engaged in serious talks to sell a majority stake in the franchise to a group led by Hornets minority owner Gabe Plotkin and Atlanta Hawks minority owner Rick Schnall. pic.twitter.com/jg03W25s49
— Adrian Wojnarowski (@wojespn) March 16, 2023
I preterao po običaju jer nije nepoznato koliko ceni Lebrona Džejmsa. Tačno je da je Džordan probao da se bavi bejzbolom kada je pravio pauzu u košarci, tačno je da je imao poneki houmran, te da je ubistvo i smrt oca ostavila duboke posledice na Majka.
Baš kao što je jasno da ne može neko ko 20 godina radi jednu motoriku i podleže jednim pravilima igre, tako lako da se prešalta na totalno drugi sport, ma koliko fizički bio moćan. A koliko jeste bio pokazao je kada se vratio košarci u Vašingtonu, gde je Džordan i sa 38 i 39 godina u ligi bio jedan od boljih igrača sa preko 20 poena po meču u proseku.
Međutim, ni kad se pogleda celih 17 godina koliko je do sada bio u vlasništvu, Šarlot je ukupno triput bio u plej-ofu i svaki put je služio za popravljanje statistike.
A Džordan je u Hornetsima popravio finansijsku statistiku. Kupio je tim za približno 275 miliona dolara, a klub danas vredi oko 1,7 milijardi.
Naravno da treba uzeti u obzir inflaciju, porast cena TV prava i ostale faktore, ali je razlika evidentna. Problem je što novac ne zanima nikoga ko plati kartu da bi gledao da njegov tim konstantno gubi.
To čini od 2016. jer je tada poslednji put video plej-of. Bilo je tu i nekih dobrih odluka, ali je promenjeno pet trenera i nijedan nije pronašao rešenje da uzdigne ekipu iz osrednjosti.
Propušteno je nekoliko talenata na draftu, Kemba Voker je godinama bez prave pomoći bio okosnica ekipe, pa je otišao dalje, a tek poslednjih godina se u Lamela Bola gleda kao momka koji može da promeni „krvnu sliku“.
Bol je draftovan 2020. godine ali je za tri sezone uspeo da osvoji priznanje za rukija godine i jedan Ol-star nastup.
Povrede su ga uz polomljeni desni zglob upropastile u poslednje vreme i okončale mu sezonu u februaru, ali ni to svakako nije recept da se oslanja čitava ekipa i da zavisi od jednog igrača.
Al Džeferson, Del Kari, Magsi Bougs, Emeka Okafor, Entoni Mejson, Edi Džons, Džerald Valas, Alonzo Morning, Glen Rajs, Leri Džonson i Kemba Voker su neka od najvećih imena Hornetsa.
Problem je što je većina njih igrala pre dolaska Džordana ili je nešto kraće kačila njegov boravak na čelu kluba.
To dovoljno govori koliko je breme na leđima Bola i koliko je zapravo Džordanova uprava bila neefikasna.
Zvuči neverovatno da je igrač takve klase, najbolji u istoriji igre pod obručima tako loš u prepoznavanju talenata, pošto će ako ne proda klub Gejbu Plotkinu i njegovoj grupi, upravo Džordan biti praktično jedini razlog da navijači kupuju ulaznice i dolaze na utakmice Šarlota. Pobedama se svakako već dugo ne nadaju.
BONUS VIDEO: Ukradena lopta i asistencija Nikole Jokića