Oglas
Na današnji dan pre 75 godina grupa visokih oficira Jugoslovenske armije je donela odluku o osnivanju tim u "fudbalskoj grani fiskulture", na sednici održanoj u Domu Jugoslovenske armije u Beogradu.
Borci protiv fašizma su su došli na ideju da oforme fudbalski tim koji bi reprezentovao Jugoslovensku armiju i nazvali ga jednostavno – Partizan, o čemu je govorio jedan od osnivača, Peko Dapčević.
PROČITAJTE JOŠ
„Većina nas, mladih generala, koja je igrala i volela fudbal, okupili smo se i dogovorili da osnujemo fudbalski klub. Oko imena nije bilo natezanja: bili smo partizani, bilo je i najprirodnije da se naš klub zove Partizan. Na samom skupu, čini mi se, neformalno je predsedavao Svetozar Vukmanović Tempo, bili su još prisutni Otmar Кreačić Кultura, Vujica Gajinović, Ratko Čoče Vujović, koji je bio izbaran za prvog predsednika, Кoča Popović, Mijalko Todorović Plavi“, naveo je Dapčević 1995. godine, tokom proslave pola veka kluba.
Zajedno sa fudbalskom timom Fiskuturnog društva Centralnog doma Jugoslovenske armije, osnovane su i atletska, šahovska, košarkaška i odbojkaška sekcija.
Pet godina kasnije Partizan je postao sportsko društvo, sekcije postaju klubovi, osnivaju se omladinske i ženske ekipe, a 1960. godine Partizan dobija sadašnji naziv – Jugoslovensko sportsko društvo.
Partizan je kao klub prvi nastup imao dva dana po osnivanju, 6. oktobra 1945. godine kada je pobeđena reprezentacija Zemuna rezultatom 4:2, a prvi upisani strelac gola bio je Silvester Šereš.
Da li ste znali da je svoju prvu utakmicu, fudbalski klub Partizan odigrao na današnji dan 1945. i to upravo u Zemunu pic.twitter.com/iGD3zQlAM3
— Zemunski_vremeplov (@Zemun_dokument) October 6, 2015
Na 25. godišnjicu osnivanja Partizana zvanično je nastala i navijačka grupa, koja na današnji dan slavi pola veka postojanja.
Istorija kaže da je klub iz Humske dobio organizovane simpatizere krajem pedesetih godina, kada su se na stadionu pojavile zastave na štapovima, a okupljanje na južnoj tribini je počelo sredinom šezdesetih, kada je fudbalski klub upisao i najveći uspeh – plasman u finale Kupa šampiona.
Upravo je na tom putu podrška navijača bila presudna, oni su putovali u Mančester na utakmicu polufinala, a potom i autobusima na finale u Brisel, gde su vodeći gol svog tima proslavili utrčavanjem na teren.
Naziv „Grobari“ je usvojen početkom sedamdesetih godina, kada su se pojavili i prvi transparenti i navijački šalovi na tribinama stadiona u Humskoj 1, posle čega su nastale i prve navijačke pesme.
Ostaće upamćeno i da su se navijači pred utakmice okupljali na Terazijama i u koloni išli ka stadionu, što je postavilo temelje modernog navijačkog pokreta na ovim prostorima.
Parola „Mi smo Grobari, najjači smo najjači“, potiče iz vremena postojanja čuvene „Kaznene ekspedicije“, koja je ostala upamćena po brojnim navijačkim okršajima sa simpatizerima klubova širom bivše Jugoslavije.
Devedesete godine su u navijački pokret unele atmosferu iz tog vremena, a čini se da on do današnjeg dana ne može da se otrgne od toga.
Naprotiv. Pola veka postojanja „Grobari“ dočekuju u stanju „statusa kvo“ i u senci brojnih sukoba, međusobnih okršaja, pa i ubistava „viđenijih“ navijača i njihovih vođa.
Navijači Partizana su se u odnosu na ostale izdvojili i po kreativnom ispoljavanju ljubavi prema klubu, najpre kroz fanzine i časopise, a potom kroz umetnički rad ljudi okupljenih u ekipi „Grobarski treš romantizam“ i muzičkom sastavu „Grupa JNA“.
Upravo će koncertom te grupe, u nedelju u restoranu na stadionu u Humskoj 1, biti obeležen dvostruki jubilej – rođendan klubova i navijačke grupe.
Pozivamo sve navijače Partizana na spektakl !!!
Posted by Grupa JNA on Петак, 02. октобар 2020.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare