Crvena Zvezda protiv Dinama iz Tbilisija i protiv Glazgov Rendžersa Foto: Starsport

Pred crveno-belima težak zadatak vredan istorije.

PROČITAJTE JOŠ...

Fudbaleri Crvene zvezde će protiv Glazgov Rendžersa pokušati da naprave jedan od najvećih podviga u klupskoj istoriji i nadoknade minus od tri gola nakon prvih 90 minuta, pošto su meč u Škotskoj izgubili sa 3:0.

No, crveno-beli su već nekoliko puta uspeli da se vrate nakon što bi prvu utakmicu izgubili, pa bi neki od tih dvomeča mogao da posluži kao inspiracija Dejanu Stankoviću i igračima pred beogradskih 90 minuta.

Crvena zvezda – Ujpešt Doža 4:0 (prvi meč 0:2) – sezoan 1970/1971

Jedna od najslavnijih generacija Crvene zvezde koju su činii Ratomir Dujković na golu, Kiril Dojčinovski, Jovan Aćimović, Dragan Džajić, a koju je sa klupe predvodio Miljan Miljanić, gostovala je u okviru šesnaestine finala Kupa šampiona ekipi Ujpešta iz Dože, kada je Trifun Mihajlović dobio crveni karton, a Laslo Nađ u 52. i Antal Dunaj u 81. minutu zatresli Dujkovićevu mrežu. Revanš je usledio 14 dana kasnije, 30. septembra na stadionu u „Ljutice Bogdana“, i prednost rivala je anulirana već posle 24 minuta igre, pošto su Zoran Filipović u 7. i Džajić u 24. minutu dva puta zatresli mrežu Mađara, a definitivan preokret doneo je Stevan Ostojić u pretposlednjem minutu prvog dela.

Konačnih 4:0 postavio je Zoran Filipović u 58. minutu utakmice.

Te godine crveno-beli su stigli do polufinala gde je Panatinaikos posle preokreta u Atini nadoknadio beogradskih 4:1 i sa 3:0 prošao u finale sa Ajaksom.

Crvena zvezda – Dinamo Berlin 4:1 (prvi meč 2:5) – sezona 1978/79

Crveno-beli su igrali protiv Dinama iz Berlina u okviru prvog kola UEFA kupa (sadašnja Liga Evrope), i činilo se da će već posle prvih 90 minuta završiti takmičenje, pošto su primili pet pogodaka, ali su Miloš Šestić i Dušan Savić vratili nadu da ipak mogu nečemu da se nadaju nakon tog 13. septembra 1978.

Kada je u 12. minutu revanša Hans Jirgen Ridiger ukupan rezultat povećao na 6:2, činilo se da je sezona gotovo izvesno završena, pa su mnogobrojni navijači već digli ruke. A onda je usledila polusatna kanonada crveno-belih. Prvo je Dule Savić u 58. minutu smanjio na 6:3, nakon čega je eksplodirao Zdravko Borovnica, sa dva gola primakao Zvezdu na samo pogodak minusa, a nakon što je Miloš Šestić minut pre kraja odneo izjednačenje (6:6), tribine su proključale, a Zvezda prošla dalje.

Te sezone tim sa Marakane je igrao finale UEFA kupa, gde je Borusija iz Menhengladbaha bila bolja u dva meča sa 2:1.

Crvena zvezda – Banik Ostrava 3:0 (prvi meč 1:3) – sezona 1981/82

Drugo kolo Kupa šampiona u sezoni 1981/82 Zvezdu je odvelo na Banik iz Ostrave, a češki tim je prvu utakmicu dobio rezultatom 3:1 na svom terenu 21. oktobra, uz gol Zlatka Krmpotića. No, u beogradu sasvim druga slika – 4. novembra Česi su potučeni do nogu, a prolaz dalje obezbedili su Boško Đurovski golom u 16. minutu, zatim Dule Savić u 50, dok je „tačku na i“ stavio Vladimir Petrović Pižon u 62. minutu.

Crvena zvezda – Kajzerslautern 4:0 (prvi meč 0:1) – sezona 1996/97

Drugo kolo Kupa pobednika Kupova poslalo je Zvezdu na jesen 1996. godine u Nemačku, a Kajzerslautern je prvi duel 12. septembra u Nemačkoj rešio sa 1:0 u svoju korst. Istim rezultatom okončano je i drugih 90 minuta pogotkom Dejana Stankovića u 54. minutu, pa su u Beogradu odigrani možda i najbolji produžeci u istoriji Marakane. U tih pola sata kao da je izašla totalno nova ekipa koja je za 180 minuta postigla jedan, a u dodatnih 30 minuta još tri pogotka. Pogađali su Stanković u 96, zatim Zoran Njeguš u 107, te Miodrag Pantelić u poslednjem minutu drugog produžetka.

U narednom kolu Zvezda je ispala od Barselone.

Crvena zvezda – Helsinki 3:0 (prvi meč 0:1) – sezona 1997/98

I sezonu kasnije Zvezda je morala da „okreće“, pošto je u kvalifikacijama za Kup pobednika Kupova morala put Helsinkija, gde su Finci bili bolji 1:0. Pred punom Marakanom i nošeni navijačima, igrači Zvezde su uz dva gola Dejana Stankovića preokrenuli, a potom pogotkom Zorana Njeguša u poslednjem minutu stigli i do ubedljive prednosti.

Crvena zvezda – Dinamo Tbilisi 5:2 (prvi meč 0:2) – sezona 2009/2010

Iako ne preterano kvalitetna, ekipa koju je sa klupe predvodio Vladimir Petrović Pižon imala je srce, što je pokazano i na utakmici protiv Dinama iz Tbilisija. Fudbaleri Zvezde su u Gruziji doživeli poprilično šokantan poraz od 2:0, pa je izgledalo da je sezona u Evropi okončana u trećem kolu kvalifikacija za rebrendirani UEFA kup, koji je od te sezone poneo ime Liga Evrope.

U toku je bio treći minut kada je Dejan Lekić postigao autogol za ukupnih 3:0 za goste. Odgovorio je Slavko Perović u 18, potom je Dinamo samo šest minuta kasnije došao i do novih tri gola viška, nakon čega je Zvezda zaigrala kao u transu. Prvo je Lekić dva minuta kasnije ispravio grešku sa početka i smanjio u ukupnom rezultatu na 4:2, zatim je u drugom minutu sudijske nadoknade pogodio za 4:3, a u 76. je Kadu sa penala poravnao na 4:4. Ipak, dalje su u tom momentu išli Gruzini, pošto je važilo pravilo gola u gostima – sve do dva minuta pre kraja. Ubačena lopta, Lekićev trzaj glavom u padu i pogođen sam ugao – 5:2, ukupno 5:4 i gotovo momentalan ulazak u antologiju srpskog fudbala.

Revanš protiv Rendžersa na programu je 17. marta na stadionu „Rajko Mitić“.

BONUS VIDEO Novak Đoković pokazuje košarkaško umeće na utakmici Crvena zvezda – Makabi

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook, Twitter, Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar