Nemanja Matić, fudbaler Olimpika iz Liona, podsetio je na masakr koji se desio u Kragujevcu u toku Drugog svetskog rata.
Bivši reprezentativac Srbije je tako na svoj način obeležio 21. oktobar.
Podsetio je na 1941. godinu kada su nemački vojnici pokupili 300 gimnazijalaca iz Kragujevaca i njihove profesore i streljali ih.
Objavio je tri potresne fotografije i poruku koja je privukla pažnju.
„Na današnji dan 1941. godine, nemački vojnici počinili su masakr u Srbiji, ubivši 300 učenika i njihovih učitelja. Nikada ne zaboravite“, napisao je Matić.
Veliki školski čas u Šumaricama, održava se od 1957. godine u znak sećanja na civile koji su streljani u znak odmazde za gubitke nemačke vojske, u borbi koja se dogodila 16. oktobra na putu Kragujevac – Gornji Milanovac, u kojoj je 10 vojnika poginulo, a 26 ranjeno.
Nevini građani, među kojima i maloletni gimnazijalci, trebalo je da ispune ‘‘kvotu‘‘ strašne kazne koju je prema istorijskim dokazima osmislio glavnokomandujući general okupacionih snaga u Srbiji Franc Beme.
Njegova „presuda“ glasila je – 100 civila za jednog ubijenog Nemca i 50 za svakog ranjenog vojnika.
Ova strašna naredba je i izvršena, a smrti nisu bili pošteđeni ni maloletni učenici.
Gimnazijalci i profesori izvedeni su iz svojih učionica, na ulici su hapšeni radnici, seljaci, prolaznici i „sve muško što se tog dana zateklo na ulici“, zabeležili su hroničari. Svi su odvedeni u zloglasne topovske šupe u Šumaricama, odakle je malo ko uspeo da preživi nemački metak.
Prema podacima Spomen parka „Kragujevački oktobar“ za tri dana, od 19. do 21. oktobra, u Kragujevcu i okolnim selima streljano je oko 2.800 muškaraca i žena, među kojima je bilo 300 mladića i učenika, kao i četvoro romskih čistača čipela, uzrasta od 12 do 15 godina.
Preživelih sa streljanja više nema, a poslednji koji je izbegao tragičnu sudbinu, Dragoljub Jovanović, preminuo je pre tri godine u 94. godini života. Kada je izveden na streljanje imao je nepunih 17 godina, a u masovnom egzodusu zadobio je 11 rana.
Molebanom koji se održava u Šumaricama, svakog 21. oktobra, odaje se pošta nevinim žrtvama, a potom se scensko-umetničkim programom šalje antiratna poruka celom svetu.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare