Nacionalni stadion je česta tema svih ljubitelja fudbala u Srbiji, a iako je predsednik Srbije najavio početak izgradnje prošle godine ona još uvek nije započela. Onda je navodno bila utvrđena lokacija, pa je ona promenjena.
Stadion je postao mit, ma legenda i pre nego što je sagrađen. Počelo se sa najavama od 700 miliona evra, pa je cifra smanjena na skromnijih 257 miliona.
Aleksandar Vučić je ponovo odlučio da najavi izgradnju nacionalnog stadiona Srbije koji već sedam godina dovodi do oprečnih mišljenja javnosti. Najavio je najavu početka gradnje, a datum početka radova sada nije poznat (prošli put je najavio da će početi gradnja prošle godine). Iz najave u najavu, promene lokacija…
Kako je izjavio tokom gostovanja na televiziji Pink, on bi trebalo da bude izgrađen na Novom Beogradu, a kapacitet će biti 52.000 gledalaca.
„Pogledajte kako će izgledati Nacionalni stadion koji ćemo napraviti. Neka oni govore to nemojte to da gradite, pa treba ljudima, treba narodu. Evo da vam pokažem i kako će izgledati stadion „Čika Dača“ u Kragujevcu. Ne samo spolja, već iznutra, pogledajte. Imaćete voz do stadiona. Izgledaće kao „Alijanc arena“ u Minhenu“, rekao je Vučić.
Bojan Bojović iz Urbanističkog centra Beograda objasnio je gde će biti lokacija ovog stadiona.
„Budući stadion će se nalaziti na delu gradske opštine Surčin, na delu Surčinskog polja, istočno od državnog puta, kod Obilaznice Beograd, između petlje Surčin-jug i petlje Ostružnica. Na ukupno 114 hektara državnog zemljišta gradiće se jedan od najmodernijih stadiona, iz takozvane Kategorije četiri, koju je odredila UEFA, a objekat će morati da ispuni veoma precizne i stroge standarde ove organizacije i FIFA“, rekao je Bojović prošle godine.
Onda je Vučić demantovao i njega, pa bi po sadašnjem planu trebalo da bude izgrađen negde na Novom Beogradu (originalna lokacija FSS bila je naselje Dr Ivana Ribara).
Ovaj objekat je dugogodišnja tema, nije još došlo do začetka realizacije. O njemu govorio i selektor Dragan Stojković Piksi.
„To je moranje, jedna zemlja mora da ima nacionalni stadion. Ne mora da se zove nacionalni, ali mora da ima objekat reprezentativnog kvaliteta. Ja bar očekujem do 2025. da ga imamo. Razgovore koje sam imao sa relevantnim ljudima, uverili su me da ćemo do 2024. to napraviti i da ćemo biti ponosni na jedan objekat te vrste. U planu je i da se sazida administrativni centar FSS, u fazi smo traženja lokaliteta. Već je to na stolu i FSS će već da odluči gde i kako, pošto novac nije problem. A FSS mora da ima administrativni centar sa svim onim što FIFA i UEFA traže. Generalno, mislim da nam fudbal ide dobro“, rekao je Stojković.
Čitav ovaj teatar, koji se nekada graničio sa apsurdom, upotpunio je i predsednik koji je odlučio da maše fotografijama ovog stadiona, to bi možda bilo i u redu da je barem ponudio ekskluzivu. Ovako je samo pokazao slike koje su videli svi nekoliko puta u nekoliko prethodnih godina.
Novi stadion bi po sadašnjim planovima trebalo da nosi ime „Srbija“. Procena je da bi stadion trebalo da ima 52 hiljada sedećih mesta (ne čudi da se i ova brojka menjala), te bi time postao najveći ovakav objekat u Srbiji. Stadion „Rajko Mitić“, na kome domaće mečeve igra Crvena zvezda, u ovom momentu ima hiljadu mesta više.
*
*
BONUS VIDEO Vlahović i Piksi: Baraž nas ne zanima, idemo na prvo mesto
Pratite nas i na društvenim mrežama: