Veljko Paunović Foto: Dusan Milenkovic/ATAImages

Veljko Paunović, novi selektor fudbalske reprezentacije Srbije, od 21 sat održao je konferenciju za medije u Londonu.

Fudbaleri Srbije u četvrtak od 20.45 gostuju Engleskoj u okviru pretposlednjeg kola kvalifikacija za Svetsko prvenstvo, koje je na programu naredne godine.

Srbija je u veoma teškoj situaciji, pošto ima bod manje od Albanije, koja je na drugoj poziciji i mnogo je bliža plasmanu u baraž.

PROČITAJTE JOŠ:

Engleska je sigurno prva u grupi, već je obezbedila odlazak na Mundijal, ali će u punoj snazi napasti „orlove“ i pokušati da im ugasi poslednju nadu da mogu do čuda.

Paunović je nedavno preuzeo reprezentaciju Srbije, odradio je tek nekoliko treninga sa „orlovima“, ali veruje u dobar rezultat.

„Nadamo se, naravno, voleli bismo da pokažemo drugačiji fudbal, drugačije lice i drugačiji ishod da vidimo na ovom meču. Shvatamo da Engleska ima fantastičan tim, fantastičnu formu, i dalje su gladni. Verujem da će dati svoju najbolju verziju još jednom i igraćemo na ovom prelepom stadionu. Znamo da će to biti veliki izazov za nas, ali verujem u tim, radili smo poslednjih par dana zajedno od kako smo se okupili u ponedeljak. Atmosfera je fantastična, dosta podrške imamo, naša federacija i svi, okruženje je takvo da smo uzbuđeni. Biće važno kako uđemo u ovaj meč. Imali smo dobru pripremu i treba da verujemo, da verujemo u naš fudbal i to će biti ključno protiv supersile kakva je Engleska“, počeo je Paunović na engleskom.

Ne odustaje od plasmana dalje, iako je Engleska jedna od najboljih na svetu.

„Možemo da priđemo meču tako da kao da igramo finale. To je dobra strana izazova. Verujem da je Engleska u ovom trenutku jedan od najboljih timova na svetu i da će biti jedan od favorita da osvoji Svetsko prvenstvo. Gledajući gde se mi nalazimo i da nam to može biti poslednji meč, možemo da odigramo važan meč za istoriju našeg fudbala, tako da smo uzbuđeni i igrači i ja. Probaćemo.“

Postoji i pređenje sa utakmicom u Portugalu, kada je Srbija slavila sa 1:2 i tako otišla u Katar na Mundijal.

„Ako je tako bilo u istoriji, zašto da ne bude i sutra? Znamo sve okolnosti u kojima se nalazimo i da igramo protiv reprezentacije u najboljoj formi, ja sam ubeđen da će izaći u najboljem sastavu i sutra. Ali verujem da imamo razloga, jer u našoj reprezentaciji imamo dosta igrača koji igraju u Premijer ligi i Engleskoj i na drugim nivoima svetskog fudbala, u samom vrhu, u drugim ligama. Zašto da umanjujemo sebe, izaći ćemo 11 na 11, u fudbalu uvek postoji način. Radili smo i pripremali smo se ovih par dana, postoji jedan dobar argument da verujemo jer se poznajemo, radili smo zajedno i u ovom kratkom periodu, znaju svi koja su očekivanja, koliko je važno da pokažemo da smo ekipa sutra, da možemo da se nadmećemo. Engleska je verovatno jedna od ekipa koja će igrati polufinale ili finale Mundijala. Da prođemo na Svetsko prvenstvo, možda bismo igrali protiv jedne ovakve reprezentacije. Vaš podatak da se u novembru dešavaju dobre stvari za Srbiju, da stavimo i taj miligram nade i podrške od svih, treba to da uradimo.“

PROČITAJTE JOŠ:

Koja formacija se očekuje?

