Darko Spalević Rikardo Gomeš i Nenad Jestrović Foto:Srdjan Stevanovic/Starsport.rs

Superliga Srbije polako ali sigurno ulazi u foto-finiš, do kraja ligaškog dela sezone preostala su još tri kola, nakon čega sledi još sedam mečeva u plej-ofu i plej-autu.

I dok će Crvena zvezda pokušati da sačuva četiri boda viška u odnosu na Partizan i po sedmi uzastopni put osvoji trofej namenjen najboljeg tima Srbije, crno-beli imaju deset kola kako bi se vratili na prvu poziciju. No, pored toga, u Humskoj imaju još jedan dodatni motiv, pošto se nalaze na putu da urade nešto što nije uspelo nikome u istoriji srpskog fudbala.

PROČITAJTE JOŠ...

Naime, ukoliko bi Mateus Saldanja, nakon što se oporavi od povrede, uspeo da zadrži čelo na listi strelaca (postigao 16, prvi sledeći je Miloš Luković iz IMT-a sa 12, slede Aleksandar Ćirković iz TSC-a i bivši napadač Voždovca, sadašnja vedeta Rapida iz Bukurešta, Borisav Burmaz sa po 10), Partizan bi postao prva ekipa otkako se Srbija odvojila od Crne Gore koja je tri puta zaredom imala najboljeg strelca (prethodne dve sezone to bio Rikardo Gomeš).

Takođe, Partizan bi tako postao treća ekipa sa tim podvigom – Crvena zvezda je tri puta zaredom najboljeg strelca imala u periodu od 1990. do 1992. (Darko Pančev), a Vojvodina od 1956. do 1958. godine (Todor Veselinović). Doduše, neće nadmašiti i rekord svih fudbalskih šampionata na ovim prostorima, pošto su u periodu predratne Jugoslavije BSK Beograd i SK Jugoslavija imali po četiri puta uzastopno najboljeg strelca lige – Jugoslavija Dragana Jovanovića i Dušana Petkovića, a BSK Blagoja Marjanovića i Svetislava Glišovića.

Ono što je izvesno – Srbija će dobiti novog „kralja strelaca“, a Saldanja, Luković. Ćirković ili neko četvrti pridružiće se plejadi fudbalera koji su u nekom trenutku zablistali. Kako je od početka 21. veka prošla gotovo četvrtina, trenutak je da se podsetimo fudbalera koji su prethodna 24 puta poneli ovo laskavo priznanje.

Prva sezona (doduše polovično) u 21. veku bila je 2000/2001, gde je Petar Divić u dresu OFK Beograda postigao 27 golova.

Godinu dana kasnije isti broj pogodaka imao je Zoran Đurasković, fudbaler Mladosti iz Lučana.

Partizan je prvog najboljeg strelca lige u 21. veku dobio u sezoni 2002/2003, kada je blistao Zvonimir Vukić sa 22 gola, nakon čega je usledila serija fudbalera Zvezde – Nikola Žigić (19) pa Marko Pantelić (21).

Ponovo je kralj strelaca stigao iz Humske u vidu snažnog plavušana Srđana Radonjića, koji je u sezoni 2005/2006 imao 20 golova.

Naredna sezona bila je prva od osamostaljenja Srbije, i prekinut je niz Zvezde i Paritzana, pošto je sa 18 golova najbolji strelac bio Srđan Baljak iz Banata za sezonu 2006/2007.

Naredne sezone prednjačio je Zvezdin Nenad Jestrović (13 golova), potom Partizanov Lamin Dijara (19), pre nego što je Dragan Mrđa iz Vojvodine 2009/2010. završio sa 22 gola.

Godinu dana kasnije po 13 golova postigli su Ivica Iliev (Partizan) i Andrija Kaluđerović (Crvena zvezda), da bi 2011/2012. zablistao Darko Spalević u dresu Radničkog iz Kragujevca, inače nekadašnji napadač Zvezde kog navijači smatraju jednim od najvećih promašaja, sa 19 golova. Isti broj pogodaka postigao je i Miloš Stojanović iz Jagodine naredne sezone, kao i Dragan Mrđa, ovog puta u Crvenoj zvezdi, pre nego što je Patrik Eze iz Mladosti iz Lučana pogodio mrežu rivala 15 puta.

Aleksandar Katai je u svom prvom mandatu u Zvezdi 2015/2016. završio sa 21 golom, a naredne godine blistavu sezonu Partizana začinili su Leonardo i Uroš Đurđević sa po 24 gola.

Na tronu ih je nasledio Aleksandar Pešić (25 golova), potom je najbolji bio Nermin Haskć iz Radničkog iz Niša sa 24 gola, 2020. su titulu podelili Vladimir Silađi, Nenad Lukić (TSC) i Nikola Petković (Javor) sa po 16 golova, a pre Rikarda najbolji strelac Superlige bio je Milan Makarić sa 25 golova.

BONUS VIDEO

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar