Fudbaleri Gruzije šokirali su Portugal pobedom od 2:0 u trećem kolu grupne faze Evropskog prvenstva u Nemačkoj.

Portugal je bez obzira na ovaj poraz i dalje prvi sa šest bodova. Turska je takođe na šest, ali uz lošiji međusobni skor. Gruzija je treća sa četiri i prošla je dalje. Češka je završila takmičenje sa samo jednim bodom.

Jesu Portugalci izveli rezervni sastav na ovoj utakmici, ali su i dalje imali ulogu apsolutnog favorita.

Već u drugom minutu je Gruzija stigla do vođstva.

Mrežu je zatresla najveća zvezda ovog tima – Kviča Kvarackelija, na asistenciju Jorgesa Mikautadzea.

Portugal je u potpunosti preuzeo posed lopte i terensku inicijativu, ali je sve to bilo jalovo. Osim prilike koju je imao Kristijano Ronaldo u 35. minutu, Portugalci nisu uradili ništa vredno pomena kada je u pitanju prvo poluvreme.

Favorit je mogao do izjednačenja u 74. minutu, ali je Ronaldov udarac izblokiran.

Nastavio se pritisak Portugala, ali je onda usledio novi šok.

Antonio Silva je srušio Luku Lokošvilija u kaznenom prostoru, te je sudija Ištvan Kovač pokazao na belu tačku.

Žorž Mikautadze je realizovao penal.

Tek u samoj završnici je Portugal ponovo uspe da izvrši pritisak, ali nije uspeo da postigne ni gol.

Ovo je inače prva pobeda Gruzije na Evropskim prvenstvima.

Ovaj tim će u osmini finala igrati protiv Španije, a Portugal će igrati protiv Slovenije.

Portugal – Gruzija 0:2