Foto: AGIF / ddp USA / Daisuke Nakashima / AFLO / GLYN KIRK / AFP / Profimedia

Neki rekordi su tu da bi se oborili, dok je sa drugim sasvim drugačija priča.

Biti rekorder u nekom sportu je zaista velika privilegija. Za njih se atlete bore i rade gotovo čitavu karijeru i kada stignu do tih visina, ostaju zapamćeni kao legende.

Upravo iz tih razloga, zauvek ćemo pamtiti legendarnog brazilskog golmana Rožerija Senija, Japanca Kazujoši Mijuru, ali i nestvarne sezone Lionela Mesija i londonskih klubova Arsenala i Čelsija.

PROČITAJTE JOŠ

Za njihove rekorde možemo skoro tvrditi da ih je nemoguće oboriti, ili da se to neće desiti u skorije vreme.

Čelsijev tim koji je predvodio Portugalac Žoze Murinjo, osvojio je titulu Premijer lige i to veoma ubedljivo u sezoni 2004/05.

Tada su postavili rekord za najmanje primljenih golova u jednoj sezoni (15) i pored toga golman plavaca Petr Čeh je na čak 24 utakmice sačuvao svoju mrežu.

Samo sezonu pre toga istoriju engleskog fudbala, zlatnim slovima je ispisao Arsenal, koji je bez izgubljenog meča došao do titule Premijer lige.

Tada su „tobdžije“ na 38 utakmica ostvarili 26 pobeda i 12 nerešenih rezultata, a sjajne igre su nastavili i tokom sledeće godine.

Stigli su do učinka od 49 utakmica bez poraza, a taj niz je prekinuo Mančester junajted.

Kada pričamo o legendarnim rekordima, mora se spomenuti i sada već čuveni Argentinac, Lionel Mesi.

Mađioničar iz Rosarija je najbolji fudbal karijere igrao tokom 2012. godine i tada je bio prava noćna mora za protivničke odbrane.

Postavio je rekord za najviše postignutih golova u jednoj kalendarskoj godini i na 69 utakmica je bio precizan čak 91 put.

Tada je Mesi u La Ligi postigao 59 golova, dok je u Ligi šampiona precizan bio 13 puta.

Na 79 pogodaka iz Barselone, dodao je još 12 iz reprezentacije, te je zasluženo proglašen za igrača 2012. godine.

Takođe, ako postoji impresivniji podatak, to je Mesijev golgeterski učinak u sezoni 2012/13.

Argentinac je na čak 21 utakmici zaredom u La Ligi postigao gol i nijedan tim do kraja sezone nije poštedeo, te je protiv svakog u domaćem prvenstvu bio precizan.

Legenda brazilskog ženskog fudbala drži rekord za najviše nastupa na Svetskim prvenstvima (7).

Prvi put je nastupila na Mundijalu 1995. godine, kada je imala samo 17 godina, dok je poslednji nastup na Svetskim prvenstvima zabeležila 2019. godine u Francuskoj.

Svetski poznati japanski napadač Kazujoši Miura najstariji je fudbaler u istoriji, pošto je i sa 55 godina potpisao ugovor sa Olivierenseom koji igra u drugoj portugalskoj ligi.

Možda i najzanimljiviji rekord jeste onaj koji je napravio brazilski golman Rožerio Seni.

Naime, Brazilac je, iako je golman, šutirao penale u Sao Paulu, ali i slobodne udarce. Tako je do kraja legendarne karijere postigao čak 131 gol.

Njegove majstorije su uglavnom mogli da posmatraju domaći navijači, koji su ga gledali od 1993. do 2015. godine u dresu Sao Paula.

Poseta na Mundijalima u Kataru, u decembru 2022. godine, bila je jedna od najvećih u istoriji, ali će teško neko uspeti da skine rekord koji je postavljen u Brazilu 1950. godine.

Tada je Urugvaj u finalu pobedio domaćina Brazil sa 2:1, pred čak 173.850 navijača.

Osam godina kasnije, Džast Fontejn je postigao 13 golova na samo šest utakmica na Mundijalu, dok je čuveni Pele jedini igrač u fudbalskoj istoriji koji je podigao tri puta trofej prvaka Svetskog prvenstva.

BONUS VIDEO Kobno Izletanje Stojkovića i poraz njegove Al Feihe

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar