Bila je velika borba.
Boriša Simanić je spletom nesrećnih okolnosti postao najtoplija sportska priča u novijoj istoriji srpskog sporta. Zbog jednog udarca je izgubio bubreg i poostao simbol borbe srpskih košarkaša na Mundobasketu.
Zato je i zajkedno sa njima izašao na balkon gde je dobio velike ovacije i zagrljaje svih.
Doktor reprezentacije Dragan Radovanović osvrnuo se na te detalje, kao i čitav slučaj.
„Veliki broj dobrih i pozitivnih emocija je svakako uticao. Prepoznavanje da je on deo jednog velikog sportskog uspeha i trenutka koji je obradovao celu naciju. Sticajem okolnosti njemu je doneo velike zdravstvene probleme, ali je on na kraju deo velike radosti. Samim tim što to deli, to je veoma važno za njegov psihički oporavak. Zbog toga smo mu i dozvolili da ide s nama, napravili specijalne uslove da sedi, ne stoji mnogo. Čovek mora da bude okružen toplim emocijama da bi se oporavio“, kaže Radovanović.
Prilikom leta avionom, Boriši je bio spremljen krevet u zadnjem delu, međutim, on je odlučio da pređe u prednji deo među saigrače.
„Imao je želju da bude u prednjem delu aviona sa svojim saigračima i drugovima. Direktno iz bolnice je otišao u avion, to mu je bio prvi izlazak u javnost i spoljni svet. Prvo viđenje s njima. To mu je mnogo značilo“, naveo je doktor Radovanović.
Nakon Borišinog izlaska sa terena na meču sa Južnim Sudanom, Radovanović je uvideo po određenim simptomima da se radi o ozbiljnijoj i nesvakidašnjoj povredi.
„Povezano je sa ozbiljnim krvarenjem, ozbiljnim gubitkom krvi. Ta povreda bubrega spada u najteže i najređe. Između jedan i pet posto je učestalost povreda bubrega, gradiraju se na pet stepeni, njegova je bila između četvrtog i petog. Ekstremno retka. Nigde nisam pronašao podatak o nekom sportisti s tom povredom. Hirurzi na Filipinima su pokušali da spasu bubreg i zaustavili su krvarenje. Posttraumatske promene su dovele do toga da jedan deo organa izumre nekoliko dana kasnije. Ceo je izvađen. Druga operacija je bila zbog pokušaja da se mladom čoveku spase bubreg“, objašnjava Radovanović.
Problem je bio i usporenost filipinskog zdravstvenog sistema.
„Insistirao sam na brzini reakcije, dijagnostike i hirurškog zbrinjavanja. Njihov način organizacije je specifičan. Sporo je, potrebno je vreme za dijagnostiku i da se pojave svi lekari. Imali smo borbu s vremenom, da što manje krvi izgubi. Ta borba je uspešno završena“, priča Radovanović.
Na društvenim mrežama javljaju se mnogi koji žele da doniraju bubreg Boriši. Doktor je oduševljen time.
„To komentarišem dobrotom i podrškom ljudi, to je uvek u našem narodu, te intenzivne emocije dobrote rađaju se u trenucima kada je veoma teško i kada su prirodne katastrofe i kada narod želi da pomogne. To je najvažnije, da pokažete dušu i karakter kada su iskušenja, to je suština.“
Zaključak je pozitivan, Boriša će se baviti sportom.
„Ima mnogo primera u sportu da su ljudi rođeni s jednim bubregom postali vrhunski asovi. Siguran sam da će Boriša Simanić nastaviti sa sportom. On je sad zdrav a povređen. Nije bolestan“, kaže Radovanović.
BONUS VIDEO