Šta je obeležilo borbu za EURO 2024?
Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo su, bar kada je deo koji zanima reprezentaciju Srbije, završene, preostalo je još da u Hamburgu 2. decembra „orlovi“ saznaju rivale na premijernom nastupu na ovom takmičenju otkako se takmiče pod imenom Srbija.
A kvalifikacije su nam donele i nekoliko zanimljivih raspleta, pa smo izdvoijili po tri najveća iznenađenja, tri najveća razočaranja, te tri reprezentacije koje su uspele da se ipak domognu smotre najboljih ekipa „starog kontinenta“.
Kako reprezentacija Srbije spada u poslednju kategoriju, upravo od nje ćemo i krenuti.
„Orlovi“ su do Evropskog prvenstva došli zabeleživši četiri pobede, dva remija i dva poraza na osam mečeva. Po dva puta su savladane Litvanija i Crna Gora, dva puta je Srbija remizirala sa Bugarskom i dva puta je poražena od Mađarske. Dovoljno za drugo mesto,a li uz mnogo drame. I dok se porazi od Mađarske donekle i mogu opravdati, jer je u pitanju reprezentacija približnih kvaliteta, dva remija sa Bugarskom su dovoljna da upale alarm i posluže kao upozorenje pred EURO 2024. Jednostavno, selekcije koje su prošle na EURO su neuporedivo jače od Bugarske.
Srećom po Srbiju, remiji sa Bugarima su bili dovoljni da se prođe, ali je protiv njih i ispucana poslednja doza opuštanja, ukoliko postoji namera da Srbija iza cilj ima da dođe do nekog ozbiljnijeg rezultata.
U istom „sosu“ su Hrvatska i Italija. Plasman je obezbeđen, ali ni „azuri“ ni „vatreni“ nisu oduševili – štaviše, kod navijača i jednih i drugih postoji velika doza zebnje.
Za razliku od njih, u taboru Škotske, Albanije i Luksemburga vlada sušta suprotnost. Škotska je u grupi A bila ubedljivo druga, uz jednu veliku pobedu (protiv Španije, 2:0), pet vezanih pobeda… Na kraju su zauzeli drugo mesto, ali ubedljive partije Škotskoj daju nadu da u Nemačku ode pod epitetom potencijalnog iznenađenja.
Albanci su kvalifikacije dočekali kao ekipa kojoj je predviđano treće mesto, umesto toga slavili su četiri puta, tri puta remizirali uz tek jedan poraz, i to od Poljske. Prvo mesto, 15 bodova, bolji međusobno skor od Češke… Nisu dominirali, jesu iznenadili – svakako, neće biti lak zadatak u Nemačkoj, najviše zbog samopouzdanja.
Treća ekipa koja je najviše iznenadila je Luksemburg. Doživeli su dva debakla od Portugala (6:0, 9:0), ali je izuzev ta dva meča ostatak kvalifikacija protekao gotovo idealno. Luksemburg je zabeležio istorijskih pet pobeda, od čega je posebno impresivna ona protiv Bosne i Hercegovine (4:1). Nisu obezbedili mesto direktno, ali će imati šansu da dođu do Nemačke preko C staze gde če biti Gruzija, Grčka i Kazahstan. S obziriom na to da se igra jedan meč, ne bi bilo baš toliko čudo ni ako bi uspeli da se domognu vize za ovaj turnir.
A kvalifikacije za smotru najboljih selekcija Evrope donele su i tri velika razočaranja. Norvežani i Poljaci su u svojim redovima imali dvojicu fantasitčnih napadača, ali ni Erling Holan ni Robert Levandovski nisu mogli da donesu jednu od prve dve pozicije. Norveška neće imati priliku ni kroz Ligu nacija, dok Poljaci mogu zaobilaznim putem, kroz A stazu u kojoj su zasad Vels, Estonija, i jedna od tri selekcije – Finska, Ukrajina, Island.
Isto važi i za Bosnu i Hercegovinu, koju očekuje prilika kroz plej-of, ali s obzirom na to koliko loše izgleda ova selekcija u poslednje vreme, plasman na EP bi bio ravan podvigu.
BONUS VIDEO