„Mislim da postoji eventualni faktor iznenađenja u ovoj promeni. Međutim, sa druge strane, ja jako dobro poznajem ovu zemlju i kako se radi. Profesionalizam koji ovde postoji i koji se sprovodi je na vrhunskom nivou. Zvali su sigurno ljude u Redingu da vide kako sam radio, ne kažem da od tada nisam ja aktuelizovao svoje znanje i metode. Gledali su i utakmice ekipa koje sam vodio u prošlosti. Imaće svoju ideju, ali postoji faktor iznenađenja koji može da se desi.“

Zadovoljan je radom proteklih dana.

„Zadovoljan sam kakav odnos imaju momci i kako smo na treningu sprovodili principe i ideje pred utakmicu, za protivnika koji je specifičan. Koliko smo zadovoljni, videćemo sutra po učinku.“

Srbija će igrati kao da je u pitanju finale.

„Važnost za nas ove utakmice je protiv tima koji ima veliku verovatnoću da igra finale Svetskog prvenstva, gledajući po formi, da kažem po celokupnoj slici koju Engleska prikazuje tokom duže godina. Izgubili su dva finala, znajući kako se radi ovde, proces koji sprovode vodi ka tom putu. U fudbalu se dešavaju stvari i promeni se sve za čas. Ali to pokazuje da su oni supersila fudbalska, jedna od najvećih uz druge reprezentacije da ih sada ne imenujem, a ima takvih.“

PROČITAJTE JOŠ:

Da li planira da utakmice počinje sa molitvom „Oče naš“?

„Sve je u veri, sve počinje sa njom i završava. Sve zavisi od momaka. Nismo imali zajednički momenat pred važnu utakmicu, ali sigurno ćemo rituale i običaje da sprovodimo od prvog momenta. Mislim da utakmica ima takvo svojstvo da je bitno zajedništvo tima. Mislim da sam osetio u poslednjih nekoliko dana mnogo više od dobrog očekivanja, a to nam prija i potrebno nam je. Svi pobeđujemo, gubimo i igramo nerešeno. Kada se desi loš rezultat, može da boli puno, ali da bi se oporavili, treba vera i podrška. Pogotovo u situaciji u kojoj sada ulazimo. Treba biti usmeren na sutrašnju utakmicu, a to smo uradili u Pazovi i u putu ovde. I navijači su nas podržali na aerodromu i naravno naše porodice koje su jako važne, svi su ljudi familijarni, zavise od podrške najbližih i svi smo se skupili i pripremili. Sutra igramo fudbal, svi to znamo, nekada je rezultat bolji, nekad lošiji i sutra ćemo da ga tražimo.“

Paunović je na neki način otkrio da će Nikola Milenković biti kapiten protiv Engleske, te da su njegovi izabranici odlično odgovorili na sve zahteve koje je stavio pred njih u proteklih nekoliko dana.

„Razgovarao sam sa Mitrom, Blekijem, postoji hijerarhija koja je određena, a to će biti sledeći, nemamo tajni, to je jedan normalan postupak u timu. Što se tiče zahteva, ja sam prezadovoljan, to je reč koja verovatno definiše kako se osećam po pitanju odgovora i odnosa svih igrača u našem okruženju. Isto što Bleki nije možda hteo da kaže, ali siguran sam da se slažemo da ne treba tražiti u igračima i u ambijentu koji vlada između njih neki problem, ni do sada, ni od sada. Ja sam ceo život u fudbalu i stalno sam u svlačionici sa velikim igračima, i sa igračima kao što sam ja, ne smatram da sam bio veliki igrač (smeh). Ovo je jedna od najboljih grupa sa kojima sam bio. Imao sam dobre grupe i ranije. Uvek je sve bilo na mestu, ja to poštujem i cenim i to mi olakšava posao.“

Postoji vera u pobedu, bez obzira na to što je Engleska slavila sa 0:5 u Beogradu.

„Maksimalno poštovanje prema protivniku, ali vera u nas same da možemo da ostvarimo rezultat. Ovako ću kratko ostaviti, mogu da obrazložim, ali mislim da je i ovako jasno“, podvukao je Paunović.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar