Kvalifikacije za Svetsko prvenstvo 2026. godine počeće krajem marta 2025. i trajaće oko godinu dana, a najboljih 48 selekcija će igrati na Mundijalu.
Što se tiče Evrope, u kvalifikacijama će biti 54 ekipe, od kojih će 12 direktno proći na Svetsko prvenstvo, dok će četiri svoje mesto obezbediti kroz baraž.
Grupna faza evropskih kvalifikacija za Mundijal 2026. sastojaće se iz 12 grupa, od kojih će šest sadržati po četiri tima, a šest po pet ekipa. Prvoplasirani iz svake grupe prolazi direktno na Mundijal, dok će se drugoplasirane reprezentacije boriti za još četiri mesta. Njima će se u baražu pridružiti još četiri selekcije u zavisnosti od finalne rang liste u Ligi nacija.
Žreb za grupnu fazu kvalifikacija biće održan 13. decembra 2024. godine u Cirihu, a Srbija će pokušati da se nakon Rusije i Katara domogne nastupa i u Kanadi, Meksiku i Sjedinjenim Američkim Državama.
„Orlovi“ su imali dobro izdanje u A diviziji Lige nacija, ali nisu uspeli da se izbore da budu u prvom šeširu na žrebu za kvalifikacije za naredni Mundijal. Srbija je bila bolja od Švajcarske, koja je potisnuta u B diviziju, dok je Danska izborila plasman u četvrtfinale A divizije.
Što se tiče šešira za kvalifikacije za Svetsko prvenstvo, oni izgledaju ovako:
Prvi šešir: Francuska, Španija, Engleska, Portugal, Holandija, Belgija, Italija, Nemačka, Hrvatska, Švajcarska, Danska i Austrija.
Drugi šešir: Ukrajina, Švedska, Turska, Vels, Mađarska, Srbija, Poljska, Rumunija, Grčka, Slovačka, Češka i Norveška.
Treći šešir: Škotska, Slovenija, Republika Irska, Albanija, Severna Makedonija, Gruzija, Finska, Island, Severna Irska, Crna Gora, Bosna i Hercegovina i Izrael.
Četvrti šešir: Bugarska, Luksemburg, Belorusija, Kosovo, Jermenija, Kazahstan, Azerbejdžan, Estonija, Kipar, Farska ostrva, Letonija i Litvanija.
Peti šešir: Moldavija, Malta, Andora, Gibraltar, Lihtenštajn i San Marino.
Jasno je da će Srbiji biti izuzetno teško, da čak i uz dozu sreće prođe direktno na Svetsko prvenstvo.
Verujem da bi mnogi navijači u Srbiji voleli da se ponovi onaj Portugal i Lisabon (1:2) iz 2021. godine, ali ko bi smeo da se kladi da će „orlovi“ sada opet napraviti takav uspeh, pogotovo nakon razočaranja u Kataru i kasnije na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj.
Međutim, nada uvek postoji, a mnogo toga zavisiće i od rivala koji Srbiji budu određeni na žrebu.
Jasno je da su u ovom trenutku najgore opcije reprezentacije Francuske, Nemačke, Španije, Engleske, pa čak i Portugala, koji bi sigurno bio posebno motivisan kada bi imao priliku za osvetu.
Sa Španijom smo odmerili snage u Ligi nacija, jesmo izvukli remi u Beogradu, ali je „crvena furija“ u drugom meču dominirala i slavila sa ubedljivih 3:0, što negde i jeste realna razlika u kvalitetu.
Prema novom formatu žreba, izbeći ćemo sve rivale iz šešira 2, ali bi sa nekim selekcijama iz trećeg mogli da imamo problema.
Susret sa Albanijom bio bi meč visokog rizika, Škotska nas je već izbacila u baražu 2021, a Izrael je ove sezone igrao u A diviziji Lige nacija, pa se i on može osloviti kao tim za izbeći.
U četvrtom šeširu je tzv. Kosovo, s kojim nećemo igrati, dok ostale reprezentacije ne bi trebalo da predstavljaju veliki problem Srbiji. Mada, valjalo bi izbeći Bugarsku, koja nas umalo nije koštala plasmana na Evro 2024.
Ukoliko Srbija zapadne u grupu sa pet timova, to ne bi bilo baš najbolje, zbog viška mečeva, mada bi bilo ravno čudu da bilo koja od reprezentacija iz tog dela žreba napravi bilo kakav uspeh, pa čak i osvoji bod u kvalifikacijama za Mundijal.
Posebna pažnja biće usmerena na to ko nam dolazi iz prvog šešira. To bi mogla da bude čak i Hrvatska, s kojom verujem da bi mnogi voleli da se susretnemo i konačno odmerimo snage.
Iako bi i to bio meč visokog rizika, bilo bi zanimljivo videti gde su „orlovi“ u odnosu na vicešampiona sveta iz 2018. godine i bronzanu ekipu iz Katara.
Reprezentacije koje deluju kao ubedljivo najbolji izbor iz prvog šešira su Švajcarska, Danska i Austrija, što nam je jasno pokazala i Liga nacija. To su rivali po meri Srbije i sa njima bi „orlovi“ mogli da se nose i nadaju direktnom plasmanu na Mundijal.
Holandija se u ovom trenutku čini kao rival kog bi bilo dobro izbeći, a nisu poželjni baš ni Italija i Belgija, iako ne spadaju u najbolje reprezentacije sveta u ovom trenutku.
Iz trećeg šešira ne bi bilo loše da se izbegne Slovenija, koju nismo pobedili ni na Evropskom prvenstvu, kao i Gruzija, koja je na tom istom takmičenju prošla grupnu fazu i pokazala koliko ozbiljna može biti.
Kao daleko povoljniji protivnici za Srbiju ističu se Republika Irska, Severna Makedonija, Finska, Island, Severna Irska, pa i Crna Gora i Bosna i Hercegovina. Dakle, sasvim je realno da u nekoj od grupa vidimo zajedno Hrvatsku, Srbiju i Crnu Goru/BiH, što bi zaista bio spektakl.
Iz šešira broj četiri, zaista je teško reći ko bi bio najlakši rival, možda Farska Ostrva, Letonija i Litvanija, bar ako je verovati trenutnoj FIFA rang listi.
Podsetimo, Srbija je trenutno 32. na FIFA listi, a u martu naredne godine očekuje je i baraž za opstanak u A diviziji Lige nacija protiv Austrije.
Svetsko prvenstvo igra se od 11. juna do 19. jula 2026. godine u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Meksiku. Biće ovo prvo planetarno takmičenje sa 48 reprezentacija, od čega će Evropa imati 16 predstavnika.
BONUS VIDEO
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare